itholoinfo.com.com

Cum de a scrie un cântec pentru o fată

Ai o pasiune pentru o fată, dar nu știi cel mai bun mod de a-ți exprima sentimentele? Scrierea unei melodii este o modalitate dulce, romantică de ao face.

pași

Partea 1
Armonizarea ideilor pentru cântec

Imagine intitulată Scrieți o melodie pentru o fată Pasul 1
1
Creați o listă de cuvinte care au de a face cu fata la care scrieți cântecul. Acestea pot fi lucruri simple precum "drăguț", "special" și "unic" sau mai specific, cum ar fi "părul negru", "inteligent", "curajos".
  • Această listă vă va ajuta să vă gândiți să găsiți versurile cântecului dvs., așa că nu vă concentrați prea mult pe punerea tuturor în ea. Ideea este să începeți să construiți vocabularul și limba pe care o veți folosi.
  • Din moment ce probabil a scrie un cântec pentru a se potrivi dvs. obiect al dorinței sau lauda-l, se concentreze pe cuvinte și fraze pozitive pe care le cunoașteți fata ar dori să audă un cântec despre asta.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată 2
    2
    Rearanjați aceste cuvinte în fraze sau declarații și le vorbiți sau le cântați cu voce tare. Acest lucru vă va ajuta să determinați ce părți au un ritm legal implicit și să vă mișcați mai ușor limba.
    • Exprimați fraze care sună bine într-o listă numită "Posibilități", deoarece acestea au potențial liric.
  • Imagine intitulată Scrieți o melodie pentru o fată Pasul 3
    3
    Încercați să lucrați cu lista "Posibile" pentru a forma versuri mai lungi și a le conecta. Luați în considerare dacă există alte fraze sau cuvinte care rimă sau aproape rimați.
    • Vedeți dacă puteți crea un verset sau o expresie care pare să răspundă la o idee sau o întrebare prezentă în lista dvs.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată Pasul 4
    4
    Creați un titlu de lucru pentru melodie. Alegeți un subiect sau o expresie generală și nu vă faceți griji că sunteți prea creativă sau descriptivă. Titlul este probabil să se schimbe pe măsură ce compuneți cântecul, dar având unul vă ajută să vă concentrați asupra ideii sau temei principale.
  • Partea 2
    Compunând melodia

    Imagine intitulată Scrieți o melodie pentru o fată Pas 5
    1
    Utilizați structura de bază a melodiilor. Cel mai comun contemporan este: verset / Nephron / verset / cor / pod / cor. Cei mai multi ascultatori ca acest lucru, deoarece devine lipicios din cauza repetitiei, dar suficient de variat pentru a ramane atragator si interesant.
    • Un vers din cântec are aceeași melodie, dar versuri diferite. El prezintă un scenariu, o situație, o emoție și / sau subiectul din cântec.
    • Corul apare, de obicei, de trei sau patru ori pe parcursul cântecului, în funcție de cât timp este, iar versurile și melodia rămân aceleași de fiecare dată. Versurile trebuie să rezume esența cântecului sau mesajul general. Titlul poate apărea și aici.
    • Podul are o melodie, versuri și progresia diferitelor corzi ale versurilor sau ale corului. Promovează o întrerupere în repetarea lor. Scrisoarea oferă adesea o percepție sau un moment de ușurare. Podul poate, de asemenea, să adauge sau să elaboreze o idee sau un gând sau un cor.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată 6
    2
    Concentrați-vă pe răspunsul la cea mai importantă întrebare sau declanșând ideea principală în cor. Deseori întrebarea este: "Cum se simte?" sau "Cum mă simt?".
    • Nu uitați să încercați, de asemenea, să puneți titlul piesei în cor.
    • De exemplu, în piesa populară "Treasure" a lui Bruno Mars, el se concentrează pe cât de specială și "prețioasă" este fata lui. În cor, el cântă: "Comoara, asta ești tu / Dragă, tu ești steaua mea de aur / Știi că îmi poți face dorința mea / Dacă te lași să te prețuiești / Asta e ceea ce esti tu / Baby, tu esti steaua de aur / Stii ca poti face ca dorinta mea sa devina realitate / Daca ma lasi sa te apreciez / Daca ma lasi sa te apreciez.
    • În cor, Bruno consolidează ideea principală cu alte adjective care se referă la "comoara" ca "stea de aur", dar menținând în continuare frazele scurte și concise, pe lângă includerea titlului piesei.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată Pasul 7


    3
    Faceți cel puțin o declarație directă care descrie ce cântec se află în cor. Dacă te concentrezi pe frumusețea fizică a unei fete, vorbește despre asta. Dacă focalizarea este experiența dvs. sau dorințele dvs. pentru aceasta, asigurați-vă că ați rezumat acest sentiment în cor.
    • Dacă folosim din nou "Comoara lui Bruno Mars" ca un exemplu, putem observa că face câteva declarații directe în cor, cum ar fi "asta ești tu", "știi că îmi poți face dorința să vin Știi că îmi poți face dorința și dacă mă lași să te prețuiesc. În aceste propoziții, el vorbește direct cu obiectul de dorință și îi spune cum simte.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată 8
    4
    Păstrați versurile simple și conversative. Structurați-le prin intermediul ideilor din versurile corului. Încercați să răspundeți la întrebarea pe care ați ales-o sau la ideea pe care vă concentrați în mod deschis și onest și evitați limbajul oficial și complicat.
    • De exemplu, în Treasure, primul verset este: "Dă-mi tot, dă-mi tot, dă-mi tot atenția copilă / Trebuie să-ți spun ceva despre tine / Ești minunat, (Dă-mi tot, dă-mi tot, dă-mi toată atenția, iubito / Trebuie să-ți spun ceva despre tine / Ești minunat, perfect, oh, E o fată sexy, dar se plimba ca și cum ar vrea să fie altcineva.
    • În acest verset, Bruno începe să vorbească cu fata și îi cere să îi acorde toată atenția, pentru că are ceva de spus. Apoi îi spune că este "minunată", "perfectă" și "sexy", dar își dă seama că nu-și dă seama cât de valoroasă este ea ("vrea să fie altcineva"). Prin urmare, acest verset cuprinde ideea de a aprecia fata, de a vedea valoarea ei si de ao aprecia. Este o introducere bună în ideea principală a muzicii și permite ascultătorului să știe ce urmează.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată Pasul 9
    5
    Cântați versurile cu voce tare pentru a găsi melodia. Pentru a crea unul bun, trebuie să fii înzestrat, să ai o articulare și un ritm bun. Când vorbește, în general, el demonstrează deja aceste elemente. Dar într-un cântec, ele sunt exagerate și se repetă mai mult. Prin urmare, cântarea versurilor vă va ajuta să găsiți o melodie potrivită.
    • Utilizați elementul melodic de vorbire pentru a oferi cântecelor dvs. un impact emoțional mai mare. Modificarea tonului vocii astfel încât să se ridice la sfârșitul unei întrebări sau care coboară atunci când sunteți sarcastic adaugă emoție.
    • În majoritatea melodiilor, corul sună mai urgent decât versurile și folosește note mai înalte - așa că încercați să vă ridicați vocea când ajungeți la ea.
    • În "Treasure", Bruno Mars adaugă un "Oh whoa-oh-oh" în fața podului pentru a da un sentiment de urgență și melodie.
    • Nu vă fie teamă să puneți "ohs" și "ahs" în cor sau pod pentru a adăuga un impact emoțional.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată 10
    6
    Utilizați un instrument pentru a vă ajuta să puneți toate piesele împreună. Împrăștierea unei chitare sau a unui pian sau a unei tastaturi în timp ce cântați vă va ajuta să creați coarde și progresie.
    • Folosirea unui instrument pentru a compune piesa vă va ajuta, de asemenea, să găsiți tonul potrivit pentru melodii.
    • Dacă nu atingeți nimic, cereți-i unui prieten care vă atinge să îl ajutați în timp ce compuneți.
    • Dacă doriți să învățați să jucați corzi pe chitară sau pian, există multe metode de a învăța online.
  • Partea 3
    Practicarea și prezentarea melodiei

    Imagine intitulată Scrieți o melodie pentru o fată 11
    1
    Redați piesa de la început până la sfârșit de mai multe ori, de preferință cu un instrument. Acest lucru vă va face să vă simțiți confortabil să jucați în direct și să vă exprimați toate sentimentele și emoțiile în performanța dvs.
  • Imagine intitulată Scrieți un cântec pentru o fată 12
    2
    Arătați ce ați făcut celeilalte persoane pentru a vedea ce crede ea. În funcție de cât de personal este cântecul, este mai bine să cereți opinia cineva din afară.
    • Încercați să o arătați unei persoane apropiate de fată care vă interesează sau o cunoașteți suficient de bine pentru a vă spune dacă va dori sau nu.
  • Imagine intitulată Scrieți o melodie pentru o fată 13
    3
    Pregătiți mediul și introduceți-vă. Poate vrei să faci ceva foarte explicit dacă cânți într-un loc public sau preferi să faci o prezentare mai intimă într-o locație romantică. Orice ați decide, asigurați-vă că jucați cu încredere, onestitate și senzație plină de senzație.
  • Surse și cotatii

    Mai multe ... (8)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum se scrie Muzica EvanghelieiCum se scrie Muzica Evangheliei
    Cum de a scrie o muzică rockCum de a scrie o muzică rock
    Cum se compune un RapCum se compune un Rap
    Cum sa-ti compui propriile versuriCum sa-ti compui propriile versuri
    Cum de a crea versuri unice pentru melodiiCum de a crea versuri unice pentru melodii
    Cum sa scrie muzica sentimentala si semnificativaCum sa scrie muzica sentimentala si semnificativa
    Cum de a scrie o mare muzică creștinăCum de a scrie o mare muzică creștină
    Cum de a scrie un cântec romanticCum de a scrie un cântec romantic
    Cum se scrie o muzică popCum se scrie o muzică pop
    Cum se scrie o muzică de succesCum se scrie o muzică de succes
    » » Cum de a scrie un cântec pentru o fată
    © 2021 itholoinfo.com.com