itholoinfo.com.com

Cum să îngropați Sfântul Iosif

Înmormântarea unei statui a Sf. Iosif este o practică populară tradițională pentru vânzarea de bunuri imobiliare. Poziționarea exactă a statuii poate varia în funcție de sursa de informații, dar există o procedură generală care trebuie urmată.

pași

Partea 1
Îngropați Statuia

Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 1
1
Cumpăra o statuie a Sfântului Iosif. Alegeți o opțiune mică și simplă, care va fi mai ușor de înmormântat. Statuile sfinților pot fi achiziționate la magazinele catolice sau online.
  • Dimensiunea ideală este cuprinsă între 7 și 10 cm.
  • În zilele noastre, puteți cumpăra chiar și un kit pentru vânzarea de case din St. Joseph în unele magazine și imobiliare. Ele vin de obicei cu o mică statuie a sfântului, o carte de rugăciune și instrucțiuni despre practică.
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 2
    2
    Înfășurați statuia cu o cârpă pentru ao proteja. Înfășurați o cârpă curată, moale sau material similar de mai multe ori în jurul stucului, acoperind toate laturile, inclusiv partea superioară și inferioară. Puteți plasa și statuia într-o pungă sigilată de plastic, pentru o protecție suplimentară.
    • Puteți, de asemenea, înfășurați statuia în plastic sau plasați-o direct în punga de plastic, fără a utiliza pânza. Ideea este de a evita murdăria și pagubele cât mai mult posibil.
    • Implicarea statuii are motive practice, dar este și un semn de respect. Sfântul Iosif este un sfânt, deci arată un anumit respect față de el.
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Pasul 3
    3
    Înmormântați statuia. Sapa o groapa destul de adanca pentru statuia din curtea ta. Puneți sfântul în el și acoperiți-l cu pământul. Poziționarea exactă a statuei depinde de cine preda simpatia, nu există un consens în acest sens.
    • Cea mai comună tradiție spune că ar trebui să fie îngropată lângă semnul "Vindem" sau lângă stradă. Așezați statuia în interiorul găurii cu fața în jos și în fața casei.
    • Alții insistă ca ea să fie îndreptată spre drum pentru a simboliza actul de ieșire din casă.
    • Unele tradiții sugerează de asemenea plasarea statuii în picioare sau în jos, arătând spre casă.
    • O altă opțiune este să-l îngropați la aproximativ un metru distanță de partea din spate a casei sau din spatele grădinii.
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 4
    4
    Puteți utiliza, de asemenea, un vas de flori. Dacă locuiți într-un apartament sau un condominiu, este posibil să nu aveți o curte pentru a îngropa statuia. În aceste condiții, utilizați o vază mare pe o punte, o terasă sau o fereastră
    • Pot exista plante în vas, dar acest lucru nu este strict necesar.
    • Restul simpatiei rămâne aceeași. Împingeți sfântul într-o cârpă de protecție și tratați-l cu același grad de reverență.
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 5
    5
    Dacă preferați, plasați în casa dvs. o statuie a Sfântului Iosif. Dacă ideea de a îngropa un sfânt pare nerespectarea față de tine, trebuie doar să ai o statuie în casa ta. Puneți-o undeva cu vederea semnului "Vinde", ca într-o fereastră sau pe un tejghea.
    • În acest caz, nu este necesar să înfășurați statuia în jurul ei pentru al proteja.
    • A îngropa statuia este o simpatie și nu formează doctrină catolică. Nu există învățături care să ateste că îngroparea unei statui a Sfântului Iosif vă va ajuta în vânzarea casei voastre. Învățăturile sugerează că poate cere ajutorul sfântului să vândă bunuri imobile și de aceea să-i poți ajuta statuia la domiciliu ca să o îngropi.
  • Partea 2
    Faceți o rugăciune

    Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 6
    1
    Rugați-vă aproape de statuia îngropată. Apoi îngropați statuia și rugați-l pe Sfântul Iosif pentru mijlocirea sa. Rugăciunea poate varia și puteți citi o gata sau o rugăciune din inimă.
    • Unele rugăciuni "amenință" sfântul, în principiu afirmând că trebuie să-și vândă casa pentru a fi săpată. Dar acest lucru merge puțin împotriva valorilor implicate în cererea de mijlocire, așadar preferați să evitați această abordare.
    • Puteți face o rugăciune simplă și umilă, cum ar fi:
      • „O, binecuvântat Sf. Iosif, tatăl fel, tutorele credincios al lui Isus, soțul castă a Maicii Domnului, vă rog să vă rugați cu mine, lăudând pe Dumnezeu Tatăl prin Fiul ei, care a murit pe cruce și a crescut din nou pentru a da nouă viață pentru noi păcătoșii Rugați-vă că putem obține veșnic Tatăl favoarea ne întrebăm: .. vinde casa noastră Printre splendorile prezența iubitoare a lui Dumnezeu, nu uita necazurile celor care plâng pentru rugăciunile lor și cele ale soției tale cele mai sfinte. , Doamna noastră, poate ca dragostea lui Isus să răspundă chemării noastre de speranță, Amin. "


  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 7
    2
    Rugați-vă în fiecare zi până când casa este vândută. Rugăciunea în timpul înmormântării este bună, dar repetarea rugăciunii pentru mijlocire în fiecare zi demonstrează un grad mai mare de credință și fervoare. Puteți să vă rugați întotdeauna aceeași rugăciune sau să vă schimbați.
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 8
    3
    Încercați să faceți o novena. În loc să spui în fiecare zi o rugăminte standard, încercați să faceți o novena, un set de rugăciuni recitat timp de nouă zile. Există diferite variante, dar în termeni generali este doar să se roage rugăciunea zilnică și apoi să se roage un "Tatăl nostru". Puteți încerca următoarea novena:
    • Ziua 1: Dumnezeule, care ascultă și ajută ghida pe cei ce aud vocea, vorbesc comigon așa cum ați făcut-o cu San Jose și să mă ajute să realizeze lucrurile sarcinile care sunt atribuite pentru mine.
    • Ziua 2 Dumnezeule, tu care iubesc oamenii și să binecuvânteze viețile obișnuite care trăiesc în tăcere. Binecuvântează ceea ce fac, cum binecuvantata Sf. Iosif, formele cele mai discrete si simple, si lasa tot ce fac să fie făcut cu dragoste.
    • Ziua 3: O, Dumnezeu, mereu credincios, care ne aduce aminte întotdeauna în timp pentru a-și dezvălui binecuvântările. Ajută-mă să am încredere în tine, așa cum Sfântul Iosif a încredințat credincios și nu ma lăsat niciodată să pierd credința în binecuvântările minunate care mi-au fost făgăduite.
    • Ziua 4: Dumnezeul familiei, binecuvântează-mă. Păstrați-ne în siguranță și nu lăsați răul să intre între noi. Fie ca pacea să rămână în inimile noastre.
    • Ziua 5: O, Dumnezeule, care iubește copiii, să fie bună cu copiii noștri astăzi. Dați-le ochii de credință pentru a vedea acum, o inimă iubitoare pentru a primi bun venit și un loc alături de voi pentru totdeauna.
    • Ziua 6: Dumnezeul casei noastre cerești, binecuvântați casa noastră pe pământ. Lasă spiritul Mariei și al lui Iosif să stea la masa noastră, să ne modeleze cuvintele și acțiunile și să aducă binecuvântarea copiilor noștri.
    • Ziua 7: Dumnezeu, Tatăl nostru, dă dușmanul tău părinților acum. Ca și Iosif, dă-i inimi dragostea dedicate soțiilor și copiilor lor și tărie pentru iertare și răbdare.
    • Ziua 8: Dați adăpost, Dumnezeule, celor care au nevoie de ea și adunați familiile împărțite. Dă-ne suficient să mâncăm și să muncim decent pentru a ne câștiga pâinea. Aveți grijă de noi, Doamne.
    • Ziua 9: Binecuvântați toate familiile, Doamne, mai ales cei care au nevoie. Amintiți-vă viața Fiului Său, ne rugăm pentru cei săraci, pentru cei care nu au o casă bună, pentru cei aflați în exil. Acordați-i un protector ca Joseph, Dumnezeule.
  • Partea 3
    Eliberați statuia

    Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 9
    1
    Desface statuia când casa este vândută. Odată ce contractul este semnat și detaliile finale sunt în ordine, descoperă sfântul. Desfaceți cârpa de protecție și spălați murdăria care a lovit statuia.
    • Credința spune că, dacă lăsați statuia îngropată, noii proprietari ai casei nu vor putea rămâne acolo mult timp. Casa va schimba mâinile până când va fi descoperită în cele din urmă.
    • Nu există nici o dovadă că acest lucru se întâmplă cu adevărat, ci scoatem statuia cel puțin în ceea ce privește.
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 10
    2
    Mulțumesc. Oferiți o rugăciune de mulțumiri, mai întâi lui Dumnezeu și apoi Sfântului Iosif pentru mijlocirea sa. Puteți să oferiți o rugăciune spontană cu cuvinte din inima voastră sau să vă rugați o rugăciune scrisă în mulțumire. Oricum, cel mai important lucru este să te rogi sincer.
    • Un exemplu de rugăciune de mulțumire este după cum urmează:
      • „Tată Ceresc, eu vă mulțumesc pentru viață și tot ce-mi că mi-a fost depus și despre toți oamenii în această zi și în fiecare zi. Vă mulțumesc pentru binele și răul, înțelegerea iertării și a puterii Lui sacră, fără de care am avea nimic. sunt recunoscător pentru ziua de azi, pentru toate binecuvântările tale, darurile tale, dragostea ta fără sfârșit pentru noi. In timp ce noi toți suntem păcătoși, te rog să mă ierți în fiecare zi pentru ceea ce am fi făcut greșit, fără notificare . Chiar dacă toată lumea este lipsit de slava lui Dumnezeu, vă mulțumesc pentru sacrificiul singurului său fiu Isus Hristos pentru toate păcatele noastre. tu și numai tu ne spui, părinte, și știu dacă inimile noastre sunt adevărate. Deci, o dată din nou, îi mulțumesc din toată inima și sufletul meu. în numele lui Hristos, mă rog. Amin. "
  • Imagine intitulată Bury St. Joseph Step 11
    3
    Afișați statuia într-un loc de onoare în noua dvs. casă. Întrucât mijlocirea Sfântului Iosif a ajutat să-și vândă casa, este obișnuit să-i expune pe sfânt în noua sa casă să-și arate recunoștința și respectul.
    • Nu trebuie să fie ceva fantezist. Pur și simplu plasați statuia pe un raft sau masă.
  • sfaturi

    • Crede-l. Înmormântarea unei statui a Sfântului Iosif ar trebui făcută ca un act de credință și nu ca un act de superstiție sau noroc. Acționați sincer, rugați-vă cu sinceritate și credeți că ajutorul pe care îl întrebați va veni în calea voastră.

    Materiale necesare

    • Statuia Sfântului Iosif SAU kit de vânzare de case din São José
    • Cârpă de protecție
    • Ziploc pungă de plastic

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (3)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum sa vinzi hainele folositeCum sa vinzi hainele folosite
    Cum să îngropați o pasăre moartăCum să îngropați o pasăre moartă
    Cum să elimini veverițele din dovleciCum să elimini veverițele din dovleci
    Cum să știți dacă cadrele Redd sunt adevărate sau false în Animal Crossing - New LeafCum să știți dacă cadrele Redd sunt adevărate sau false în Animal Crossing - New Leaf
    Cum să sărbătorim Ziua Sfântului LuciaCum să sărbătorim Ziua Sfântului Lucia
    Cum să spui rozariulCum să spui rozariul
    Cum se face un altarCum se face un altar
    Cum să vă alăturați Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă)Cum să vă alăturați Bisericii Mormonului (Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă)
    Cum să fii un bun catolicCum să fii un bun catolic
    Cum să te conectezi la DumnezeuCum să te conectezi la Dumnezeu
    » » Cum să îngropați Sfântul Iosif
    © 2021 itholoinfo.com.com