itholoinfo.com.com

Vorbind cu cineva care nu continuă conversația

Uneori este nevoie de un efort destul de mare pentru a vorbi cu cineva care nu răspunde în aceeași măsură ca și dumneavoastră. Iată câteva pași sugerați ori de câte ori vă confruntați cu o situație - adesea obișnuită și jenantă.

conținut

pași

Imagine intitulată Discuție cu cineva care nu` class=
1
Decideți dacă sunteți persoana cu care doriți să discutați. Dacă nu, nu pierdeți timpul (sau al lor)! Asta este - termina! Dacă vă aflați într-un eveniment social sau de afaceri, unde trebuie să aveți o conversație cu persoana respectivă din motive specifice, mergeți la Pasul 2.
  • Imagine intitulată Discutați cu cineva care nu` class=
    2
    Dacă nu vă cunoașteți, introduceți-vă. Creați o conexiune cu aceștia în persoană sau printr-un grup / mediu / eveniment în care vă aflați. De exemplu, "Bună ziua, eu sunt Gustavo, am lucrat cu Joao în contabilitate de 5 ani, nu-mi vine să cred că se retrage, nu-i așa?" Dacă v-ați întâlnit deja, salutați-vă călduros. Dacă sunteți indiferenți sau evazivi, partenerul dvs. va citi limbajul corpului dumneavoastră și va face judecăți grabă despre sinceritatea voastră.
  • Imagine intitulată Discuție cu cineva care nu` class=
    3
    Adresați întrebări deschise. Întrebările ale căror răspunsuri sunt "da" sau "nu" încheie o conversație.
  • Imagine intitulată Discutați cu cineva care nu` class=
    4
    Faceți comentarii generale cu care se poate identifica partenerul dvs.: "Nu e grozav acest cântec, îți place jazzul?" Feriți-vă de posibile gafe și nu spuneți nimic negativ.
  • Imagine intitulată Discutați cu cineva care nu` class=


    5
    Ascultați cu atenție ceea ce spune persoana. Răspundeți cu comentarii care arată că ați ascultat, "Sunt total de acord, îmi amintește ..."
  • Imagine intitulată Discutați cu cineva care nu` class=
    6
    Ascultarea cu atenție înseamnă a pune întrebări legate de comentariile lor. "De fapt, cum funcționează acest lucru?"
  • Imagine intitulată Discutați cu cineva care nu` class=
    7
    Toată lumea iubește o poveste - atâta timp cât este scurtă, relevantă pentru situație și are un pic de umor. Bancnotele aleatorii ar trebui evitate.
  • Imagine intitulată Discuție cu cineva care nu` class=
    8
    Dacă conversația are un scop, ajungeți la un punct. Uneori dialogul trebuie să fie rapid, obiectiv și eficient. Dacă aveți un program pe care doriți să îl urmați, fiți direct: "Aștept cu nerăbdare să vă vorbesc despre o oportunitate de angajare în compania dvs. și de ce aș fi o achiziție valoroasă".
  • Imagine intitulată Discuție cu cineva care nu` class=
    9
    Veți ști când o conversație ar trebui închisă. Partenerul dvs. va folosi o frază de închidere ("Ei bine, ar fi mai bine să merg să-mi găsesc soțul") sau veți dori. Oricum, încheie cu o declarație pozitivă: "Mult noroc!", "A fost o plăcere să te cunosc", etc.
  • sfaturi

    • Nu insistați. Dacă persoana nu este interesată chiar și după ce a încercat să se conecteze cu el, retrage cu grație. "Bine să te văd", "Îmi pare rău, te-am prins într-un timp prost." "Bună seara."
    • Discuția este o artă. Ca oricare alta, abilitatile tale vor evolua cu practica.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să declarați pentru flirtCum să declarați pentru flirt
    Cum de a ajuta o persoană Stuck într-o relație abuzivăCum de a ajuta o persoană Stuck într-o relație abuzivă
    Vorbind cu părinții dvs. despre relațiile interrasialeVorbind cu părinții dvs. despre relațiile interrasiale
    Cum să scrieți mesaje text pentru cineva care vă placeCum să scrieți mesaje text pentru cineva care vă place
    Cum să mergeți la un bal într-o pereche de aceeași orientare sexualăCum să mergeți la un bal într-o pereche de aceeași orientare sexuală
    Cum sa ceri o persoana daca ea este singuraCum sa ceri o persoana daca ea este singura
    Cum să comunici cel mai bine într-o relațieCum să comunici cel mai bine într-o relație
    Cum să vorbești cu un băiatCum să vorbești cu un băiat
    Cum să vorbim cu o persoană timidăCum să vorbim cu o persoană timidă
    Vorbind cu cineva pe care nu-l cunoaștețiVorbind cu cineva pe care nu-l cunoașteți
    » » Vorbind cu cineva care nu continuă conversația
    © 2021 itholoinfo.com.com