itholoinfo.com.com

Cum să te descurci cu o Nora incomodă

Multe lucruri s-au spus de-a lungul anilor despre soacrele cu care se confruntă greu - dar ce se întâmplă dacă nora (sau cumnata, de exemplu) provoacă certuri și lupte? Dacă relația ta cu fiica sau fiul în drept este dificil și vă simțiți că sunteți de mers pe jos printr-un câmp minat de fiecare dată când sunt împreună, va trebui să abordeze cu atenție problema. Acceptarea faptului că el / ea este cel pe care copilul tău a ales să se căsătorească este important și există lucruri pe care să le poți face pentru a "liniști" stările de spirit, făcând lucrurile bine în această relație complicată. Nostru sau nora ta are nevoie de ajutorul psihologic? Ei bine, îi puteți ajuta să obțineți unul.

  • Pentru ca textul să fie mai bine înțeles, să presupunem că persoana în cauză este o nora de coexistență dificilă.

pași

Imaginea intitulată Se ocupă de o fiică dificilă în drept Pasul 1
1
Respectați alegerea copilului dumneavoastră. Copilul tău iubește această femeie, nu contează dacă nu înțelegi ce vede în ea. Ține minte cântecul vechi "Când un bărbat iubește o femeie ... dacă e rea, nu o vede, nu face nimic rău, se poate întoarce de la cel mai bun prieten al său dacă îl tratează prost."Asta este foarte adevărat - deci, în tratarea ei, indiferent de sentimentele ei, nu trebuie să spui niciodată ceva negativ despre ea copilului tău.
  • Imaginea intitulată Deal cu o fiică dificilă în drept Pasul 2
    2
    Fii cordial tot timpul. Ea poate fi plictisitoare, fără cusur. Poate fi vulgar și gros. Ea poate fi una dintre cei care cheamă multă profanare, în timp ce familia ei este una dintre cei care este duminică în biserică. Ea poate fi, de asemenea, nepoliticoasă, crudă sau un manipulator narcisist, care nu are cum să se impună altora atâta timp cât are ceea ce dorește. Nu puteți face nimic în privința asta. Doar fi politicos, așa cum ați face cu un străin.
    • Singura excepție reală la acest lucru este în cazul în care există copii (nepoți aveți, de exemplu) în jurul și ea vorbește multe cuvinte - atunci ar trebui să spui „Hopa, maneirar în limbaj, avem copii aici. Ei vor avea probleme dacă îi văd vorbind, și nu vreau să-l învețe aici. Vă mulțumesc ". Nu contează cât de înfricoșătoare este, fii calm, liniștește-te și fii politicos.
  • Imaginea intitulată Deal cu o fiică dificilă în drept Pasul 3
    3
    Setați limitele. Poate că susțineți această uniune să păstreze legătura cu copilul dumneavoastră. Aceasta este alegerea ta. Pur și simplu impuneți condițiile astfel încât să fie clare de la început.
    • În cazul în care fiica ta este comentarii false sau răuvoitoare despre un alt membru al familiei (probabil alta fiica sa), să zicem, „Ei bine, ea nu poate avea o idee mai bună despre moda, dar este una dintre kindest persoane pe care le cunosc și iubesc foarte mult "Te face să știi într-un mod necompromis și necritic că nu ești interesat să auzi ce are de spus despre acea persoană.
    • Dacă ea apare la casa lui neanunțat, nu mint, dar ferm în ușă cu o regretabilă, dar ferm „Îmi pare rău, Mary - și cred că de ceva ce ar trebui să faci - am fost pe cale să plece să se ocupe de unele probleme, așa că trebuie să plec imediat. Și știi, ar fi mai bine dacă ai fi sunat înainte ca să nu fiu în duș sau să fac altceva. "Atunci întoarce-te și întoarce-te înăuntru. Dacă spune că vrea să meargă cu tine, spune că ți-ai luat timpul să stai cu un prieten. Să presupunem că petrec puțin timp cu acest prieten, și nu ar vrea ca ea să ia un ultim minut și te va respecta ca de data aceasta,“... dar dacă să-mi spuneți dinainte ce vine, am să mă planificați din nou cu prietenul meu sau întrebați dacă nu vă deranjează să vă alăturați - va fi așa de bine data viitoare! "
    • Fii pozitiv.
  • Imaginea intitulată
    4
    Ține minte că poate fi mama nepotului tău. Va avea controlul asupra copiilor pe care îi are cu soțul ei. Cel mai bun mod de a păstra legătura cu aceștia este să aveți o relație prietenoasă și prietenoasă - să vă mușcați limba dacă aveți nevoie de o relație sănătoasă. Nu critica modul în care nora ta ridică copiii tăi, nu te mânia dacă schimba planurile în ultimul moment, lăsându-te în jos atunci când plănuiește să-și petreacă week-end-ul cu nepoții ei. Acesta este modul în care oamenii controlează situația și alte relații - cel mai bun lucru pe care îl puteți face este să înțelegeți că are cuvântul definitiv despre ceea ce se întâmplă cu copiii ei. Și nu te lăsa păcălit de gândire în care aveți mai multe drepturi: dreptatea nu are tendința de partea cu bunicii excepția cazului în care mama sau tatăl sunt declarate incapabile sau au fost arestați pentru o crimă. Incearca sa iti pastrezi cat mai prietenos relatia cu ea, indiferent cat de sangvina e limba ta.


  • Imaginea intitulată Deal cu o fiică dificilă în drept Pasul 5
    5
    Vorbește cu fiul tău. Fii atent, totuși. Nu predați cât de inconvenient este nora ta. În schimb, încercați o abordare diplomatică și fără critici. Arătați problema și apoi dați o soluție de gust:
    • Exemplul 1Nunta voastră ar fi trebuit să-i lase pe nepoții ei să doarmă în casa ei vineri, dar ea nu a venit cu ei. Așteptați o oră și jumătate înainte să-i sunați pe fiul dvs., îngrijorați și trist, pentru a afla că au schimbat planurile și au anulat vizita. Cu înțelepciune, așteptați o zi și chemați din nou copilul pentru a discuta despre o modalitate mai potrivită de a rezolva o astfel de problemă.
      • Tu: "John, ne-ai cerut să avem grijă de copii în acest weekend. Soția ta ar fi trebuit să-i părăsească pe copii la ora cinci vineri și să vină să le ia duminică după-amiază. În schimb, ea nu apare vineri, și când a mers la ora 18:30 și nu au apărut, am fost îngrijorat. Trebuia să te sun să afli că planurile s-au schimbat - și voi doi ați știut asta de marți.
      • Ioan (fiul său) răspunde: Mamă, îmi pare rău. M-am gândit că ar suna, și ea a crezut că oricine a fost de gând să mă sune, și am ajuns să pierd eu în mizeria asta - suntem atât de ocupați, iar când planurile schimbat, a fost un fel de la ultimul moment, atunci îmi pare rău.
      • Tu: Am înțeles că de data aceasta a existat o confuzie, dar sa întâmplat înainte, și adevărul este, se pare că soția lui nu vă spune când planurile de călătorie schimba - ceea ce se termină întâmplă este că trebuie să se conecteze la tu să știm ce sa întâmplat. Aceasta este lipsa de considerație și știți asta. Tatăl tău și cu mine avem viața noastră și suntem de asemenea ocupați. Noi nu am făcut nimic ce trebuia să facem în week-end, astfel încât copiii să poată veni și să rămână, iar tatăl său a refuzat invitația de a merge la pescuit cu prietenii. În viitor, aș dori să sun cel puțin o zi înainte atunci când planurile schimbat - dar fără îndoială, aș fi vrut să ai fost cel care a avut grijă de tot în loc de a avea încredere soția lui va suna. Nu vreau să fiu soacra rea, care are probleme cu soția. Dar nu vreau să fiu lăsat, fie intenționat, fie nu - mă face să mă simt prost. Așadar, putem fi de acord că, în viitor, dacă planurile se vor schimba și nu veți face acest lucru, tu Cine sună, și nu soția lui?
    • Exemplul 2: Aveți problema opusă - apare soția copilului tău și dorește să lase copiii cu tine în mod constant, făcându-ți să nu mai ai timp pentru tine și să o tratezi ca pe o bunică - să ai grijă de copiii ei ori de câte ori vrei .
      • Tu: Maria, îmi pare rău - de data asta nu pot sta cu copiii
      • Maria: Știu că am ieșit din nicăieri, dar te rog, te rog - am o întâlnire ... (în timp ce împinge copiii prin ușă)
      • Tu: (stând ferm în ușă) Dragă, îmi pare rău, de data asta nu o va face. Mi-ar plăcea, dar într-adevăr trebuie să-mi spuneți mai întâi. Am planuri pe care nu le pot anula și acum nu le pot ține pe copii.
      • Nu slab pentru a "păstra pacea". Asta nu va funcționa. Ea va continua să facă acest lucru și veți continua să fierbeți cu furie și în cele din urmă puteți exploda și puteți spune ceva nefericit care va provoca o mare luptă în familie. În schimb, impuneți limitele dvs. cu blândețe, dar ferm. Mai târziu, chemați copilul:
      • Tu: Cred că Maria a spus că sunt plictisitoare astăzi și că nu pot avea grijă de copii.
      • John: Da. (Probabil înțelege și nu este supărat pe tine, dar e obosit să-l vadă pe soția lui umplând-o și nu știe cum să scape de ea.)
      • Tu: Mă simt rău în legătură cu asta, dar dragă, am și eu o viață și, cu puțin timp în urmă, Maria crede că poate să aducă copiii ori de câte ori vrea să iasă împreună cu prietenii pentru a merge la cumpărături sau altceva. Nu-mi place să cred că sunt disponibil în orice moment. Nu vreau să provoace un război, și nu doresc să-i facă rău - Iubesc copii, și vreau mereu să-și petreacă timp cu ei, dar trebuie să te avertizez înainte. Voiam să înțelegeți că nu este ușor să aveți grijă de copii. La fel de mult cum îi iubesc, îmbătrânesc. Am creat meu copiii și cred că merit cel puțin să mă întreb dacă pot avea grijă de copii, în loc să le joc aici acasă. Poți vorbi cu ea, te rog? Cred că se va descurca mai bine dacă vorbești - dar în viitor mi-ar plăcea să mă sune. Chiar dacă este cu câteva ore în avans, dacă nu ai opțiunea de a spune da sau nu, m-ar face să mă simt mai bine.
      • Din nou, indiferent de cât de nerezonabilă sau inconvenientă Maria ar fi fost, este mai bine să purtați pur și simplu cu ea lor mai degrabă decât să-l critice. John va înțelege cu siguranță și dacă îl vei face să vorbească cu soția, în loc să te lase să vorbești, lucrurile vor avea un sfârșit mai bun între tine. Cu toate acestea - în cazul în care John încearcă și faptul că nu a convinge soția lui prin faptul că acesta este genul de persoană care crede dreptul de a face orice doresc, indiferent de modul în care aceasta poate fi un inconvenient pentru alte persoane, este de până la tine de a impune limite dvs. și nu să se retragă. Un sfat: nu ai grijă de copii decât dacă le spui cu o zi înainte - dar asigura-te că atât John, cât și Maria sunt conștienți de asta. Spuneți că aveți viața voastră și că dacă vă spuneți cu o zi în avans, puteți fi disponibil să aveți grijă de copii, dar dacă nu este în acele circumstanțe, atunci nu este. Cu alte cuvinte, dacă te cheamă să ai grijă de copii într-o oră, spui pur și simplu că ai altceva de făcut. Dacă stați ferm și nu o lăsați să facă așa cum îi place, dar spuneți că sunteți deja ocupați, va vedea că nu poate face ceea ce vrea.
  • Imaginea intitulată Se ocupă de o fiică dificilă în drept Pasul 6
    6
    Acceptați realitatea situației. Dacă copilul are copii cu această femeie, indiferent de ce credeți despre ea, copiii au nevoie de mama lor. Încercarea de a ridica o barieră între ei și mamă va ridica doar o barieră între tine și copilul tău - și copiii lui. În schimb, acceptați acest lucru: este posibil să nu fiți nora pe care ați visat întotdeauna, dar nora este cea pe care dvs. are. Încercați să alegeți ce relație aveți cu ea pentru a putea continua să păstrați legătura cu copilul și nepoții.
  • Imaginea intitulată Deal cu o fiică dificilă în drept Pasul 7
    7
    Fii cool, dacă toate celelalte nu reușesc. Dacă știi că e zadarnică, laudă-o. Dacă știi că e bârfă, trebuie să rămâi în altă parte ca să nu te implici în ceea ce se spune. Dacă adesea numește blesteme și te jignește, nu-ți atrag atenția când ești la ea - dar poți să-ți dai tonul când ești în dumneavoastră. Dacă îți critică prea mult mâncarea, stilul tău de decorare, hainele tale, doar scuti. Ascultați politicos și cu atenție la ceea ce are de spus și apoi faceți exact așa cum doriți. Dacă e așa ca dificile, aceste atitudini sunt cele mai bune acțiuni pe care trebuie să le întreprindem. În cazul în care este periculos - și asta este o altă poveste (de exemplu, motivul pentru ea fiind o persoană atât de greu este de a fi alcoolic, consumator de droguri, etc ...) într-adevăr ar trebui să contacteze autoritățile competente să se ocupe de astfel de de problemă.
  • Imaginea intitulată
    8
    Urmați valul. Învață să te retragi. Nu este nici un motiv să vă plângeți copilului dvs. tot timpul. Dacă v-ați exprimat deja sentimentele, ați făcut clar punctul dvs. și vi-ați cerut copilului să intervină, cu sau fără rezultate pozitive, așa că urmați valul. Tot ce poți face este să nu lăsa să abuzeze de tine in mod constant de așteptare pentru tine de a servi ca o bonă și etc ... și dacă este un dezavantaj care face comentarii rautacioase sau mascate, pur și simplu ignora. și vreodată spune ceva critic sau rău de ea pentru nepoții ei. Ea este mamă dintre ei, și indiferent cât de mult ai vrut să nu fie așa, mama vreodată bate bunicul, cel puțin până când copiii ajung la maturitate și pot vedea mama narcisistă și tulburător pe care o au. Încearcă să te alături cu ea din pricina copiilor, ca să fii o influență stabilizatoare și să poți cultiva compasiunea în viața lor și, sperăm, să anulezi răul pe care-i face soacra lor.
  • sfaturi

    • Realizând că nu o poți schimba - dar schimba-ți atitudinea ca reacție la ea - poate fi foarte eliberatoare.
    • Acceptați că unii oameni nu au nici apă, nici ulei - ei nu se amestecă. Poate fi o inimă rece și cealaltă nu poate și vice-versa. Poate că personalitățile lor nu se înțeleg între ele. Toată lumea nu-i place pe nimeni. Dacă puteți cel puțin să acceptați că nu va fi persoana dvs. preferată și să încercați să vă bucurați de acele câteva momente când puteți trăi în pace, veți putea să o faceți mai bine.
    • Incearca sa nu reduci totul pe copilul tau.
    • Refuză să se înfurie cu ea când face niște comentarii urâte. Amintiți-vă că ceea ce spune ea are mult mai mult de-a face cu personalitatea ei decât cu tine.
    • Arătați respect, chiar și atunci când nu se arată.
    • O atitudine pozitivă și bunăvoință pentru a face tot ce este mai bun cu această femeie vă vor ajuta pe parcurs.
    • Încearcă să înțeleagă că poate ea poate fi timid, au probleme încredere în oameni, sau este dornic să încerce să facă familia soțului ei să accepte și să fie așa, sfârșește prin invadarea limite. Gândirea ca aceasta ar putea fi doar o paliativă, dar în timp, ea ar putea fi mai binevenită în familie. Dacă ați fost receptivi, dar ați fost respinsi, continuați să vă extindeți mâna pentru ao primi în familie, până când își dă seama că este binevenită.

    avertismente

    • Orice observație ofensivă pe care o faceți despre ea nu va fi pe placul copilului dvs. - deci fiți foarte liniștiți despre ceea ce vorbești.
    • Cu nora ta, frustrarea va fi recurentă. Dacă se poate șterge din memorie de fiecare dată când o vezi - cu alte cuvinte, clar tot ce a făcut și începe de la zero - atunci nu mai păstrați rănit sau ranchiuna în inima lui.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum sa faci un copil cu o infectie la urechea dormitaCum sa faci un copil cu o infectie la urechea dormita
    Cum să nu fii părinte toxicCum să nu fii părinte toxic
    Cum să acceptați copilul dvs. este homosexual sau bisexualCum să acceptați copilul dvs. este homosexual sau bisexual
    Cum sa alegi pe omul potrivit sa se casatoreascaCum sa alegi pe omul potrivit sa se casatoreasca
    Cum să faci pace cu copiii îndepărtațiCum să faci pace cu copiii îndepărtați
    Cum să datezi unui om care are copiiCum să datezi unui om care are copii
    Cum să datezi unui om care are copiiCum să datezi unui om care are copii
    Cum să nu mai concurezi cu surorile taleCum să nu mai concurezi cu surorile tale
    Cum să vorbești membrii familiei în limba spaniolăCum să vorbești membrii familiei în limba spaniolă
    Cum să ajuți copilul să accepte oa doua căsătorieCum să ajuți copilul să accepte oa doua căsătorie
    » » Cum să te descurci cu o Nora incomodă
    © 2021 itholoinfo.com.com