itholoinfo.com.com

Cum să scrieți o poveste descriptivă bună

Scrierea este o formă de artă foarte populară. În scris, oricine se poate exprima prin pasiuni, sentimente și expresii diferite. Fiind descriptivă este o trăsătură importantă pentru orice scriitor, dar cum să scriu descriptiv? Să ne uităm la pasul 1 pentru a începe.

pași

Partea 1
Noțiuni de bază

Imagine intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 1
1
Asigurați-vă că aveți o introducere bună. Asta va atrage cititorul în poveste. De exemplu: "Am stat acolo, în fortăreața muntelui, așteptând și urmărind. Nu știa ce se aștepta, dar era sigură că ar trebui să fie acolo. Este ca și cum totul este deja hotărât să se întâmple. "
  • Imagine intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 2
    2
    Utilizați limbajul descriptiv! Adjectivele sunt exemple frumoase de cuvinte descriptive, cum ar fi roșu, moale, lipicios, magnific, îngrozitor, scalabil, printre altele. Cu aceasta, cititorul poate avea o idee clară despre ceea ce se întâmplă în poveste. De exemplu: "Șarpele roșu și alunecos a alunecat între cele două tufișuri groase și umplut cu frunze verzi".
  • Imaginea intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 3
    3
    Creați-vă concluzia. Un sfârșit captivant. NU folosiți pur și simplu "End" tradițional, acest lucru ar fi foarte plictisitor! Terminați în mod neașteptat, ceva pe care nimeni nu la folosit vreodată înainte. De exemplu: "Când mi-am dat seama că călătoria mea sa terminat, mi-am întors privirea spre cer atât de albastră încât părea că este acoperită cu o cârpă. Norii erau negri ca noapte. Deși am câștigat, nu mi-am dat seama de ultima mea dorință, care era să-mi găsesc mama pierdută de mult.
  • Partea 2
    Utilizarea limbajului descriptiv



    Imagine intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 4
    1
    Începeți povestea într-un mod care atrage atenția cititorului. Dacă nu scrieți un basm, probabil că nu va primi textul cu „O dată la un moment dat ...“. În schimb, utilizați ceva care trezește imediat interesul cititorului, de exemplu, „Maria a mers în jos la ceea ce o explozie prin pădure ca un cuțit de tăiere un țesut.“. Cu aceasta, jucătorul va fi imediat introdus în caracterul și acțiunea principală.
    • Nu începeți cu o scenă de acțiune interesantă și treceți prin mai multe pagini de expunere despre trecutul personajelor și despre culmea întregii acțiuni. Cititorul va fi supărat să-și dea seama că a fost interesat de o parte doar pentru a fi forțat să treacă prin toate părțile plictisitoare.
    • De exemplu, dacă începeți povestea featuring caracterul Maria și explozia contextului în care este implicat, da secventa acestui segment evitarea Urmări descriere pagini privind modul în care pădurea a fost înainte și, ca a suferit mai multe transformări pentru a deveni scena Apariția Mariei și istoria sa completă și așa mai departe. În schimb, continuați acțiunea principală spunând ceea ce face Mary în pădure și ceea ce a provocat explozia.
  • Imaginea intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 5
    2
    Treziți cele cinci simțuri ale cititorului. Descrieți cum sunt lucrurile, ce miros are, ce sunete pot fi auzite și ce senzații se pot simți. În acest fel, cititorul se poate simți ca o parte integrantă a acțiunii și poate vizualiza cu ușurință tot ceea ce se întâmplă.
    • De exemplu, descrie modul în care Maria a simțit căldura exploziei care trece prin corpul tau, face parul a fost semnat astfel încât ea poate simți mirosul de ars. Creați o secvență în care aproape se sufocă cu fum acru și începe să tuse disperat. Și, în sfârșit, au urechi de apel ședere din cauza exploziei de zgomot (ca acest lucru poate fi unul dintre punctele-cheie în cazul în care Maria este capturat de nu auzi atacatorii săi se apropie).
    • Evident, descrie doar ceea ce este important pentru povestea ta. Încercați să setați scena pentru a da cititorului un sentiment al zonei în care are loc acțiunea, dar nu coplesiți cititorul cu fiecare detaliu mic. Bazați-vă pe imaginația publicului.
  • Imagine intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 6
    3
    Descrieți gândurile și emoțiile personajului (lor). Permițând publicului să aibă aceste cunoștințe va face cititorul să se simtă mai aproape și conectat la ele. Curs despre evenimentele de influență istorie modul în care personajele simt ca trec prin schimbari emotionale din cauza evenimentelor care le-au experimentat și ce fel de acțiune sau sunt create evenimente din acele vremuri.
    • De exemplu: Maria poate fi sentimentul ingroziti de explozie în pădure, așa cum ea a dedicat viața ei de a conserva acest habitat natural, sau poate unul dintre prietenii săi a fost aproape de punctul de impact. Ea poate fi devastată de explozie sau pur și simplu nervoasă. Poate că vă simțiți copleșit, nervos și speriat în același timp.
    • Reflectați asupra modului în care gândurile și emoțiile se schimbă în funcție de direcția povestirii. Tu nu ar vrea să creeze un caracter static, care nu suferă nici o schimbare, în timp ce un personaj care trece printr-o transformare drastică și lipsită de sens, de asemenea, nu a putut mulțumi cititorului. De exemplu: la începutul poveștii, Maria poate fi rușinat pentru că nu au mers împotriva oamenilor care au creat explozia și în cursul parcelei, dezvoltă puterea impresionantă și curaj, care permit învinge băieții răi.
  • Imagine intitulată Scrieți o poveste bună, descriptivă Pasul 7
    4
    Arată, dar nu spune. Aceasta este regula principală utilizată de cei mai creativi autori și scriitori descriptivi din întreaga lume. Nu poți livra întreaga poveste gata pentru cititor, în schimb, utilizează elemente de limbaj care trec prin ceea ce spui, dar nu dezvăluie sensul literal al fiecărui pasaj construit.
    • De exemplu: în loc de a spune „Maria a fost nervos din cauza exploziei“, puteți opta pentru un mod mai elaborat, cum ar fi: „Maria încleștat pumnii când a văzut flăcările și fumul devastator ce fusese cândva o pădure frumoasă . Abia simți că vârfurile unghiilor îi străpung carnea palmelor. Tot ce făcuse atât de mult pentru a proteja acum a fost distrus. În acel moment nu era doar fumul arzător care îi făcea ochii ape ".
  • sfaturi

    • Nu fi prea descriptiv. De exemplu, „am luat cu mâna stângă cuțitul cu care a fost menținut în poziția lor corectă în interiorul sertarului situat lângă magnet de frigider cu roșu Moș Crăciun.“. Acest lucru este prea descriptiv și ar deranja cu ușurință orice cititor.
    • Cu toate acestea, evitați să faceți descrieri prea scurte și prea simple, cum ar fi: "Parul tău era negru". Ar fi prea plictisitor!
    • O modalitate buna de a scrie o poveste este sa te gandesti la ceea ce atinge personajele, ceea ce auzi, miroase etc. De exemplu: "Cu cât mai plimbă în pădure, cu atât simțea mai mult aerul încărcat" sau ceva de genul asta.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să scrieți începutul unei romaneCum să scrieți începutul unei romane
    Cum să transformi o poveste în jurCum să transformi o poveste în jur
    Cum se scrie o narațiuneCum se scrie o narațiune
    Cum să analizăm Tom în literaturăCum să analizăm Tom în literatură
    Cum să începeți o scriere descriptivăCum să începeți o scriere descriptivă
    Cum să găsiți idei pentru o povesteCum să găsiți idei pentru o poveste
    Cum să scrieți în prima persoanăCum să scrieți în prima persoană
    Cum se scrie un apel unei cărțiCum se scrie un apel unei cărți
    Cum se scrie un eseu descriptivCum se scrie un eseu descriptiv
    Cum se scrie un paragraf descriptivCum se scrie un paragraf descriptiv
    » » Cum să scrieți o poveste descriptivă bună
    © 2021 itholoinfo.com.com