itholoinfo.com.com

Cum să se pocăiască conform Bibliei

În toată Biblia, oamenilor li se spune să se pocăiască. Astăzi ni se spune că Dumnezeu "anunță acum tuturor oamenilor și de pretutindeni că se pocăiesc

"Pocăința este un proces care duce la o relație cu Dumnezeu.

Fapte 3:19: "Pocăiți-vă și convertiți-vă, ca păcatele voastre să fie șterse și că vremurile de răzbunare vin înaintea Domnului"

Pocăința (metanoeo, în greacă) duce la metamorfoză. Decizia de a construi un cocon duce la noua creație miraculoasă a unui fluture. Cu oamenii, este același lucru: rezultatul miraculos al pocăinței devine o creație nouă (2 Corinteni 5:17)

pași

Imaginea intitulată
1
Ascultați predicatorii: cuvintele primele înregistrări, rostite de Ioan Botezătorul (Matei 3: 2), Isus (Matei 4: 17, Marcu 1:15) și cei 12 apostoli au fost pe pocăință (Marcu 6:12), și a repetat de Peter după Rusalii (Fapte 2:38).
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblia Pasul 2
    2
    Găsiți sensul: pocăința în Noul Testament înseamnă întotdeauna să vă schimbați mintea, în greaca originală, să nu "simțiți" niciodată rău pentru păcate, cum ar fi sensul modern, nebiblic. Faceți clic pentru semnificația originală - text în limba engleză.
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 3
    3
    schimba: a se pocăi implică întoarcerea de la vechi la nou. Dacă cineva va veni după mine, să se lepede, să-și ia crucea și să mă urmeze. (Isus). (Matei 16:24).
  • Imaginea intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 4
    4
    Pocăința duce la credință: Isus a spus "Pocăiți-vă și credeți Evanghelia"(Marcu 1:15).
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 5
    5
    Recunoașteți că ați eșuat: dacă sunteți tineri sau bătrâni, buni sau răi, înțelegeți că nimeni nu se compară cu Slava lui Dumnezeu. Ca și Iov (în Vechiul Testament), ne-am pierdut semnul și trebuie să recunoaștem greșelile noastre. Căci toți au păcătuit și s-au despărțit de slava lui Dumnezeu. (Romani 3:23).
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 6
    6
    Tristețea după Dumnezeu: tristețea poate conduce la pocăință (decizia de a face lucrurile sub forma lui Dumnezeu) sau duce la înșelăciune (2 Corinteni 7:10). Deoarece durerea, conform lui Dumnezeu, face pocăința pentru mântuire, din care nimeni nu se pocăiește de durerea lumii, lucrează moartea. Tristețea lui Dumnezeu duce la pocăință.


  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblia Pasul 7
    7
    Fii umil: pocăința va implica recunoașterea faptului că greșești în privința lucrurilor despre Dumnezeu. Dumnezeu se opune celor mândri, dar dă har celor umili (Iacov 4: 6)
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 8
    8
    Nu fi pasiv: Atunci mă vei chema și vei merge și te vei ruga la mine și te voi asculta. Și veți căuta pe mine și veți găsi pe mine, când mă veți căuta din toată inima voastră (Ieremia 19: 12-13).
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 9
    9
    Așteptați să fiți recompensați: Dar fără credință este imposibil să-i placă - pentru că cel care vine la Dumnezeu trebuie să creadă că el există și că este un răsplător al celor care îl caută (Evrei 11: 6).
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblie Pasul 10
    10
    Pregătiți-vă să fiți botezați: botezul este un semn exterior că o persoană este pregătită să audă Cuvântul lui Dumnezeu și să o îndeplinească. Astfel că cei care au primit cu bucurie cuvântul său au fost botezați (Fapte 2:41). Și toți oamenii care l-au auzit și publicanii, fiind botezați cu botezul lui Ioan, au îndreptățit-o pe Dumnezeu. Dar fariseii și avocații au respins sfatul lui Dumnezeu împotriva lor, fără să fi fost botezați de el (Luca 7: 29-30).
  • Imagine intitulată Pocăiți-vă după Biblia Pasul 11
    11
    Întrebați, căutați și bați: aceasta este voia lui Dumnezeu. Eu vă spun, cereți-vă, vă va fi dat și veți găsi și vă va fi deschis; căci oricine cere, primește, și cel ce caută, găsește, vi se va da. Și ce dintre tatăl dintre voi, care, dacă fiul cere pâine, îi va da o piatră? Sau dacă va cere pește, îi va da un șarpe pentru pește? Sau, dacă întreabă un ou, îi va da un scorpion? Căci dacă, fiind rău, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult va da Tatăl ceresc Duhul Sfânt celor ce îl cer? (Luca 11: 9-13).
  • 12
    Continuă să-L urmezi pe Isus: odată ce pocăința voastră este acceptată de Dumnezeu, rămâneți smerit și continuați să-L urmați pe Isus (1 Petru 4: 1-11).
  • sfaturi

    • Trăiți în dragoste - spune altora că există un mediator pentru noi, Domnul Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, care este Domn și Mântuitor tuturor celor care cred, se pocăiască, L urmeze, și să primească Duhul Sfânt. . Urmați pe Isus Hristos. Aceasta include merge la întâlniri creștine cu persoane de aceeași credință să fie botezați în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh, ca un semn de acceptare a noii sale de viață în numele lui Isus-Dumnezeu roagă-te să fie în comuniune cu brethren- citește Biblia și arată dragostea lui Dumnezeu fiind bun, iertându-alții, promovarea păcii și având un credincios și iubitor relație cu cei care cred.
    • Romani 10: 9 spune să mărturisim cu gura noastră pe Domnul Isus Hristos. Mărturisirea aici înseamnă "să spun același lucru ca" sau "de acord cu". Vă pocăiți atunci când vă puneți deoparte ideile și sunteți de acord cu ceea ce a spus Isus. Faceți clic aici pentru a vedea sensul original al confessar - text în engleză
    • Aflați despre Isus și credeți că a murit și a înviat din morți ca Mântuitorul vostru - apoi rugați-l pe adevăratul Dumnezeu pentru pocăință:

      „Dumnezeu Tatăl, vreau să urmeze căile lui, dar am nevoie de ajutor. Așa că vă cer să ierți passadoe meu mi-a dat un nou început. Eu cu adevărat vă mulțumesc pentru tot ce ai făcut și lung pentru a fi iertat și salvat de pedeapsa liber condamnare pentru păcatele mele. - ca un cadou gratuit și o viață nouă vă mulțumim pentru a face acest lucru posibil pentru darul promis, dreptul de a primi Duhul Sfânt, în numele lui Isus, Amin ".
    • Ideile religioase și Biblia nu sunt întotdeauna de acord între ele, așa că încercați să uitați vechile voastre idei religioase (Matei 7: 9-13)
    • Nu trebuie să înțelegeți totul despre Biblie, trebuie doar să doriți să vă schimbați și să lăsați pe Dumnezeu să facă schimbarea. (Isaia 55: 6-9)
      • Crede în Evanghelia lui Hristos sau vestea bună a mântuirii este de a crede că există puterea lui Dumnezeu de a transforma viața ta în mod miraculos (Romani 1:16, Fapte 1: 8, 1 Corinteni 2: 5)
    • Chiar dacă nu sunteți sigur de Dumnezeu, puteți să vă apropiați de el pentru ajutor. El spune că vrea ca toți să vină la pocăință și astfel el să poată ajuta. Chemați-mă și vă voi răspunde și vă voi spune lucruri mari și ferme pe care nu le cunoașteți. (Ieremia 33: 3)
    • Umilința este ceea ce va face totul să funcționeze. Când accepți că nu știi totul, dar Dumnezeu știe, va fi un început bun. (Proverbe 3: 5-10)
    • Nu renunțați până nu veți primi răspunsul biblic din partea lui Dumnezeu, care vă va da Duhul Sfânt. Atunci vei ști că Dumnezeu ți-a acceptat pocăința. (Fapte 11: 15-18)
    • Nu pierdeți timpul încercând să faceți pace cu toți cei cu care ați greșit. Spune-i lui Dumnezeu și cere milă. Va fi o mulțime de timp mai târziu pentru a rezolva. (Luca 18: 9-14, 2 Corinteni 6: 2)
    • Pocăința lui Dumnezeu nu este o experiență unică. Atunci când pocăința este autentică, vă puteți aștepta ca Dumnezeu să răspundă minunat, ca și în aceste exemple.

    avertismente

    • Nu toți cei care spun că sunt creștini s-au pocăit - așa că ai încredere în Dumnezeu, nu în popor. (Ieremia 17: 5-11)
    • Pocăința nu este o opțiune. Isus a spus că fără pocăință, toți vor pieri (Luca 13: 3)
    • Dacă credeți că v-ați pocăit deja, dar credeți că nu trebuie să fiți botezați în apă, aceasta nu este pocăință, este în dezacord cu planul lui Dumnezeu. A te pocăi înseamnă a fi de acord cu planul lui Dumnezeu (Luca 7: 29-30)
    • Dacă crezi că te-ai pocăit, dar nu trebuie să fie botezați cu Duhul Sfânt, acest lucru nu este pocăință, este de a discuta cu planul lui Dumnezeu (Ioan 3: 5 - Ioan 6:63 - Romani 8: 2 - Romans8 : 9 - 2 Corinteni 3: 6 - Tit 3: 5).

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (36)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să pocăițiCum să pocăiți
    Cum să trăiți prin credințăCum să trăiți prin credință
    Cum să acceptați și să vă dați viața lui IsusCum să acceptați și să vă dați viața lui Isus
    Cum să găsești o carte biblică în mai puțin de 10 secundeCum să găsești o carte biblică în mai puțin de 10 secunde
    Cum să vă întâlniți pe Isus ca Salvator personalCum să vă întâlniți pe Isus ca Salvator personal
    Cum să explicăm cuiva importanța botezului cu apă pentru creștinismCum să explicăm cuiva importanța botezului cu apă pentru creștinism
    Cum să glorificați pe DumnezeuCum să glorificați pe Dumnezeu
    Cum să te duci în ceruri (creștinism)Cum să te duci în ceruri (creștinism)
    Cum să ceri iertare lui DumnezeuCum să ceri iertare lui Dumnezeu
    Cum să rămâi în HristosCum să rămâi în Hristos
    » » Cum să se pocăiască conform Bibliei
    © 2021 itholoinfo.com.com