itholoinfo.com.com

Cum se scrie un gagel

Gazel (ghazal, în arabă) este o formă populară de poezie și cântec în Persia (Iran), Pakistan și India de secole. Poate fi o provocare interesantă, dar distractivă.

Un gazel constă dintr-o serie de cuplete (versuri cu două linii), fiecare linie conținând același număr de silabe. Fiecare verset se termină cu același cuvânt sau grup de cuvinte ("radif") precedat de o rimă ("qaafiya"). În plus, "atât" liniile primului sfârșit de verset cu qaafiya și radif.

pași

Imagine intitulată Scrieți un pas Ghazal 1
1
Decideți-vă ce va fi radiful. Fiecare verset se termină cu același cuvânt sau grup de cuvinte (radif). Este logic să alegeți una care să fie flexibilă în folosire și înțeles, astfel încât să puteți folosi în moduri diferite cu fiecare verset.
  • Imagine intitulată Scrieți un pas Ghazal 2
    2


    Luați în considerare ce va fi qaafiya. Qaafiya este rima care precede radif. Din nou, alegeți ceva care are multe posibilități.
  • Imagine intitulată Scrieți un pas Ghazal 3
    3
    Începeți să tastați! Un gazel constă dintr-o serie de cuplete (versuri cu două linii), fiecare linie având același număr de silabe. Fiecare cuplet este un mini-poem complet și separat, astfel încât nu este nevoie de progresie narativă sau de o legătură reală între cuplete. "Ambele" liniile primului sfârșit de verset cu qaafiya și radif. Vedeți mai jos pentru un exemplu de gazelă.
  • sfat

    • În mod tradițional, pseudonimul poetului a fost inclus în ultimul verset - acest cuplu final conține de obicei o "răsucire" sau o schimbare de ton la ceva mai personal sau excentric.
    • Un alt subiect tradițional este vinul și beția. Când este luată în considerare literalmente, este surprinzător să ne gândim la vârsta și locul de origine în această formă poetică. Metaforic, vinul reprezintă divinitatea, sau o legătură sau un canal cu divinul. Fiind beat este o masă a acestui mâncare pentru suflet.
    • Subiectele tradiționale includ iubirea (în care adesea este în mod deliberat ambiguă dacă poetul se referă la iubirea divină, heterosexuală sau chiar homosexuală).
    • Amintiți-vă, fiecare cuplet este un poem separat, astfel încât să nu aveți nevoie să faceți un verset care are nevoie ca cel precedent să aibă sens.
    • Este posibil să începeți cu unele alarme false, dar veți constata în curând că alegerea dvs. de radif este cel mai important factor pentru a determina cât de mult va avea gazelul dumneavoastră.

    Exemplul Gazel

    În acest exemplu, radif este „nu știu“, în timp ce qaafiya (rima pe care o precede) este -ar, la fel ca în exemplul de fiecare linie are 14 silabe, dar orice lungime este bun „abandoneze descreste.“ - depinde doar de de tine.

    Ciudat să mă privească

    Dar cine este acest străin care mă privește? Nu știu
    Poor orfan, lăsându-se abandonat? Nu știu
    Am avut deja răspunsurile, acum doar îndoieli
    Cum am pus certitudinile să se deprecieze? Nu știu
    Din zi în noapte aspectul nostru atrage alții
    De ce văd că ochii tăi mă urăsc? Nu știu
    El a fost respectat pentru acțiunile sale.
    Nu se vor întoarce aceste zile într-o zi? Nu știu
    Vechiul înțelept nu mai merită nimic astăzi
    Scopul pentru glume, el râde? Nu știu
    Saqi-ul1 Dacă da, câte piei vor avea nevoie?
    iubirea mea, pentru această sete răutăcioasă de a stinge? Nu știu
    Odată, Amir, numit un credincios
    La toate întrebările pe care le spun acum, nu știu
    1Saqi: servitor de vin într-o tavernă medievală persană
    Listează la Creative Commons de autor

    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum de a analiza poeziaCum de a analiza poezia
    Cum să începi să faci RapCum să începi să faci Rap
    Cum de a compune un cor sau Rap HookCum de a compune un cor sau Rap Hook
    Cum sa scrii versuri pentru Rap sau Hip HopCum sa scrii versuri pentru Rap sau Hip Hop
    Cum se scrie o baladaCum se scrie o balada
    Cum se scrie o muzică de succesCum se scrie o muzică de succes
    Cum să RimarCum să Rimar
    Cum să găsiți un verset în BiblieCum să găsiți un verset în Biblie
    Cum se scrie un SestinaCum se scrie un Sestina
    Cum să găsiți rime pentru poezieCum să găsiți rime pentru poezie
    » » Cum se scrie un gagel
    © 2021 itholoinfo.com.com