itholoinfo.com.com

Cum să scrieți o introducere plină de suspans pentru o poveste

Aceasta este perspectiva unui autor de amatori. Mulți oameni au probleme în a începe să scrie o poveste suspansă. Acest lucru se datorează faptului că ei nu știu ce să scrie și că nu sunt destul de descriptivi - sau că pur și simplu nu pot "avansa" povestea. Iată câteva sugestii pentru a crea un flux creativ.

pași

Imaginea intitulată Scrie o etapă de deschidere susținută 1
1
Creați-vă ideile pe o foaie goală. Scrieți orice gânduri, chiar dacă nu sunt pline de suspans. Gândiți-vă la nume de personaje, personalități, relații, familie, prieteni, ceea ce poartă și cum este părul lor, de exemplu. Nu contează că hârtia este murdară - ai nevoie doar de idei. Utilizați o foaie mare dacă doriți să scrieți o poveste extensivă.
  • Imaginea intitulată Scrie o etapă de deschidere suspectă 2
    2
    Gândiți-vă la cele cinci simțuri: gust, atingere, miros, vedere și auz. De exemplu: "Am simțit că sarea apelor oceanelor mi-a spălat picioarele". Scrieți cel puțin două fraze pentru fiecare direcție. În cele din urmă veți "filtra" cele mai bune mai târziu.
  • Imagine intitulată Scrieți o deschidere suspensivă 3
    3
    Gândește-te la protagonistul povestii tale. Imaginați-vă aspectul, personalitatea, obiceiurile speciale etc. Gândiți-vă la cel puțin o analogie și o metaforă pentru ao descrie. Poți chiar să-ți folosești acest personaj dacă vrei.
  • Imaginea intitulată Scrie o etapă de deschidere suspectă 4


    4
    Planificați cum veți crea suspans și tensiune. Luați în considerare includerea unor sfaturi care vor sugera ce se va întâmpla mai târziu în poveste / introducere. De exemplu: "Nu am văzut motocicleta parcată pe șosea sau chiar că fereastra bucătăriei era deschisă".
  • Imagine intitulată Scrieți o etapă de deschidere suspectă 5
    5
    Începeți să tastați! Începeți prin descrierea setării. Puteți utiliza una sau două paragrafe pentru aceasta. Nu vă răzgândiți la jumătatea drumului și nu faceți nimic - scrieți despre idee înainte de a începe o nouă. Acest lucru va face mai ușor pentru dvs. să continuați să scrieți.
  • Imaginea intitulată Scrie o etapă de deschidere suspectă 6
    6
    Până la sfârșitul introducerii, scrieți ceva care ar putea determina cititorii să urmărească povestea. De exemplu: "Un braț, ținând un pistol, sa dezvăluit din întuneric și mi-a arătat direct."
  • sfaturi

    • Nu scrii niciodată și nu aruncați nici o idee dacă nu este o tipo sau ceva. Făcând acest lucru vă va face mai reticenți să continuați.
    • Ascultați melodiile preferate - care vă pot inspira - sau câteva melodii interesante. Muzica întotdeauna face ca gândurile și ideile să curgă atunci când vă concentrați.
    • Puteți utiliza efectul de zoom. Începeți cu ceva mare, cum ar fi setarea, și măriți ceva mic, ca expresia de pe fața personajului.
    • Pentru a crește drama, încercați să scrieți fraze îndrăznețe. Exemplu: "Nu am observat ferestrele deschise. Nici ușa nu sa blocat. Acum, în mintea mea, ar fi trebuit să observ. Dar a fost prea târziu. "

    avertismente

    • Când ascultați muzică, nu lăsați volumul să fie prea înalt - vă poate afecta auzul.
    • Nu scribuiți niciun fragment dacă nu conține o eroare gramaticală.

    Materiale necesare

    • hârtie
    • stilouri
    • creion
    • Ceva care vă ajută să observați mediul din jurul vostru.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum se scrie o poveste pentru un filmCum se scrie o poveste pentru un film
    Cum să ai o mare imaginațieCum să ai o mare imaginație
    Cum de a scrie o poveste de aventurăCum de a scrie o poveste de aventură
    Cum de a scrie o poveste de dragosteCum de a scrie o poveste de dragoste
    Cum să începeți o poveste bunăCum să începeți o poveste bună
    Cum de a crea un sfat de scriereCum de a crea un sfat de scriere
    Cum să găsiți idei pentru o povesteCum să găsiți idei pentru o poveste
    Cum să scrie povestiri amuzanteCum să scrie povestiri amuzante
    Cum să scrieți rapid o carteCum să scrieți rapid o carte
    Cum de a scrie o romantism adolescentCum de a scrie o romantism adolescent
    » » Cum să scrieți o introducere plină de suspans pentru o poveste
    © 2021 itholoinfo.com.com