itholoinfo.com.com

Cum se utilizează o comandă într-o expresie engleză

De la începutul timpului, oamenii au creat noi modalități de comunicare mai ușor și mai eficient. Apoi, când cuvântul vorbit a început să fie folosit ca simboluri în materiale, a apărut întrebarea unde ar trebui făcută o pauză într-o propoziție. În biserica creștină, Sf. Augustin a influențat pe mulți să folosească punctuația pentru ca textele lui Dumnezeu să nu fie citite în mod greșit. Astfel a început răspândirea virgulei și fețele albastre hipoxice ale cititorilor au fost ușurate fără ca cineva să citească o propoziție în contextul său incorect.

pași

Folosiți virgulă într-o propoziție în limba engleză

Imaginea intitulată Utilizați comanda într-o propoziție compusă Pasul 1
1
Aflați pentru ce se utilizează virgula. Conectează două propoziții independente folosind o combinație de coordonare (rugăciune independentă, rugăciune independentă de coordonare).
  • Ex: m-am dus în California (m-am dus în California) + vreau să merg la Florida (vreau să merg la Florida) =
    • M-am dus în California, DAR Vreau să merg la Florida.
  • Imagine intitulată Utilizați comanda într-o propoziție compusă Pasul 2
    2


    Aflați când să îl utilizați. Într-o propoziție compusă, conjuncțiile de coordonare (fsau, nd, nsau, but, r, yet, sși "," și "," și, respectiv, "respectiv") conectează propozițiile care altfel ar fi desființate împreună.
    • John a mers la mall. Mary îl urmări pentru a vedea ce trebuia să facă.
      • John sa dus la mall, SO Mary îl urmări pentru a vedea ce avea de făcut.
  • Imagine intitulată Utilizați coma într-o propoziție compusă Pasul 3
    3
    Cu toate acestea, atunci când nu există subiect în a doua parte a propoziției, virgula nu trebuie folosită.
    • Exemplu: am mers la cumpărături, dar nu am putut găsi ce am urmat. (Am mers la cumpărături, dar nu am găsit ceea ce căutam.)
  • sfaturi

    • O modalitate utilă de a-și aminti conjuncțiile de coordonare este folosirea cuvântului Fanboys, care este un mnemonic al primelor litere ale fiecărei conjuncții.
    • Amintiți-vă că vine virgula înaintea conjuncției de coordonare, nu mai târziu.

      De exemplu: Am fost la Maine pentru vară, este părinții mei au vrut să viziteze rudele noastre acolo. (Am mers la Maine vara pentru ca parintii mei vroiau sa viziteze rudele noastre acolo).
      • nu: Am fost la Maine pentru vara pentru, părinții mei au vrut să viziteze rudele noastre acolo.

        sau

        Am mers la Maine pentru vara pentru părinții mei, am vrut să vizitez rudele noastre acolo.

    avertismente

    • Nu utilizați prea multă virgulă.
    • Există multe alte semne grafice, cum ar fi punct și virgulă, colon, liniuță etc. O virgulă nu poate fi întotdeauna alegerea potrivită pentru dvs.
    • Când sunteți îndoieli, nu utilizați virgula! Inundarea expresiei cu acest semn arată clar că nu știi cum să o folosești.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Găsirea și corectarea rugăciunilor deconectateGăsirea și corectarea rugăciunilor deconectate
    Cum să utilizați paralelismul corectCum să utilizați paralelismul corect
    Cum se utilizează o comandăCum se utilizează o comandă
    Cum de a invata gramatica englezaCum de a invata gramatica engleza
    Cum să citezi un site în stilul MLACum să citezi un site în stilul MLA
    Cum să angajați și care corect în limba englezăCum să angajați și care corect în limba engleză
    Cum se scrie fraze afirmativeCum se scrie fraze afirmative
    Cum să scrii o rugăciuneCum să scrii o rugăciune
    Cum să evitați scrierea colocvială (informală) în scris în limba englezăCum să evitați scrierea colocvială (informală) în scris în limba engleză
    Cum să identificați diferite tipuri de frazeCum să identificați diferite tipuri de fraze
    » » Cum se utilizează o comandă într-o expresie engleză
    © 2021 itholoinfo.com.com