itholoinfo.com.com

Cum se scrie un eseu autobiografic

O autobiografie este o înregistrare scrisă despre viața unei persoane făcută de el însuși. Multe autobiografii sunt cărți sau volume complete, dar puteți scrie și un eseu autobiografic. Cheia pentru un text bun este stilul de a spune o poveste interesantă despre viața ta și nu doar despre un record despre trecut.

pași

Partea 1
Noțiuni de bază bine

Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 1
1
Adună-ți toate ideile. Este cel mai important lucru dintr-o autobiografie. Citește unele teste care sunt similare cu subiectul poate da o idee despre varietatea de stiluri și genuri în care biografiile și autobiografiile sunt scrise. Din aceasta, veți putea lua în considerare aspecte ale fiecăruia sau elemente ale unor texte pe care doriți să le utilizați pentru a vă crea propria poveste. Acest lucru vă poate ajuta, de asemenea, să înțelegeți cum să decideți asupra unui concept și să oferiți, de asemenea, o varietate de modele organizaționale.
  • Notați ideile dvs. sau faceți mai întâi un jurnal de brainstorming. Acest lucru vă va ajuta în timp ce vă veți dezvolta mai mult în scris.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 2
    2
    Începeți cu o rugăciune convingătoare care atrage atenția cititorului. Nu începeți cu "O dată la un moment dat" sau "M-am născut pe ..." sau "În acest eseu, voi scrie despre viața mea".
    • Este o autobiografie a întregii vieți? Dacă da, puteți începe cu: "Când eram tânăr, familia mea și cu mine am trăit în ____" sau "Lucrurile erau bune / Nuine / plictisitoare / captivante devreme în viața mea". Ceva de genul asta este de ajuns.
    • Începeți cu ceva de genul: "Nu m-am așteptat niciodată să fiu la fel de fericit / trist / șocat / supărat / rușinat ca și ziua mea". Sau, „O mulțime de lucruri mi sa întâmplat în viața mea, dar acest lucru a fost cel mai bun / cel mai rău / mai trist / cel mai distractiv“, în cazul în care această autobiografie este vorba despre un accident care sa întâmplat cu tine.
    • De asemenea, poți începe cu "Să stai aici și să te gândești la trecut, nu știu de unde să încep ... Viața mea ..." sau ceva de genul asta. Asta înseamnă că puteți începe de la prezent și puteți merge în trecut.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 3
    3
    Scrieți într-un stil cu care vă simțiți confortabil. Câteva modalități bune de a face acest lucru sunt prin nararea unui eveniment specific din primul punct de vedere care reflectă tema textului sau descrie un scenariu din punctul de vedere al terței persoane.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 4
    4
    Treceți de la introducere la conținutul real. Completați introducerea cu o rugăciune care va lăsa cititorul încântați să continue să citească și să învețe mai multe despre el.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 5
    5
    Spune povestea ta. Păstrați cea mai mare parte a textului în acest. Pe măsură ce scrieți, evitați redundanțele, nu umpleți cârnații. Nu scrieți același lucru de mai multe ori și evitați nararea fără emoție. Acest lucru va lăsa cititorii plictisiți și textul nu va fi mai ușor.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 6
    6


    Scrieți în prima persoană. O autobiografie este, prin definiție, o relatare a autorului însuși, deci pentru un eseu autobiografic mai direct, să mențină un accent personal și de prima persoană.
  • Partea 2
    Punerea creativității

    Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 7
    1
    Nu vă lipiți de ordinea cronologică. Acest lucru nu este întotdeauna cel mai bun mod de a-ți spune povestea bine. Treceți prin câteva perspective diferite și modele organizaționale înainte de a alege unul, reamintind că prima dvs. idee ar putea să nu fie cea mai bună strategie.
    • Încercați puțin și gândiți-vă mai deschis, pentru a vă asigura că povestea dvs. este spusă cât de bine puteți.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 8
    2
    Floreie puțin. Este posibil să dați o notă de acțiune dramatică în povestea pe care o spuneți pentru a ajuta cititorul să se blocheze în carte sau puteți include câteva citate legate de experiența sau subiectul dvs.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 9
    3
    Fii creativ dacă te afli în parametrii a ceea ce vrei să faci. În unele cursuri de creație scrisă, vi se poate cere să scrieți o autobiografie în timp ce pretindeți că sunteți o altă persoană, obiect sau animal. Dacă da, puneți-vă în poziția unui animal sau a unui obiect neînsuflețit și imaginați-vă lucrurile pe care le-ar vedea, să le spună sau să se gândească dacă ar fi în viață.
    • Nu faceți sarcina aproape imposibilă. De exemplu, dacă un animal a murit sau dacă o umbrelă a fost complet distrusă, atunci nu este menită să fie o autobiografie în sine. Asta este, terminați înainte ca obiectul să moară.
  • Imagine intitulată Scrieți un eseu autobiografic Pasul 10
    4
    Sfârșit cu unul sau mai multe pasaje de inspirație. Autobiografiile sunt despre a-ți arăta viața altcuiva și spuneți: "Asta am trecut prin asta, sunt cine sunt și poate că puteți învăța ceva din toate astea". Multe autobiografii se termină cu autorul sumarizând ideile sale despre viața proprie în unele paragrafe. Tonul este, în general, bun și îi ajută pe cititori să se simtă speranŃi în legătură cu lumea în general.
  • sfaturi

    • Atunci când scrieți o mărturie personală despre viața cuiva, este mai bine să o păstrați simplu și direct. Evitați utilizarea a cinci cuvinte în cazul în care trei sunt suficiente.
    • Dacă trebuie să utilizați un dicționar, există o șansă bună ca cititorii să nu știe nici măcar ce cuvinte înseamnă, așa că păstrați un vocabular simplu.
    • Fii tu insuti, nu cine credeti ca oamenii doresc sa fiti. Mărturia ta este o autobiografie care vorbește despre viața ta, despre experiențele tale și despre reflecții, așa că nu uita să spui adevărul.
    • Nu inventați situații sau adăugați date pentru a inventa o poveste în mișcare.

    avertismente

    • Nu credeți că notele sunt dispensabile. Este ușor să crezi că îți vei aminti totul, dar adevărul este că poți să uiți de lucruri pe măsură ce scrii și să îți amintești trei paragrafe mai târziu sau chiar când textul a fost deja livrat. Luați note despre evenimentele pe care doriți să le includeți. Din acest motiv, limitați evenimentele la cele pe care le considerați că vă influențează cel mai mult pe individ. Puteți folosi conceptul dvs. aici pentru a vă ghida prin evenimente relevante sau invers - găsiți-vă conceptul de la puncte importante.
    • Nu uitați publicul. În majoritatea cazurilor, ea va fi profesoara ta. Gândește-te la audiența ta, la așteptările pe care ți le-ai propus și la ideile pe care le dorește. Din acest punct, includeți doar ceea ce credeți că va fi direcționat către publicul dvs.

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (1)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum se scrie o scriere a teoriei cunoașteriiCum se scrie o scriere a teoriei cunoașterii
    Cum să începeți scriereaCum să începeți scrierea
    Cum să începeți o autobiografieCum să începeți o autobiografie
    Cum să începeți o poveste bunăCum să începeți o poveste bună
    Cum să dezvolte ideea unei cărți (pentru tinerii scriitori)Cum să dezvolte ideea unei cărți (pentru tinerii scriitori)
    Cum să găsiți idei pentru o povesteCum să găsiți idei pentru o poveste
    Cum să scrie despre tineCum să scrie despre tine
    Cum să scrieți autobiografia dvs.Cum să scrieți autobiografia dvs.
    Cum se scrie un eseu personalCum se scrie un eseu personal
    Cum se scrie un eseu descriptivCum se scrie un eseu descriptiv
    » » Cum se scrie un eseu autobiografic
    © 2021 itholoinfo.com.com