itholoinfo.com.com

Cum să te naști din nou

Ca să știți perfect misterul lui Dumnezeu, și anume, Hristos. În el sunt ascunse toate comorile înțelepciunii și cunoștinței.

(Coloseni 2: 3)

Deci, să te naști din nou ca un creștin, dar ce înseamnă asta ... "Pentru ce profit va câștiga o persoană dacă câștigă întreaga lume, dar își pierde sufletul? Sau ce poate da omul în schimbul sufletului său?„(Matei 16:26) pentru mulți, fiind un creștin este pur și simplu“ de mirare că Isus „și, probabil,“ a merge la biserică „, dar acest lucru nu este în concordanță cu Biblia. Faceți ceea ce a spus Isus - El a spus multe lucruri, inclusiv:cred - pocăiți - primiți Duhul Sfânt al lui Dumnezeu - și vă iubiți unii pe alții", iar Isus a spus clar că:

"Nu vă îndoiți când vă spun că trebuie să vă nașteți din nou."

Dar cum poți face asta?

pași

Imaginea intitulată Be Kemetic Pasul 17
1
Credeți că Domnul / Dumnezeu există: dar acesta este doar un punct de plecare ... "Crezi în existența unui singur Dumnezeu? Te descurci bine! Chiar și demonii cred și tremură! `"(Iacov 2:19)
  • Respectați-vă pe Dumnezeu: "Frica de Domnul este principiul cunoașterii..."(Proverbe 1: 7)
  • Imaginea intitulată Vizitați o Liturghie catolică Pasul 7
    2
    Fiți botezați în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. "Cel ce crede și este botezat va fi mântuit; dar cel ce nu crede, va fi blestemat". (Marcu 16:16) Trebuie să crezi în Isus Hristos. Poți fi botezat oricum. Dar nu veți fi mântuiți dacă nu aveți credință în Isus Hristos. În Ioan 14: 6 Isus a spus: „Eu sunt calea, adevărul și viața, nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine ...“
  • Pocăiți-vă și urmați-L pe Isus, ca să vă puteți naște din nou, deoarece El a spus:Nu trebuie să fii surprins de ceea ce spun: "Trebuie să te naști din nou" ..."(Ioan 3: 7) Isus a spus:Dar dacă nu vă pocăiți, voi toți veți pieri în același mod. "(Luca 13: 5)

    Imagine intitulată Alăturați-vă Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților Zilelor din Urmă) Pasul 9
    1
    Roagă-te la Dumnezeu și în numele lui Isus, pocăindu, admite greșeli, predarea, întorcându-se spre Dumnezeu și „recunoscând Domnul în toate căile Lui."
  • Imaginea intitulată
    2
    Primiți Duhul Sfânt ca parte a vieții voastre noi în Hristos și trăiți-vă noua condiție ca copil al lui Dumnezeu. Deci, dacă sunteți mântuiți, convertiți din viața voastră veche, "renaște spiritual", atunci ați primit Duhul Sfânt, așa cum a spus Isus:
    • "Dar eu spun că este pentru binele tău să merg. Dacă nu plec, consilierul nu va veni la tine - dar dacă merg, îl voi trimite. "(Ioan 16,7)
    • Duhul Sfânt este așa cum a promis Isus -- "... un confort pentru a trăi cu voi pentru totdeauna ...", care ar trebui să vă ajute să înțelegeți și să vă amintiți lucrurile lui Dumnezeu - și
      • "Tu trebuie!" Dar vei primi puterea când Duhul Sfânt va veni peste tine și vei fi martorii mei, atât în ​​Ierusalim, cât și în toată Iudea și în Samaria și până la marginile pământului!"(Fapte 1: 8)
  • Imagine intitulată Dezvoltarea abilităților psihice Pasul 5
    3
    Înțelegeți că nu sunteți conduși de carnea voastră (Romani 8: 9)
    • "Dar voi nu sunteți sub stăpânirea cărnii, ci a Duhului, dacă într-adevăr Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi "
    • "Dar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, el nu este al lui Hristos."
  • Imagine intitulată Alăturați-vă Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților Zilelor din Urmă) Pasul 13
    4
    Trăiți pentru Dumnezeu ca creștin: salvat de Duhul Sfânt, să-I slujească ajutându-i pe alții, inclusiv să-i conducă pe alții Împărăția lui Isus Hristos...
    • Acționați după cuvintele lui Isus din Biblie„Deci, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și nu le va fi ca un om înțelept care a clădit casa lui pe stâncă și a căzut ploaia, au venit șuvoaiele, au suflat vânturile și au bătut violent în casa aceea. dar nu a căzut, pentru că avea temeliile sale în stâncă "(Matei 7: 24-25).
      • Fii un pescar al oamenilor: după cum Isus ia spus lui Simon Petru: "Urmează-mă și te voi face pescari de oameni ..." și, de asemenea, "Nu te teme că acum vei fi un" pescar al oamenilor "."(Luca 5:10)
      • Proclați Veștile Bune pentru a converti sufletele, după cum a spus Isus: "În timp ce intrați în întreaga lume proclamați Evanghelia fiecărei creaturi." (Marcu 16:15)
  • Imaginea intitulată Alăturați-vă Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților Zilelor din Urmă) Pasul 3
    5
    Recunoașteți elementele mântuirii: "Fiindcă prin har ați fost mântuiți prin credință, și nu de la voi înșivă, este darul lui Dumnezeu - nu prin fapte, pentru ca nici un om să nu se laude în această privință". (Efeseni 2: 8-9)


  • Imaginea intitulată Vizitați o Liturghie catolică Pasul 12
    6
    Urmați pe Isus și convertiți sufletele la Hristos: "Fructul neprihănirii este un pom al vieții și orice suflet care cucereste sufletele este înțelept". (Proverbe 11:30)
    • Luați aceste suflete la împărăția lui Dumnezeu.: "Și astfel, în fiecare zi Domnul a adunat poporul care era salvat în comunitate". (Fapte 2:47)
    • Sunt de acord cu credința ca creștin pentru a fi o minte în Trupul lui Hristos și sunt de acord cu aceeași atitudine pe care a avut-o Isus Hristos: "Aveți același sentiment în voi, care a fost și în Hristos Isus". (Filipeni 2: 5)
  • Imaginea intitulată Faceți un salt al credinței Pasul 11
    7
    Acceptați că pentru un creștin născut din nou să trăiască este Hristos, cum ar fi "... nu mai sunt eu, dar Hristos trăiește în mine. Și această nouă viață pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în mod exclusiv prin credința în Fiul lui Dumnezeu, care ma iubit și sa sacrificat pentru mine. „(Galateni 2:20) El merge cu tine și tu“ Deci, sunt de acord cu Hristos "Ține-ți drumul și fii binecuvântat.
  • Imagine intitulată Deveniți pasul taoist 14
    8
    Trăiți în Duhul, ca un creștin născut din nou "Sau nu înțelegeți încă că trupul vostru este un sanctuar al Duhului Sfânt, care locuiește în voi, care este de la Dumnezeu și care nu sunteți voi înșivă?"" "(1 Corinteni 6:19)
    • Darul Duhului Sfânt care locuiește în noi este `Helper,` Ghid, `Consilier,` Consilier, `` Sustinatorul `` Spiritul lui Hristos `` Duhul Adevărului `` Spirit of Grace `` Duhul lui Dumnezeu Atotputernic, "Respiratia Sf , "Respirația atotputernică" și "Dătătorul vieții".
  • Imagine intitulată Meditație în minte Pasul 8
    9
    Rețineți că, renaștere poate fi explicat „cum să primească sau să fie umplut“ „cu Duhul Sfânt“ ca „creștini pline de Espírito`- veți găsi povești de oameni care au experimentat o schimbare extraordinară a vieții ca“ renaștere „și alte miracole - - prin încurajarea a ceea ce Dumnezeu poate face pentru tine și pentru tine, ca un creștin născut din nou.
  • Unele lucruri importante despre creștinism

    Imagine intitulată Alăturați-vă Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților Zilelor din Urmă) Pasul 6
    1
    Aflați despre Isus și credeți că El a murit, a înviat din morți ca Mântuitorul nostru și apoi a vorbit cu singurul Dumnezeu adevărat. Pocăiți-vă - doresc cu adevărat să se schimbe - spunând ceva de genul: „Îmi pare rău pentru păcatul meu, pentru toate atitudinile mele greșite Vreau să schimb, și apreciez cu adevărat darul Duhului Sfânt și pentru tot ce a făcut Domnul ce .. acum sunt iertat și salvat de pedeapsa pentru păcatele mele ca un dar în numele lui Isus ".
  • Imagine intitulată Alăturați-vă Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților Zilelor din Urmă) Pasul 14
    2
    Spuneți și altora că „există doar un singur Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, care este Domn și Mântuitor al tuturor celor care cred, să se pocăiască și să urmeze.„Ar trebui să meargă la întâlniri creștine, fiind botezat ca un semn de acceptare a noii sale de viață, caută să fie umplut și condus de Duhul Sfânt, rugați-vă la Dumnezeu, pentru a arăta dragostea lui Dumnezeu pentru bunătatea, iertându-alții, predica pacea, sunt de acord în rugăciune cu alți credincioși și, când păcătuiești, cere (și acceptă) iertarea, așteptând consecințe pentru unele erori și înainte, toate în numele sfânt al lui Isus Hristos - cu Dumnezeu Tatăl ca singurul judecător adevărat a tuturor lucrurilor bune sau rele.
  • sfaturi

    • O persoană poate servi Dumnezeu prin binele omenirii în oricare și toate domeniile, inclusiv financiare, fizice și emoționale, din moment întemeiat pe tărâmul biblic și spiritual - și mai ales pentru a converti sufletele.
      • Nu toți sunt chemați să fie pastori sau evangheliști, dar toți sunt chemați să fie martori - și pentru a ajuta la convertirea sufletelor.
    • Iubiți-vă pe Dumnezeu și iubiți-vă pe vecinul vostru, fii bun cu vrăjmașul vostru (cei care vă disprețuiesc sau vă ignoră), convertiți sufletele și fiți pregătiți pentru a doua venire a lui Hristos.
    • Vi se permite pentru a merge și pentru a converti sufletele, și dacă faceți asta: atunci ați ridicat crucea (ați făcut datoria) și L-ați urmat pe Dumnezeu în fiecare zi, în Duh și în adevăr.
    • Lăsați-l pe Dumnezeu să vă călăuzească și să vă ducă, întotdeauna vă dăruiesc eforturile și succesele voastre: "Dacă Dumnezeu nu construiește casa, lucrarea lui este în zadar. " Desigur, lucrul numai pentru sine nu ar urma în mod eficient pe Isus Hristos.

    avertismente

    • Isus a spus: "Iubește-ți dușmanul și fa bine pentru el". Deci, în loc de ingaduind ajuta pe ceilalți să găsească pe Isus Hristos, pentru că Dumnezeu a spus în Biblie în Ioan 3:15, „Oricine urăște pe fratele său este un ucigaș, și știți că nici un ucigaș nu are viață veșnică.“ Cineva a întrebat: "Cine este fratele meu?" Isus a răspuns: "Știi."
    • "Când sunteți pregătiți, ridicați-vă!" după construirea pe stâncă, convertirea sufletelor, activități precum prezentarea cuvântului lui Isus către alții și sprijinirea bisericii.
    • Nu vă temeți: oamenii din întreaga lume sunt invitați în mod individual să primească nașterea nouă în Dumnezeu.
    • Nu vă rușinați: Apostolul Pavel a spus:... Pentru că nu mi-e rușine de Evanghelia lui Hristos, pentru că este puterea lui Dumnezeu pentru mântuirea fiecăruia care se crede ca a iudeului mai întâi, și greacă."(Romani 1:16)
    • Isus ia spus lui Petru: "... mă jignești, pentru că mintea ta nu este în lucrurile care sunt de la Dumnezeu, ci în lucrurile care sunt de la oameni "(Matei 16:23)

    Surse și cotatii

    Aflați mai multe ... (17)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să trăiți prin credințăCum să trăiți prin credință
    Cum să acceptați și să vă dați viața lui IsusCum să acceptați și să vă dați viața lui Isus
    Cum să acționezi ca un creștin în orice circumstanțăCum să acționezi ca un creștin în orice circumstanță
    Cum sa iubesti pe Isus asa cum te iubesteCum sa iubesti pe Isus asa cum te iubeste
    Cum să vă bucurați de darul de a vorbi în limbi străineCum să vă bucurați de darul de a vorbi în limbi străine
    Cum să împărtășim Evanghelia ca IsusCum să împărtășim Evanghelia ca Isus
    Cum să vă întâlniți pe Isus ca Salvator personalCum să vă întâlniți pe Isus ca Salvator personal
    Cum să te duci în ceruri (creștinism)Cum să te duci în ceruri (creștinism)
    Cum să-L laudă pe Dumnezeu ca pe un creștinCum să-L laudă pe Dumnezeu ca pe un creștin
    Cum să te supui lui DumnezeuCum să te supui lui Dumnezeu
    » » Cum să te naști din nou
    © 2021 itholoinfo.com.com