itholoinfo.com.com

Cum să utilizați Ergo

Ergo

este un adverb de conjuncție care vine din latină și este folosit pentru a exprima consecința sau efectul. Deoarece termenul este oarecum de modă veche, știind cum să o folosiți în mod corespunzător poate fi un pic dificil până când aveți puțină practică.

pași

Partea 1
definire Ergo

Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 1
1
Aflați ce ergo înseamnă. Termenul ergo pot fi definite în sensul ca o consecință sau din acest motiv.
  • Cuvinte similare includ prin urmare, Din acest motiv, și, prin urmare, logo-ul, în acest fel și în conformitate cu.
  • Poți folosi ergo în descrierea relației dintre cauză și efect.
  • exemplu: Îmi place să citesc ergo, am o bibliotecă mare la domiciliu.
  • Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 2
    2
    Înțelege asta ergo este un adverb de conjuncție. Acesta poate fi, de asemenea, descris ca o conjuncție adverbial. Cele două părți ale discursului sunt interschimbabile și în esență descriu cuvinte care împărtășesc proprietățile ambelor adverbe și conjuncții.
    • Un adverb este un termen care modifică un verb sau un adjectiv.
    • O conjuncție este un cuvânt folosit pentru a conecta două propoziții, rugăciuni sau idei.
    • Un adverb al conjuncției este un cuvânt care modifică verbul unei propoziții independente pentru a demonstra o legătură cu o altă rugăciune independentă.
    • exemplu: Îmi place să citesc, ergo, am o mare bibliotecă acasă.
      • În această propoziție, ergo modificați verbul să aibă în rugăciune independentă Am o bibliotecă mare la domiciliu. De asemenea, el conectează rugăciunea începând cu Am făcut-o la rugăciune independentă Îmi place să citesc, și indică faptul că aceasta este o consecință a acestui fapt.
  • Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 3
    3
    Rețineți că ergo este considerat termen arhaic.Deși puteți folosi ergo și ascultați-o sau citiți-o din timp în timp, termenul este în general considerat arhaic, adică este De modă veche și nu mai este un termen comun în limba modernă.
    • Aceasta nu înseamnă că nu poți folosi termenul Ergo. Aceasta înseamnă totuși că trebuie să fii atent când o folosești. A folosi-o poate părea mereu forțată, pretențioasă sau artificială. Deoarece există și alți termeni care pot fi utilizați în același mod, cum ar fi Prin urmare, vă puteți întreba dacă ergo este cea mai bună alegere înainte de ao folosi.
    • În ciuda faptului că este un termen arhaic, ergo este încă folosit mai mult decât alți termeni arhaici, ceea ce îi conferă o relevanță modernă.
    • exemplu: În loc să spună: Îmi place să citesc ergo, am o bibliotecă mare la domiciliu, spuneți: Îmi place să citesc, am o mare bibliotecă la domiciliu.
  • Partea 2
    utilizând Ergo într-o Judecată

    Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 4
    1


    utilizare ergo cu punct și virgulă. În general, vedem ergo precedat de punct și virgulă și urmat de o virgulă. Acesta este un mod corect de a folosi cuvântul și tinde să devină mai natural.
    • De obicei, utilizați termenul pentru a indica modul în care informațiile dintr-o propoziție rezultă din informațiile din propoziția anterioară. Deoarece cele două propoziții sunt independente, trebuie să le uniți cu o anumită formă de punctuație.
    • Ca două propoziții independente, ele trebuie separate cu un punct și virgulă în loc de virgulă.
    • exemplu: Avea cinci pisici la domiciliu - ero, oricine alergase la pisici nu-i plăcea să rămână acolo.
  • Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 5
    2
    Începeți o propoziție cu Ergo.Dacă este făcută corect, puteți începe și o propoziție cu Ergo. Termenul trebuie să fie urmat de virgulă, așa cum este folosit în mijlocul unei propoziții.
    • practic, ergo este folosit în același mod la începutul unei propoziții ca atunci când este folosit în mijloc. Pur și simplu separați două propoziții independente în două propoziții separate.
    • exemplu: Avea cinci pisici acasă. Ergo, oricine alergic la pisici nu a plăcut să rămână acolo.
  • Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 6
    3
    Fii atent cu virgule. Cea mai frecventă eroare la utilizare ergo este să utilizați virgula înaintea acesteia - acest lucru se întâmplă atunci când înlocuiți virgulă cu o virgulă obișnuită.
    • Voturile se pot alătura clauzelor de coordonate sindicale, dar din cauza excesului de virgule, este recomandabil să se utilizeze un punct și virgulă înainte de conjuncție.
      • Exemplu incorect: Jim a rămas blocat în trafic pe drumul spre muncă, ergo, a pierdut întâlnirea de dimineață.
      • Exemplu corect: Jim a rămas blocat în trafic pe drumul spre muncă - a pierdut întâlnirea de dimineață.
      • Exemplu corect: Jim a rămas blocat în trafic pe drumul spre muncă și a ratat întâlnirea de dimineață.
    • Puteți înconjura ergo cu virgule dacă utilizați termenul pentru a clarifica semnificația unei propoziții. Dacă eliminați ergo din sentință, trebuie să aibă sens.
      • exemplu: Carol îi plăcea să rămână în aer liber. Ea a decis, ergo, să-și petreacă vacanța la camping.
  • Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 7
    4
    Respectați toate regulile aplicabile ale gramaticii standard.Propoziția sau sentințele ar trebui să aibă sens în legătură cu toate celelalte aspecte gramaticale. De asemenea, trebuie să vă asigurați că utilizați ergo într-un mod care să corespundă definiției.
    • Utilizați întotdeauna ergo să exprime consecințele sau efectul. Nu puteți să-l utilizați pentru a exprima contrastul, accentul, ilustrația sau descrierea secvenței de timp, deoarece semnificația sa nu corespunde acestor scopuri.
      • Exemplu incorect: Cei doi prieteni erau inseparabili - ergo, unul sa mutat în clasa a cincea, iar cei doi au pierdut contactul după aceea.
      • Exemplu corect: Cei doi prieteni au fost inseparabili - dar, unul sa mutat în clasa a cincea, iar cei doi au pierdut contactul după aceea.
    • Ca și în toate propozițiile, subiecții și verbul lor trebuie să fie de acord între ei, toate pronumele trebuie să descrie clar un substantiv menționat anterior, iar propoziția în general trebuie să fie regulată. Orice regulă pe care ați învățat-o despre sintaxă și gramatică ar trebui să fie urmată aici.
  • Imaginea intitulată Folosiți Ergo Pasul 8
    5
    Aplicați termenul în probleme grave și ușoare. Din cauza faptului că ergo pentru a fi un termen arcadian, veți vedea adesea că se aplică ironic sau într-un ton plin de umor. Totuși, puteți folosi în mod serios, desigur, dar se remarcă mai mult în uzul modern atunci când este folosit în mod jovial.
    • Exemplul A: Vecinul meu Sally și regina Angliei nu se află niciodată în același loc în același timp - ergo, Sally trebuie să fie în secret regina Angliei.
      • În acest exemplu, ergo este folosit pentru a implica un anumit grad de gândire gravă sau academică, deși declarația făcută în mod clar este absurdă. Utilizați un termen arhaic certinho este o modalitate de a evidenția sarcasmul declarației.
    • Exemplul B: Robert a avut o zi de lucru stresantă ergo, a mers direct în pat de îndată ce a ajuns acasă.
      • În acest exemplu, ergo este folosit serios. Gramatica este corectă, dar vă așteptați să vedeți ceva mai comun în propoziție, cum ar fi Prin urmare, ca o consecință sau logo-ul.
  • Surse și cotatii

    Afișează mai mult ... (2)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Găsirea și corectarea rugăciunilor deconectateGăsirea și corectarea rugăciunilor deconectate
    Cum să identificați clasele de gramaticăCum să identificați clasele de gramatică
    Cum să utilizați paralelismul corectCum să utilizați paralelismul corect
    Cum se utilizează o comandăCum se utilizează o comandă
    Cum de a invata gramatica englezaCum de a invata gramatica engleza
    Cum se creează un nou cuvântCum se creează un nou cuvânt
    Cum să spui "Sinto Saudades" în spaniolăCum să spui "Sinto Saudades" în spaniolă
    Cum se scrie numere în limba spaniolăCum se scrie numere în limba spaniolă
    Cum să scrii o rugăciuneCum să scrii o rugăciune
    Cum să evitați scrierea colocvială (informală) în scris în limba englezăCum să evitați scrierea colocvială (informală) în scris în limba engleză
    » » Cum să utilizați Ergo
    © 2021 itholoinfo.com.com