itholoinfo.com.com

Cum sa faci un rake

Oamenii au spus șaradele de mii de ani. Rezolvarea lor, precum și numărarea lor, este distractiv! Puteți crea propriile dvs. ghicitori și le puteți împărtăși cu familia și prietenii.

pași

Partea 1
Pregătiți-vă pentru a scrie o enigmă

Imaginea intitulată Make a Riddle Pasul 1
1
Citiți multe ghicitori. Citirea câtorva dintre ele vă va ajuta să înțelegeți cum funcționează. Există multe cărți cu sute de ghicitori, de asemenea, pe internet.
  • Multe culturi au tradiția de șaradă. Cele create de vikingi și anglo-saxoni sunt încă foarte populare (evident, în rândul vorbitorilor de engleză), chiar dacă au fost numărați cu mii de ani în urmă! Aceste ghicitori au de multe ori soluții simple, cum ar fi "cheie" sau "ceapă", dar sunt numărate creativ. Internetul oferă numeroase colecții.
  • Ghicitorile sunt, de asemenea, foarte populare în literatura de fantezie și în filmele și emisiunile moderne. Cartea "The Hobbit", de J.R.R. Tolkien, are un întreg capitol dedicat șaradelor - "Guess Dark" - spus de două personaje.
  • Imaginea intitulată Alcătuiți o Ridică Pasul 2
    2
    Alegeți subiectul enigmei. Puteți folosi orice subiect pe care-l puteți imagina - totuși, obiectele fizice cu care oamenii sunt obișnuiți sunt foarte frecvente.
    • Alte subiecte sunt fenomene naturale cum ar fi ploaia sau zăpada, un animal sau o acțiune.
    • Evitați subiectele care sunt prea abstracte sau necesită cunoștințe specifice.
  • Imaginea intitulată Make a Riddle Pasul 3
    3
    Determinați cât timp doriți ca șarada dvs. să fie. Unele sunt foarte scurte, cu una sau două propoziții, în timp ce altele sunt aproape scurte. Puteți alege extensia pe care o preferați - dar nu lăsați șarada lungă până la punctul în care publicul nu o însoțește.
    • Aici este un exemplu de o enigmă foarte scurt găsit în „Cartea Exeter,“ anglo-saxon document scris în 900 î.Hr. (și tradus din forma Libre în acest articol): „A existat un fenomen în val / apă a devenit os.“ Răspuns: gheață pe un lac.
    • Aici este un exemplu de un puzzle mai mare de aceeași muncă: .. „Când sunt în viață, eu nu vorbesc / Cel care vrea să-mi pot prinde și taie capul meu / Oamenii musca corpul meu gol / Nu înfășurată pe nimeni dacă nu fi tăiat mai întâi. / Apoi îi fac pe oameni să plângă ". Răspuns: o ceapă.
  • Partea 2
    Crearea Charade

    Imaginea intitulată Make a Riddle Pasul 4
    1
    Începeți cu răspunsul. Când aveți soluția de ghicitoare, va funcționa în ordine inversă pentru ao crea. Încercați să alegeți ceva ușor personificat, deoarece această tehnică (atribuirea calităților umane obiectelor neînsuflețite) este foarte comună în această "artă".
    • De exemplu, puteți alege "un creion" ca soluție, deoarece majoritatea oamenilor știu despre acest obiect.
  • Imaginea intitulată Alcătuiți o Ridică Pasul 5
    2
    Gândiți-vă la lucrurile pe care răspunsul dvs. le poate face și la cum arată. Faceți o listă de idei. Încercați să vă gândiți mai ales la verbe și adjective. Gândiți-vă la sinonime cu semnificații diferite și le scrieți.
    • Pentru a „creion“, unele elemente de pe lista dvs. pot include: „No. 2“ (cel mai frecvent tip de creion)), „lemn“, „cauciuc“, „galben“, „pălărie de culoare roz“ (The cauciuc), „se aseamănă cu litera«I»sau«1»„(aspectele fizice ale formei unui creion).
    • Puteți include, de asemenea, alte aspecte ale creionului dvs., de exemplu: trebuie să fie subliniat pe măsură ce tastați - adică devine mai mic cu timpul și utilizarea (un posibil paradox).
    • O altă tehnică obișnuită este să vă gândiți la ceea ce faceți elementul dvs. - de exemplu: un creion este mic, dar conține și alte lucruri (deoarece puteți scrie "multe lucruri" cu acest instrument).
  • Imaginea intitulată Alcătuiți o Ridică Pasul 6
    3


    Faceți o schiță a ghicitoare. Ei folosesc metafore pentru a descrie lucruri familiare în moduri necunoscute. Gândiți-vă la lista ideilor pe care le-ați creat în ultimul pas. În cazul în care soluția este „creion“, cred că de cuvintele pe care le-ar putea folosi pentru a crea o descriere metaforică: „stick de mână“ sau „sabie galbenă“ sunt opțiuni interesante, dar oferă sfaturi despre răspunsul.
    • Iată o enigmă care folosește o metaforă pentru a descrie un creion: "O sabie de aur care poartă o pălărie roz și are două ramuri: numărul 1 și numărul 2."
    • Creionul este o "sabie" deoarece are un punct ascuțit. Descrierea se referă, de asemenea, la zicala "Pixul este mai puternic decât sabia" - și acesta poate fi un indiciu. "Pălăria roz" se referă la cauciuc.
    • "Copacii doi" se referă la centru (tipul de arbore cel mai frecvent utilizat în fabricarea creionelor) și la cauciuc (cauciucul accesoriului).
    • Creionul arata ca numarul "1", dar de fapt este un "# 2". Această descriere este un joc de cuvinte, deoarece creionul # 2 este cel mai comun tip de accesoriu - sau "numărul unu".
  • Imaginea intitulată Make a Riddle Pasul 7
    4
    Utilizați cuvinte simple și puternice. Inițial, șaradele erau o formă de literatură orală (și non-scrisă) - deci, gândește-te la modul în care se face sunetul tău atunci când se vorbește cu voce tare. Încercați să nu supraîncărcați enigma cu cuvinte elaborate sau concepte abstracte.
    • De exemplu, o ghicitoare simplă care implică un creion ar putea fi: "Acest lucru este mic, dar conține totul - cu cât este mai lung, cu atât este mai mică."
    • Aici este un exemplu de o enigmă celebru de „The Hobbit“, folosind un limbaj simplu și descriptiv: „O cutie fără balamale, chei sau capac, / și totuși în ea este stocată, comoara ascunsă de aur“ Răspuns: un ou.
  • Imaginea intitulată Alcătuiți o Ridică Pasul 8
    5
    Personificați soluția. O altă modalitate de a crea o enigmă interesantă este să o scrieți ca și cum ar fi fost răspunsul însuși. Începeți cu "I" și cu un verb.
    • De exemplu, această șaradă de un creion foloseste personificare si metafora: „Am purta o pălărie de culoare roz, dar am cap-am ascuțit, dar nu am creier pot spune nimic, dar niciodată nu vorbesc un cuvânt.“.
  • Imaginea intitulată Alcătuiți o Ridică Pasul 9
    6
    Gândește-te la felul în care suna ghicitul tău. Întrucât acestea sunt adesea diseminate pe cale orală, atenția acordată limbii vă va ajuta să creați un produs mai atractiv. Tehnici precum alliterația (folosirea acelorași litere într-o enigmă) și rimele vă pot ajuta să spuneți și să auziți o glumă.
    • De exemplu, "Am văzut croz hapéu dar nu am calbina "utilizează" h "pentru a crea aliterația.
    • Iată o șaradă foarte poetică a cărei soluție este un instrument comun: "Eu beau din sângele pământului, și copacii asculta urletul meu, dar un om mă poate ține în mână". Răspuns: Un lanț de ferăstrău.
    • Uneori, ghicitorile folosesc și descrieri poetice și figurative ale lucrurilor simple - o ghicitoare în interiorul unei ghicitori! În exemplul de mai sus, "sângele Pământului" este benzina, combustibilul folosit de ferăstrăul cu lanț. Această tehnică a fost folosită pe scară largă de Vikingi.
  • Imaginea intitulată Make a Riddle Step 10
    7
    Distribuiți-vă ghicitorile cu prietenii. Cea mai bună modalitate de a vă spune dacă creația dvs. funcționează este să o partajați cu rudele și prietenii dvs. și să vedeți dacă pot ghici răspunsul. Acest lucru îi poate convinge să încerce să-și creeze propriile lor ghicitori!
  • Imaginea intitulată Alcătuiți o Ridică Pasul 11
    8
    Dacă este necesar, revedeți-vă ghicitul! Dacă prietenii sau rudele dvs. primesc răspunsul imediat, îl puteți schimba și puteți lăsa totul mai mult metaforic. Dacă oamenii nu găsesc soluția, puteți schimba câteva cuvinte pentru ao face mai evidentă.
  • sfaturi

    • Nu stresați - ghicitorile ar trebui să fie distractive! Ia-o ușor și să te distrezi.
    • Adresați-vă unui prieten pentru ajutor. Dacă nu puteți crea o enigmă, cereți-i pe cineva să vă ajute să obțineți idei despre un subiect. Poate fi distractiv să creați o creație împreună!
    • Încercați să utilizați expresii vagi, dar relevante - care "distrag" oamenii despre răspunsul la enigma. Aceasta este doar o sugestie - dacă o utilizați, enigma poate deveni și mai dificilă.

    Materiale necesare

    • O bucată de hârtie
    • Un dicționar de rhyming (opțional)
    • Un tezaur
    • Un stilou

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (4)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să fii Maria MachoCum să fii Maria Macho
    Cum să joci RiddlerCum să joci Riddler
    Cum să rezolvi ghicitorileCum să rezolvi ghicitorile
    Cum să scrieți comentarii despre o carteCum să scrieți comentarii despre o carte
    Cum se utilizează HashtagsCum se utilizează Hashtags
    Cum să învățați engleza vecheCum să învățați engleza veche
    Cum să înveți engleza de bazăCum să înveți engleza de bază
    Cum să sărbătorim Ziua HobiteiCum să sărbătorim Ziua Hobitei
    Cum să scrieți o carte bună pe orice subiectCum să scrieți o carte bună pe orice subiect
    Cum de a scrie o carte de rețeteCum de a scrie o carte de rețete
    » » Cum sa faci un rake
    © 2021 itholoinfo.com.com