itholoinfo.com.com

Cum să fii călăuzit de Duhul Sfânt

Pavel a spus în Faptele Apostolilor 23: 1 că mereu și-a urmat conștiința. "Când Pavel sa uitat la Sanhedrin, a spus:" Fraților, până astăzi am umblat înaintea lui Dumnezeu cu toată conștiința bună ".

Și în I Timotei 4: 2, Pavel a spus că un semn de ori mai recente este că oamenii nu ar urma conștiința lui :. „În vremurile din urmă, unii vor renunța la credință și să urmeze duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor Aceste învățături vin prin oameni ipocrită și mincinosi, care au o constiinta mistuita ... "(1 Timotei 4: 2).

pași

Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 1
1
Recunoașteți că principala cale prin care Dumnezeu vă va călăuzi este prin conștiința voastră și prin Biblie (Romani 8: 14-16, Ioan 17:17). Chiar și Isus și-a urmat conștiința (Marcu 2: 8).
  • Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 2
    2
    Pentru ca conștiința voastră să fie un bun ghid, ar trebui să evitați asocierea cu păcătoșii, sau vă va contamina spiritul (2 Corinteni 7: 1).
  • Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 3
    3
    Cereți lui Dumnezeu îndrumare (Ieremia 33: 3, Iacov 1: 5, Ioan 16:13).
  • Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 4
    4


    Stați ferm (Psalmul 46:10).
  • Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 5
    5
    Ar trebui să puteți percepe Nans înainte de a obține de fapt îndrumări (1 Corinteni 14:10, Fapte 16: 6-7, Faptele Apostolilor 27:10). Pavel spune că există multe voci în lume și toate au înțelesul lor. Există vocea dieta, exercițiul, educația, stăpânirea unui comerț - dar ceea ce Dumnezeu vă spune să faceți? Când percep un "nu", eu nu simt în mod normal ceva bun în mine, iar Dumnezeu încearcă să mă avertizeze că dacă voi continua, va exista pericol sau eșec.
  • Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 6
    6
    Următorul tip de îndrumare este atunci când Dumnezeu tăgăduiește. Acesta este momentul în care nu am nici o îndrumare în conștiința mea. Dumnezeu spune: "Așteaptă, nu este timpul Lui sau voia Lui". În 1 Împărați 13, profetul mai tânăr și-a pierdut viața atunci când a continuat fără îndrumarea lui Dumnezeu.
  • Imagine intitulată Fii condusă de Duhul Sfânt Pasul 7
    7
    Următorul tip de conducere este faptul că lumina verde mă face să simt bucuria, pacea sau prezența lui Dumnezeu. Este momentul în care Dumnezeu spune: „Da“, și, uneori, vine cu o revelație cu privire la ceea ce fac (ca în Fapte 16 și Fapte 27) - trebuie doar să știi, un fel de supranatural, ce să facă în conștiința voastră.
  • sfaturi

    • Puteți să vă rugați pentru înțelepciune (Efeseni 1:17). Iacov 1: 5 arată că Dumnezeu dorește să aveți înțelepciune și El vrea ca voi să aveți din abundență, dar trebuie să o cereți în credință.
    • Reînnoirea minții voastre cu Cuvântul lui Dumnezeu vă va ajuta să vă maturizezi (Romani 12: 2) și să luați decizii mai bune.
    • Dacă aveți nevoie de îndrumare rapidă, puteți obține sincronizare rapidă cu conștiința voastră dacă vă rugați și repede (Galateni 5:17).
    • Devoțiunea față de rugăciune ajută persoana care dorește să fie condusă de Duhul Sfânt. Unii oameni folosesc sfântul Rozariu pentru anumite rugăciuni.

    avertismente

    • Nu este bine să căutați semne spectaculoase, cum ar fi voci sau viziuni, deoarece diavolul poate înșela oamenii cu semne exterioare (2 Corinteni 11:14). Mărturia interioară în conștiința cuiva nu este foarte spectaculoasă, dar este precisă și supranaturală.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să trăiți prin credințăCum să trăiți prin credință
    Cum să acceptați și să vă dați viața lui IsusCum să acceptați și să vă dați viața lui Isus
    Cum să se închine lui Dumnezeu în Duhul și AdevărulCum să se închine lui Dumnezeu în Duhul și Adevărul
    Cum sa iubesti pe Isus asa cum te iubesteCum sa iubesti pe Isus asa cum te iubeste
    Cum să vă bucurați de darul de a vorbi în limbi străineCum să vă bucurați de darul de a vorbi în limbi străine
    Cum puteți mări credințaCum puteți mări credința
    Cum să împărtășim Evanghelia ca IsusCum să împărtășim Evanghelia ca Isus
    Cum să explicăm cuiva importanța botezului cu apă pentru creștinismCum să explicăm cuiva importanța botezului cu apă pentru creștinism
    Cum sa faci rugaciunea sa fii servitaCum sa faci rugaciunea sa fii servita
    Cum să te duci în ceruri (creștinism)Cum să te duci în ceruri (creștinism)
    » » Cum să fii călăuzit de Duhul Sfânt
    © 2021 itholoinfo.com.com