itholoinfo.com.com

Editarea și revizuirea lucrărilor scrise

Editarea și corectarea sunt termeni utilizați pentru a descrie procesul de examinare a erorilor în lucrul scris. Deși editorii profesioniști recunosc unele diferențe între aceste două activități, acest articol se va concentra pe similitudini. Pentru ca acest proces să fie ușor pentru începători, activitățile implicate în revizuirea și corectarea erorilor de bază vor fi denumite "editarea textului". Când ați terminat de citit acest articol, ar trebui să puteți efectua sarcini de editare de bază.

pași

Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă în copie Pasul 1
1
Citiți întregul text fără a schimba nimic. Acest lucru vă va oferi o idee despre ceea ce autorul încearcă să spună, care va fi un avantaj atunci când editați.
  • Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă în copie Pasul 2
    2
    Reveniți la începutul textului și citiți prima teză în căutarea greșelilor de ortografie, a gramaticii, a punctuațiilor și a fluxului logic. Dacă descoperiți orice problemă, remediați-o.
    • Exemplu: "Îmi place să-mi iau câinele să meargă în parc când este însorit !!!!" ar trebui modificat pentru a:"Când e însorită, îmi place să-mi duc câinele în parc."
      Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă pentru copiere Pasul 2Bullet1
  • Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă în copie Pasul 3
    3
    Mergeți la propoziția următoare și reveniți la început.


  • Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă în copie Pasul 4
    4
    Citiți din nou textul complet. Când toate perioadele sunt editate, reveniți la începutul textului și citiți din nou. Verificați-vă munca și asigurați-vă că ați corectat greșelile pe care nu le-ați văzut prima oară.
  • Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă în copie Pasul 5
    5
    Încărcați sau publicați textul editat.
  • Imagine intitulată Copyedit și lucrare scrisă pentru redactare Pasul 6
    6
    "Când e însorită, îmi place să-mi duc câinele în parc.
  • sfaturi

    • Revizuirea de bază este o parte a procesului de editare a textului, dar poate implica restructurarea. Dacă o propoziție nu merge așa cum ar trebui, un editor bun va îmbunătăți propoziția prin rearanjarea sau rescrierea acesteia. Consultați pasul 2 din acest articol pentru un exemplu de acest lucru. Rescrierea ar trebui făcută numai atunci când este necesar, scopul fiind păstrarea vocii unice a autorului.
    • Dacă vă revizuiți propria activitate, va fi util să o revedeți din nou a doua zi. Oamenii citesc adesea ceea ce cred că au scris mai degrabă decât ceea ce este scris.
    • Dacă vă este greu să vă obișnuiți cu editarea, amintiți-vă că este o combinație de portugheză bună și bun simț. Puneți semne de punctuație în cazul în care este necesar, îndepărtați scorul suplimentar, șterge cuvinte foarte dificile, asigurați-vă că propoziția are sens atunci când citesc, și să caute greșeli de ortografie sau de tastare. Dacă sună bine când citiți cu voce tare, veți fi pe drumul cel bun.
    • Consultați un editor profesionist și aflați schimbările pe care le fac.
    • O modalitate bună de a găsi greșeli este de a citi de la capăt la început. Dacă există vreo greșeală în scris, mintea poate ignora și poate presupune că este corectă - acest lucru se întâmplă foarte mult. Creierul tău trebuie să înțeleagă fiecare cuvânt dacă citiți de la capăt la început. Citiți și cu voce tare.
    • Funcția editorului de text este de a evita modificarea textului original mai mult decât este necesar - nu se fac schimbări substanțiale în activitatea autorului. În schimb, obiectivul este de a corecta problemele evidente, de a face sens în text și de a păstra vocea autorului.

    avertismente

    • Editarea bine nu este întotdeauna atât de ușoară. Dacă nu aveți un ochi natural pentru a identifica erorile, cereți celeilalte persoane să le editați. Cu toate acestea, dacă aveți această abilitate, furnizați acest serviciu altor persoane. Chiar și munca autorilor talentați va fi abia primită dacă există multe erori tehnice.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să remediați erorile de pagină în Internet Explorer 7Cum să remediați erorile de pagină în Internet Explorer 7
    Cum se creează și se editează un fișier text în Linux utilizând terminalulCum se creează și se editează un fișier text în Linux utilizând terminalul
    Modul de editare a textului după scanareModul de editare a textului după scanare
    Cum să editați text în Adobe AcrobatCum să editați text în Adobe Acrobat
    Cum se înlocuiește textul în Adobe PhotoshopCum se înlocuiește textul în Adobe Photoshop
    Scrierea, direcționarea și editarea propriului dvs. filmScrierea, direcționarea și editarea propriului dvs. film
    Cum puteți obține un loc de muncă în editarea cărțilorCum puteți obține un loc de muncă în editarea cărților
    Cum să devii un reviewer al textelorCum să devii un reviewer al textelor
    Cum să începeți o lucrare de cercetareCum să începeți o lucrare de cercetare
    Editarea sau revizuirea unei lucrări de scriere sau de școalăEditarea sau revizuirea unei lucrări de scriere sau de școală
    » » Editarea și revizuirea lucrărilor scrise
    © 2021 itholoinfo.com.com