itholoinfo.com.com

Cum să renunțați la o conversație dificilă

Ne-am văzut cu toții disperați să ieșim dintr-o conversație plictisitoare, dar fără să ne dorim să fim nepoliticoși sau să rănim sentimentele persoanei. Dacă vrei să ieși dintr-o conversație plictisitoare fără a te uita ca un idiot, acest articol a fost făcut special pentru tine.

pași

Partea 1
Adăugarea altor persoane la conversație

Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 1
1
Introduceți persoana la cineva. Aceasta este o modalitate rapidă și ușoară de a ieși dintr-o conversație plictisitoare. Funcționează minunat dacă participați la o petrecere sau la orice eveniment. Uitați-vă în jur pentru cineva care să aducă conversația și apoi întrebați-i dacă se cunosc și le introduc rapid. În mod ideal, amândoi aveți un motiv să vă cunoașteți, ca un interes comun sau o oportunitate de afaceri. Puteți rămâne un timp în timp ce cei doi se întâlnesc și apoi se retrag. Iată câteva lucruri pe care le puteți spune:
  • "Hei, l-ai întâlnit vreodată pe Chris?" "Este și într-o trupă, lumea mică, nu-i așa?"
  • "Ați fost vreodată prezentat lui Mark Stearns? Este șeful companiei."
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 2
    2
    Obțineți ajutor de la un prieten. Deși aceasta nu este mișcarea cea mai matură din lume, este posibil să fiți destul de disperați pentru a atrage atenția unui prieten discret pentru ajutor. Prietenul tău ar trebui să înțeleagă că este o urgență socială și ar trebui să vină în ajutorul tău. Dacă acest tip de lucru ți se întâmplă adesea, atunci ar trebui să ai un semnal combinat cu prietenul tău, ca să-ți tragi urechea sau ceva. Deși nu doriți să lăsați larg deschis, care vrea să scape de conversație, ar trebui să-i clarificați prietenului dvs. că el sau ea ar trebui să vină la ajutorul dvs. și să vă scoată din conversație.
    • Prietenul tău poate să vină și să spună: "Îmi pare rău, dar trebuie să vorbesc cu tine". Deci, ar trebui să-ți ceri scuze în timp ce pleci.
    • Prietenul tău poate, de asemenea, să se alăture conversației și să o facă mai plăcut dacă este imposibil să scape.
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 3
    3
    Cereți să fie prezentat cuiva. Acesta este un alt mod creativ de a ieși dintr-o conversație plictisitoare. Uită-te în jurul camerei pentru cineva cu care ți-ar plăcea să fii introdus - chiar dacă nu vrei să fii introdus acelei persoane. Poate fi cineva conectat la locul de muncă sau cineva din cercul dvs. social în care nu ați fost încă prezentat. Adresați-vă persoanei despre care vorbiți să le introduceți și puteți avea o conversație mult mai interesantă. Iată câteva lucruri pe care le puteți spune:
    • - Hei, e vorba de John, prietenul lui Mary? L-am auzit de luni de zile și nu l-am cunoscut încă.
    • „Asta e dl Steele, directorul de producție, nu? I a lua lui e-mail-uri pe tot parcursul săptămânii, dar nu au ajuns să-l cunosc personal. Va rugam sa ne introducem?“
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 4
    4
    Ieșiți atunci când alți oameni intră în conversație. Deși poate dura ceva timp pentru ca acest lucru să se întâmple, dacă sunteți prea timid sau rușinat să vă cer scuze, atunci aceasta este o strategie minunată. Așteptați până când una sau mai multe persoane se vor alătura conversației pentru ao readuce la un ritm natural. Când se întâmplă acest lucru, spuneți la revedere tuturor și scuzați-vă. În acest fel, singura persoană cu care vorbeați nu vă va lua personal și veți crede că este timpul să mergeți.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 5
    5
    Cereți persoanei să vă însoțească ceva. Aceasta este o mișcare mai clasică care echivalează cu scuzele, dar este puțin mai bună. Spuneți persoanei că veți face ceva și îi invitați să vă alăture. Dacă nu vrea să vă alăture, atunci felicitări - ați scăpat de o conversație plictisitoare. Dacă vă alăturați, vedeți acest lucru ca o oportunitate de a vă întâlni sau de a cunoaște alți oameni de-a lungul drumului și de a ieși din conversația inițială. Iată câteva lucruri pe care le puteți spune:
    • - Am nevoie de brânză și biscuiți cât de repede pot. Vrei să vii cu mine?
    • - Paharul meu este aproape gol. Vrei să mergi la bar cu mine?
    • Uite, e Jack Jones, faimosul scriitor. Mă simt ca să mă introduc toată noaptea și în cele din urmă este liber. Vrei să mergi la el cu mine?
  • Partea 2
    Crearea unei scuze pentru a pleca

    Imagine intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 6
    1
    Spune că trebuie să vorbești cu cineva. Aceasta este încă o mișcare clasică care nu se oprește niciodată. Dacă într-adevăr doriți să rămâneți în afara conversației plictisitoare atunci puteți spune că trebuie să vă întâlniți sau să discutați cu cineva. Cum s-ar părea că acest lucru pare a fi ignorant pentru persoana respectivă, face să pară important, astfel încât persoana să creadă că este ceva grav. Puteți spune:
    • - Trebuie să pun o întrebare despre raportul anual al dlui Peterson. Scuzați-mă.
    • - Trebuie să vorbesc cu Marnie despre o activitate în această vară. Voi vorbi mai târziu cu tine.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 7
    2
    Cere permisiunea de a folosi baia. Aceasta este probabil cea mai ușoară cale de a ieși dintr-o conversație plictisitoare. Acesta poate fi un pic ciudat de a spune: „Trebuie să merg la baie“ sau „Trebuie să fac pipi,“ astfel încât să puteți spune „Dacă mă scuzați“ și îndreptată spre baie sau doar să demonstreze că acest lucru este ceea ce va face. Nimeni nu poate pune la îndoială faptul că trebuie să vă ușurați vezica și aceasta este cea mai solidă scuză pe care o puteți oferi.
    • Puteți crea până la un motiv mai elaborat pentru a avea la baie, ca de exemplu să ia unele medicamente alergie, au ceva în ochi, sau necesitatea de a face ceva ce se poate face numai în privat.
    • Asigură-te că te duci de fapt în baie, în caz că spui că asta vei face. Dacă nu, puteți răni cu adevărat sentimentele persoanei.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 8
    3
    Spuneți că veți primi mai multe alimente sau băuturi. Aceasta este întotdeauna o altă opțiune solidă pentru a ieși dintr-o conversație plictisitoare. Dacă vorbești cu cineva și simți că conversația devine din ce în ce mai plictisitoare, învesește-te, bea toată băutura ta și spune-ți că îți vei umple paharul sau vei lua mâncare. Acestea sunt întotdeauna motivele legitime de a lăsa o conversație la o petrecere. Ar fi mai bine să întâlniți un prieten sau o cunoștință în locul respectiv. Iată câteva lucruri pe care le puteți spune:
    • "Sunt atât de sete astăzi. Scuzați-mă, trebuie să-mi iau mai multă apă"
    • "Nu pot să nu mai mănânc aceste cookie-uri de Crăciun! Sunt atât de dependenți, iar eu voi vorbi mai târziu".
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 9


    4
    Explicați-vă că îi ajutați pe un prieten. Aceasta este o scuză străină, dar o puteți opta. Fii inteligent și acționează cu atenție. Uită-te la prietenul tău și apoi înapoi la partenerul tău de conversație și spune ceva de genul:
    • "Oh, nu, Hannah îmi dă un semn că are nevoie de ajutor cât mai curând posibil. A fost minunat să vorbesc cu tine, dar are nevoie de mine acolo".
    • „Omule, i-am promis că nu Eliza lăsat-o să se blocheze într-o conversație cu fostul ei prieten la petrecere. Trebuie să merg acolo înainte de a ajunge supărat pe mine.“
  • Imagine intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 10
    5
    Spune că trebuie să faci un telefon. Deși aceasta nu este cea mai bună scuză pentru încheierea unei conversații, ea poate fi cu siguranță utilă. Dacă sunteți un bun actor sau actriță și sunteți capabili să veniți cu o poveste bună, partenerul dvs. de conversație nu va suspecta nimic. Există multe motive bune pentru a efectua un apel. Iată câteva modalități frumoase pentru a vă cere scuze:
    • "Îmi pare rău, dar am fost la telefon cu agentul ăsta toată ziua. Trebuie să-l sun acum pentru a vorbi despre o mișcare pe care lucrăm."
    • Se pare că mama mea ma sunat. Trebuie să mă întorc, ca să-mi spună ce să aduc la cină.
    • "Se pare că am pierdut un apel de la un om care mi-a intervievat astăzi un loc de muncă. Trebuie să mă întorc imediat".
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 11
    6
    Spune că trebuie să te întorci la muncă. Aceasta este o altă scuză veche pentru a ieși dintr-o conversație plictisitoare. Desigur, dacă sunteți la o petrecere de aniversare, aceasta nu va funcționa, dar funcționează pe aproape toate celelalte situații, cum ar fi atunci când mersul pe jos sau pe o pauza de masa la o școală sau la locul de muncă. Iată câteva modalități reale de a încheia conversația din acest motiv:
    • "Îmi pare rău, dar trebuie să mă întorc la serviciu. Trebuie să răspund la 30 de e-mail-uri înainte să mă duc acasă".
    • "Mi-ar plăcea să continuăm să vorbim, dar am un test uriaș care vine și nu am studiat nimic încă."
    • "Chiar vreau să aud mai multe despre dragostea ta pentru colectarea timbrelor, dar mi-am promis tatălui meu că mă voi ajuta acasă în seara asta".
  • Partea 3
    Pe scurt

    Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 12
    1
    Indicați-vă limbajul corpului. Pe măsură ce conversația urmează să se încheie, puteți folosi corpul pentru a face o parte din munca murdară pentru dvs. Dacă plecați încet, începeți să vă îndepărtați de persoana cu care vorbiți și încercați să vă transformați puțin corpul din direcția în care este persoana. Ar trebui să faceți acest lucru fără a fi nepoliticos, doar pentru a trimite mesajul că este aproape timpul să mergeți. Puteți face acest lucru înainte de a vă oferi scuza pentru a pleca sau a anunța plecarea dumneavoastră.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 13
    2
    Adu-ți înapoi motivul pentru care a început conversația. Dacă ați început să discutați cu persoana pentru un anumit motiv, atunci ar trebui să vă referiți la ea pentru a încheia conversația. Acest lucru va face ca persoana să se simtă ca și cum ați fi cu adevărat interesați de subiectul conversației, nu că ați fost complet plictisit de ea. Aceasta va conferi conversației un sentiment de închidere. Iată câteva modalități de a pune capăt:
    • "Mă bucur că ai avut timp să-mi spui despre călătoria ta la Tahoe. Data viitoare când vei apărea aici, sună-mă!"
    • - Păi, se pare că deja ai aflat totul despre raportul Peterson. Aștept cu nerăbdare să-l citesc.
    • "Mă bucur că începi să-ți placă să trăiești în Oakland. E întotdeauna bine să vezi o nouă față prietenoasă în cartierul meu favorit".
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 14
    3
    Închideți conversația fizic. Odată ce conversația este foarte lungă, ar trebui să îi dați persoanei o strângere de mână, o mișcare de mână sau un pat prietenos pe umăr, în funcție de contextul situației. Acest lucru vă ajută să trimiteți mesajul pe care urmează să îl părăsiți. Dacă vă place o persoană și doriți să o vedeți din nou, atunci puteți schimba numere sau cărți de vizită. Dați persoanei în beneficiul îndoielii - poate că el (sau ea) nu va fi atât de enervant data viitoare.
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 15
    4
    Spuneți la revedere politicos. Chiar dacă persoana a fost plictisitoare insuportabilă, nu există niciun motiv pentru a fi nepoliticos dacă persoana încerca doar să fie frumoasă. Lăudați persoana, spuneți-i că este plăcut să vorbiți cu el sau cu ea sau spuneți-vă că sunteți bucuros că ați cunoscut-o. Să fii drăguț cu persoana nu te va face rău. Singurul motiv pentru care nu ar trebui să fii educat este dacă persoana nu te lasă deloc - în acest caz, ar trebui să explici politicos că nu ai prea mult timp și că ai vrut să vorbești cu alți oameni. Iată câteva modalități de a vă spune la revedere politicos la revedere aici:
    • "Sunt foarte bucuros că te-am întâlnit în cele din urmă. E minunat să știi că Sam are atât de mulți prieteni minunați".
    • "A fost minunat să vă vorbesc - este atât de greu să găsiți un prieten fan al lui Knicks aici, în San Francisco!"
    • "A fost minunat să vă vorbesc. Știu că o să vă revăd curând."
  • Imaginea intitulată Ieșiți dintr-o conversație dificilă Pasul 16
    5
    Fă ce ai spus că vei face. Aceasta este una dintre cele mai importante aspecte legate de încheierea unei conversații. Poate părea evident, dar mulți oameni sunt atât de ușurați să lase o conversație cu o persoană plictisitoare pe care pur și simplu uită să o urmeze cu scuza pe care au inventat-o. Dacă ai spus că trebuie să folosești baia, foloseste baie. Dacă ai spus că vrei să vorbești cu Craig, du-te să vorbești cu el. Dacă ai spus că ești foame din disperare, mănâncă cel puțin câteva bastoane de morcovi. Nu vrei ca persoana cu care vorbești să se simtă rău când îți dai seama că ai mințit fără rușine doar pentru a sta departe de el sau de ea.
    • După ce ați făcut ceea ce ați spus că urmați să faceți, sunteți în sfârșit liberi! Bucurați-vă de restul zilei sau de noapte fără amenințarea unei alte conversații plictisitoare.
  • sfaturi

    • Amintiți-vă că, dacă vă aflați într-o conversație de grup plictisitoare, nu există nici o problemă în a renunța. În general, este mai acceptabil să treceți grupurile în timpul unei adunări sociale.
    • Zâmbiți politicos și mergeți într-un mod prietenos.
    • Pretindeți că cineva vă sună de cealaltă parte a camerei sau că telefonul mobil vibrează. Scuzați-mă și plecați.
    • Dacă într-adevăr nu-ți place această persoană și nu vrei să vorbești cu ea, spune-i sincer că nu ești interesat să vorbești cu ea.

    avertismente

    • Aveți grijă atunci când spuneți cuiva că nu mai sunteți interesat de conversație. Poate vorbește cu tine pentru că sunt singuri sau au puțină experiență conversațională.
    • Nu opriți să vorbiți cu persoana și ignorați-o. Acesta este ceva foarte nepoliticos și vă poate determina să câștigați un nou dușman.

    Surse și cotatii


    Afișați mai multe ... (1)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să scoateți pe cineva de pe un canal discordant pe AndroidCum să scoateți pe cineva de pe un canal discordant pe Android
    Cum să nu te comporți ca un idiot lângă persoana care îți placeCum să nu te comporți ca un idiot lângă persoana care îți place
    Cum să începeți o conversație cu o fatăCum să începeți o conversație cu o fată
    Cum de a crea o conversație cu un prieten de teddyCum de a crea o conversație cu un prieten de teddy
    Cum să începeți o conversație cu persoana în cauzăCum să începeți o conversație cu persoana în cauză
    Cum se șterge o conversație în SnapchatCum se șterge o conversație în Snapchat
    Cum să începeți o conversație cu un băiat pe FacebookCum să începeți o conversație cu un băiat pe Facebook
    Cum să continuăm să vorbim cu o fatăCum să continuăm să vorbim cu o fată
    Cum să începeți o conversație cu o persoană necunoscutăCum să începeți o conversație cu o persoană necunoscută
    Cum să începeți o conversație obișnuităCum să începeți o conversație obișnuită
    » » Cum să renunțați la o conversație dificilă
    © 2021 itholoinfo.com.com