itholoinfo.com.com

Cum să scapi de o pedeapsă

Dacă trăiți în continuare cu părinții dvs., probabil că sunteți de acord că pedepsele sunt dureroase și că ar fi minunat să scăpați de ele. Cel mai simplu mod de a le evita este, evident, să nu faceți ceva greșit și să evitați provocarea furiei părinților voștri. Cu toate acestea, toată lumea face greșeli și nu sunteți o excepție. Dacă se întâmplă acest lucru, acest articol vă va ajuta să scăpați de pedeapsă folosind argumente sau cel puțin să ușurați fraza.

pași

Metoda 1
Negocierea cu părinții dvs.

Poză intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 1
1
Fii respectuos. În primul rând, respectul vă va împiedica să vă pedepsiți, dar dacă se întâmplă acest lucru, rămâneți calm și politicos. Cu cât țipați mai mult, cu atât mai feroce vor fi părinții voștri. Cu cât sunt mai supărați, cu atât mai grav va fi pedeapsa.
  • Nu-i insulta pe părinți. Apelarea lor la nume jignitoare va crea și mai multe probleme și veți termina să-l regretați mai târziu. Dacă simțiți că le insultați, numărați până la 10 înainte de a vorbi și respirați adânc pentru a vă liniști.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 2
    2
    Ne cerem scuze pentru ceea ce ați făcut. Această tactică este cea mai evidentă pentru evitarea pedepsei, dar nu va funcționa în mod repetat pe o singură regulă pe care nu ați ascultat-o ​​sau dacă cuvintele dvs. nu sunt sincere. Dacă nu puteți să-mi cereți scuze cu adevărat, nu pierdeți timpul. Părinții tăi vor vedea că minți și probabil că vor fi folosiți împotriva ta.
    • De exemplu, spune ceva de genul „Îmi pare rău pentru a rămâne după ora stingerii. Știu că ești îngrijorat când nu am ajunge acasă la timp. Voi încerca să evite cu adevărat acest lucru în viitor.“
    • Acordați atenție tonului vocii și expresiei. Nu zâmbiți foarte mult când vă cereți scuze și nu bâzâiți când vorbiți. Acest lucru va arăta doar că vrei să scapi de problemă și nu-ți asumi responsabilitatea pentru ceea ce ai făcut. Vorbiți clar pentru a arăta că într-adevăr o regreți.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 3
    3
    Faceți-i timp pentru toată lumea să se calmeze. Dacă toată lumea este înălțată, inclusiv tu, întreabă părinții tăi să aștepte până când toată lumea se calmează, ca să poată vorbi despre pedeapsă. Acest lucru poate ușura pedeapsa sau poate chiar să o elimine dacă îi dați părinților șansa de a vă liniști și de a vă gândi cât de gravă a fost crima.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 4
    4
    Lăsați trecutul în trecut. Adu pedeapsă și erori - tații, frații sau chiar lor - pentru prezent doar lăsați cei mai supărat, și poate chiar reaminti părinților tăi ce ai făcut nu a fost prima dată. În schimb, concentrați-vă asupra subiectului.
    • De exemplu, spuneți "dar Marcela nu a fost pedepsită pentru că a fost târziu." nu vă va îmbunătăți situația cu părinții dvs. Sora ta și tu ești oameni diferiți, iar părinții tăi fac ce cred ei că e mai bine pentru tine.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 5
    5
    Arată-ți că îți pare rău că ai rezolvat ceea ce poți. Dacă ceva sa rupt, încercați să îl înlocuiți sau să-l fixați. Dacă ați luat note mici, încercați să le recuperați. Nu totul poate fi fixat, deoarece unele lucruri "deteriorate" vor fi sentimentele unor oameni. Cu toate acestea, puteți încerca să găsiți o modalitate de a vă arăta dragostea prin a fi super cu persoana care a fost rănită sau a făcut ceva răcoros, ca o carte.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 6
    6
    Sugerați alternative la pedeapsă. Uneori această sugestie nu va funcționa. Pedeapsa nu trebuie să fie plăcută. Cu toate acestea, uneori este posibil să oferiți o alternativă la ceea ce au decis părinții dvs. Poate că, în loc să rămâi în dormitor timp de o săptămână, poate fi necesar să ajuți la biblioteca locală în fiecare zi după școală. Părinții dvs. pot accepta această idee deoarece oferiți ajutor altcuiva. În loc să nu li se permită să-ți găsească prietenii, sugerăm să faci niște sarcini suplimentare. Dacă sugerați o noțiune de pedeapsă în avans, puteți scăpa de ceea ce au avut în minte părinții voștri.
    • Dacă oferiți o pedeapsă alternativă și părinții dvs. acceptă acest lucru, asigurați-vă că ați păstrat-o. În caz contrar, această opțiune nu va fi disponibilă în viitor, deoarece părinții dvs. nu vor mai avea încredere în cuvântul dvs.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 7
    7
    Asigurați-vă că părinții dvs. știu că doriți să lucrați cu ei, nu împotriva lor. Asta înseamnă să nu te cerți. Fă-i să vadă că ești conștient de ceea ce ai făcut și că vrei să cooperezi pentru a rezolva problema. Vedeți dacă puteți colabora cu aceștia pentru a crea un plan pentru a evita aceeași greșeală în viitor. Solicitarea acestora de a face un plan cu voi va arăta că obiectivele dvs. sunt sincere.
    • Încercați să spuneți ceva de genul: "Știu că am întârziat din nou la clasă, crezi că poți să stai jos și să mă ajuți să îmi gestionez timpul mai bine? Întotdeauna fac lucrurile dimineața și simt că nu mă pot organiza".
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 8
    8
    Utilizați logica, nu emoțiile, atunci când încercați să negociem o pedeapsă mai ușoară. Răzbunarea "nu este corectă" probabil că nu va ajuta. Cu toate acestea, furnizarea unei explicații rezonabile cu privire la motivul pentru care meritați o sentință mai ușoară decât cea oferită va avea probabil un efect mai bun. Dacă părinții dvs. înțeleg de ce ați greșit, ei ar putea fi dispuși să reducă pedeapsa. Poate chiar să renunțe la această idee dacă ați avea un motiv foarte bun să faceți ceea ce ați făcut. Chiar dacă sentința nu se schimbă, părinții dvs. vă vor respecta maturitatea.
    • De exemplu, dacă ați fost după ora stingerii, vă pot spune „Știu că am fost greșit să fi rămas după ore, dar am fost de gaz în drum spre casă. Știu că ar fi planificat înainte, dar încearcă să evite acest lucru o situație din nou. Am putea să omitem pedeapsa de data asta? "
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 9
    9
    Utilizați toate instrumentele. Asta înseamnă: după ce toată lumea se calmează, fiți foarte afectuoși de părinți, oferind îmbrățișări și sărutări.
  • Metoda 2
    Ieșirea din pedeapsă mai devreme pentru un comportament bun

    Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 10
    1
    Acceptați pedeapsa fără plângere. Prin acceptarea destinului, părinții dvs. vor fi mai receptivi la ideea de a nu vă pedepsi prea mult data viitoare sau, probabil, a vă elibera mai devreme de această dată.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 11
    2
    Înțelegeți partea părinților. Ei nu vor să te lase nemulțumiți de pedeapsă, ci mai degrabă să afli că faci ceva greșit pentru a evita greșelile viitoare. Părinții dvs. au experiențe pe care nu le aveți și încearcă să vă ajute să evitați consecințele acționării în acest fel ca adult. După ce arăți că înțelegi de ce te pedepsesc părinții tăi, ei ar putea fi dispuși să te elibereze.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 12


    3
    Înțelegeți că părinții dvs. nu sunt perfecți. S-ar putea să fi fost un pic prea aspru în pedeapsă și să se pocăiască mai târziu. Dacă vă comportați bine, ei vă pot elibera pentru un comportament bun.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 13
    4
    Începeți temele înainte de a vă întreba. Arătați că sunteți dispus să lucrați din greu pentru a vă mulțumi și pentru a face ceea ce trebuie.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 14
    5
    Faceți sarcini suplimentare. În mod similar, părinții dvs. văd că lucrați din greu pentru a fi o persoană mai bună. Ei vor aprecia ajutorul dvs. în jurul casei, ceea ce le poate face mai receptivi la ideea de a pune capăt pedepsei.
    • În plus, cu cât vă plângeți mai mult, cu atât mai mult vă vor spune părinții că urăsc pedeapsa, ceea ce înseamnă că sunt perfecți pentru a utiliza data viitoare când faceți ceva greșit.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 15
    6
    Arătați că ați învățat lecția. Scrieți o scrisoare detaliind ceea ce va fi mai bine în viitor și să se comporte într-un mod care arată în mod clar că încercați să fiți o persoană bună. De exemplu, dacă sunteți pregătit pentru lupta cu sora dvs., încercați să fiți mai buni pentru ea pentru a arăta că înțelegeți problema.
    • De exemplu, dacă ați rămas în trecut ceasul să se întoarcă acasă, puteți scrie o scrisoare cu următorul text: „Dragă mamă și tată, am înțeles că ar fi sunat de avertizare în cazul în care am fost eu știu că mă iubești și că vrei să mă țină. în siguranță, și îți apreciez îngrijorarea. În viitor, voi încerca să iau mai mult în considerare sentimentele tale în toate situațiile și să spun mereu unde sunt. Jesica ".
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 16
    7
    Politely, cereți să fie eliberați de pedeapsă pentru un comportament bun. După ce l-ați acceptat timp de câteva zile (deși o săptămână este ideală pentru pedepse lungi), cereți să fie eliberat mai devreme. Dacă părinții v-au văzut că ați învățat lecția, puteți urma ideea.
    • Amintiți-vă să nu cereți ca pedeapsa să se încheie. Faceți o cerere, ceea ce înseamnă că părinții dvs. au opțiunea de a spune nu. De asemenea, să fie specific. Spune ceva de genul „Mamă, pot să vorbesc cu tine? Știu că a lua note proaste este greșit, și am învățat lecția. Cred că s-ar putea să fi observat că am făcut toate temele la începutul săptămânii și respectat Aș putea fi eliberat devreme pentru a vedea Julia în acest weekend? Am terminat toată temele săptămâna viitoare.
  • Metoda 3
    Evitarea pedepsei

    Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 17
    1
    Fii respectuos. Cheia oricărei relații este respect. Vă respectați părinții în conformitate cu regulile dvs. și sunteți politicoși atunci când comunicați. Ei vă respectă permițându-vă să deveniți o persoană bună, precum și să oferiți corecții atunci când se întâmplă ceva greșit.
  • Poză intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 18
    2
    Fii o persoană curată. A avea grijă de tine este un alt mod de a arăta respect. Părinții tăi muncesc din greu pentru a crea o casă pentru tine și probabil că sunt obosiți când ajung acasă. Ar trebui să arătați că ați înțeles acest lucru prin curățarea camerei dvs. și fără a murdări restul casei chiar înainte de a vă întreba.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 19
    3
    Faceți temele la timp. Copiii care nu își fac datoria la timp sunt o sursă comună de iritare pentru părinți, ceea ce face sintagma „Cât de des trebuie să spun acest lucru pentru tine?“ o mantra pentru mulți. Dacă așteptați până pedeapsa este iminentă, poate fi prea târziu, dar nu strică să te ridici, ridica sacul de gunoi și să curețe mizeria, chiar dacă părinții lor sunt deja supărat.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pas 20
    4
    Spune adevărul. Poate fi tentat să scapi de pedeapsă prin a spune o minciună. Cu toate acestea, minciunile tind să crească. Dacă spui o minciună, va trebui să creezi și alții care să acopere pe cea precedentă, ceea ce înseamnă să sapi o gaură mai adâncă. Doar spune adevărul. Exprimați-vă regretul și acceptați pedeapsa. Dacă părinții dvs. au aflat că ați mințit dincolo de a face ceva greșit, consecințele vor fi și mai grave.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 21
    5
    Mențineți notele ridicate. Faceți tot ce este mai bun și, de obicei, părinții dvs. vor înțelege nota primită. Dacă se rănesc, încercați să le aduceți înapoi. Dacă nu puteți studia pentru un test, nu veți putea schimba nota. Cu toate acestea, dacă pierdeți un test, puteți face o operațiune de rezervă sau o lucrare suplimentară pentru a remedia buletinul. Majoritatea părinților vor renunța la pedeapsă dacă se vor îmbunătăți notele.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o pedeapsă Pasul 22
    6
    Păstrați pacea. Încearcă să nu te certe cu părinții sau frații tăi, deoarece argumentele te vor lăsa în necazuri. În plus, strigătul va determina părinții dvs. să streseze, sporind șansele de a fi pedepsiți pentru lucruri minore.
  • sfaturi

    • Ne cerem scuze la fiecare 2 - 4 ore. Dacă vă arătați vinovată, părinții dvs. pot avea milă.
    • Faceți ceva rău pentru ei. Alegeți flori sau faceți cină fără a fi întrebat.
    • Spuneți-le părinților că ați făcut o greșeală și că acest lucru nu se va întâmpla din nou.

    avertismente

    • Nu repeta ce ai făcut pentru a fi pedepsit. Ideea este să înveți lecția, să nu repeți greșeala.

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (5)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să-i convingeți pe părinți să vă lase să dormiți mai târziuCum să-i convingeți pe părinți să vă lase să dormiți mai târziu
    Cum să-i convinge pe părinți să accepte dragostea ta neașteptatăCum să-i convinge pe părinți să accepte dragostea ta neașteptată
    Cum să-i convingeți pe părinți să vă dea mai multă libertateCum să-i convingeți pe părinți să vă dea mai multă libertate
    Cum să convingeți un profesor să vă scape de o pedeapsăCum să convingeți un profesor să vă scape de o pedeapsă
    Cum să vorbești cu părinții tăiCum să vorbești cu părinții tăi
    Cum să vorbești cu părinții tăi, așa că te înțelegCum să vorbești cu părinții tăi, așa că te înțeleg
    Cum să dați în părinții voștriCum să dați în părinții voștri
    Cum să evitați să vorbiți cu părinții dvs.Cum să evitați să vorbiți cu părinții dvs.
    Cum să evitați să fiți pedepsiți de notele minimeCum să evitați să fiți pedepsiți de notele minime
    Confruntarea cu părinții care afișează favoritismulConfruntarea cu părinții care afișează favoritismul
    » » Cum să scapi de o pedeapsă
    © 2021 itholoinfo.com.com