itholoinfo.com.com

Cum să descrie în franceză

Descrierea dvs. este o abilitate importantă, personală și profesională. Poate doriți să întâlniți sau să întâlniți pe cineva, să întâlniți un prieten mai bun sau să vă prezentați într-un context profesional. Regulile pentru a vă descrie în limba franceză sunt similare cu modul în care ați proceda în portugheză, dar există unele diferențe care trebuie luate în considerare. Folosind aceste linii directoare de mai jos, veți avea o structură de bază posibilă de expansiune pentru a vă oferi o descriere mai personalizată a dvs. înșivă.

pași

Partea 1
Descrie-te fizic

Imaginea intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 1
1
Introduceți-vă. Forma standard de prezentare în limba franceză este "je m`appelle" (zhuh mah-Pell), care înseamnă "numele meu". De exemplu, ați putea spune "je m`appelle Roberto".
  • Cuvântul francez pentru primul nume este "prenom" (prey-nom). Se poate spune "Mon prénom est ..." (mon ey presas nom), ceea ce înseamnă "primul meu nume este ..."
  • Cuvântul francez pentru numele de familie este "nom de famille" (Nohm dhe fah-mee). Într-o tranzacție profesională sau de afaceri, dacă cineva vă cere "nom", asigurați-vă că vă furnizați numele de familie în locul primului nume.
  • Imagine intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 2
    2
    Vă rugăm să indicați vârsta. Similar cu limba portugheză, în limba franceză, indicați și vârsta dvs. folosind verbul auxiliar "avoir", care înseamnă "a avea". Spui "J`ai ... ans" (zhai ... ahn) ceea ce înseamnă "am ... ani".
    • Consultați un dicționar pentru a găsi pronunții de numere specifice.
    • De asemenea, puteți descrie grupul dumneavoastră de vârstă folosind expresia "je suis" (Zhe swee) urmată de un adjectiv. "Jeune" (zhuhn) înseamnă tineri. Vieux (vee-eu) indică un bărbat în vârstă, în timp ce "vieille" (vee-ay) indică o femeie în vârstă. "Je suis jeune" înseamnă "eu sunt tânăr".
  • Imaginea intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 3
    3
    Descrieți culoarea părului. Multe cuvinte descriptive utilizate în limba engleză sunt împrumutate din limba franceză. "Bruneta" și "blondă" înseamnă același lucru în limba franceză, dar cele două cuvinte se referă numai la femei. Un bărbat ar fi "brun" sau "blond" - în ambele cazuri, consonanța finală ar trebui să fie puțin pronunțată. "Je suis blondă" înseamnă "Sunt blondă".
    • De asemenea, puteți spune că "părul meu este ..." urmat de o culoare. Expresia pentru aceasta este "Mes cheveux sont ..." (fiu meh chuh-vuh). Consultați un dicționar pentru culoarea potrivită.
    • Aceleași lucrări de construcție descriu culoarea ochilor. Tu spui „Mes Yeux sont ...“ (fiul-mehz Yuh), ceea ce înseamnă „ochii mei sunt ...“ Rețineți că, în acest caz, pronunțați „s“ la sfârșitul anului „luni“, deoarece începe cuvântul următor cu o vocală.
  • Imaginea intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 4
    4
    Descrieți fizicul general. Cuvintele pentru a descrie frumusețea sunt "beau" (bo) pentru bărbați sau "belle" (clopot) pentru femei. Utilizați construcția "Je suis" (Zhe swee) urmată de adjectiv. "Je suis belle" înseamnă "Sunt frumoasă" dacă sunteți femeie.
    • "Fort" înseamnă puternic, în timp ce "faible" înseamnă slab.
    • "Petit" (petee) pentru bărbați sau "petite" pentru femei înseamnă mici sau mici.
    • "Grand" (Grahn) pentru bărbați sau "mare" (grahnd) pentru femei înseamnă mare sau înaltă.


  • Imaginea intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 5
    5
    Indicați starea de spirit. Expresia "je suis", urmată de un adjectiv, poate să spună dacă sunteți fericit, trist sau aveți alte sentimente. Consultați un dicționar pentru a găsi exact adjectivul dorit.
    • Conținutul (Cohn-tahn) înseamnă fericit, în timp ce trist (trist) înseamnă trist. Ați spune "je suis triste" pentru a spune "Sunt trist".
    • Fadigué (gah-tee-gay) înseamnă obosit. Ați spune "je suis fatigué" pentru a spune "Sunt obosit".
  • Partea 2
    Descrierea activităților dvs.

    Imaginea intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 6
    1
    Vă rugăm să indicați ocupația dumneavoastră. Expresia "je suis" (swee zhuh) înseamnă "Eu sunt". Apoi, terminați fraza cu o ocupație corespunzătoare. Rețineți că terminațiile de cuvinte se pot schimba, în funcție de faptul dacă sunteți bărbat sau femeie. Un dicționar poate ajuta la identificarea sufixului corespunzător.
    • Activitățile de sex masculin care se încheie cu "eur" (euhr) se transformă adesea în "euse" (euhz) pentru femei. De exemplu, un terapeut de masaj ar fi un "maser" sau o "masseuză".
    • Activitățile de sex masculin care se termină în "ier" (ee-ay) adesea adaugă un "e" suplimentar pentru a deveni "iere" (ee-EHR) pentru femei. Un fermier ar fi fie fermier, fie fermier.
    • Activitățile de sex masculin care se termină într-o consoană pot adăuga un "e" suplimentar pentru a rămâne în feminin. De exemplu, un student de sex masculin este un "étudiant" (ay-tood-eeon), în timp ce un student este un "étudiante" (ay-tood-eeont). Rețineți că consoana finală este pronunțată doar în formă feminină.
    • Multe ocupații au o singură formă, indiferent de sex, ca "professeur", care înseamnă profesor.
  • Imagine intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 7
    2
    Distribuiți-vă hobby-urile. La fel ca portughezii, construcția de obicei pentru a descrie o preferință pentru o activitate începe cu o frază combinată ca „I gusto“ sau „Îmi place“ și urmați-l cu un verb infinitiv (neconjugat) ca „citit“ sau „cântă.“ Verbele sunt, în general, un singur cuvânt care se termină în -er, -ir sau -re. Un dicționar va lista verbele în forma lor infinitivă.
    • "Îmi place" este "j`aime" (zhehm). "Îmi place" este "J`adore" (zha-dor). "J`aime lire" (leer zhehm) înseamnă "îmi place să citesc."
    • Cuvintele "ne" și "pas" de pe ambele părți ale verbului neagă expresia, indicând nemulțumirea. "Nu-mi place" este "pas n`aime je" (Zhe NEM PAH). "Je pas n`aime chanter" (Zhe ni pas chan-tay) înseamnă "Nu-mi place să cânt."
  • 3
    Descrieți lucrurile care vă plac. În portugheză, atunci când descrieți ceva ce vă place, ar spune "îmi plac pisicile". Pentru a exprima acest lucru în franceză, totuși, puteți vorbi: "J`aime les chats" (zhem lay shah).
    • Mon (mohn) sau ma (mah) sunt folosite ca posesivi, atunci când doriți să indicați că vă place ceva care vă aparține. Mes (meh) indică un plural posesiv.
    • Mon este folosit atunci când substantivul este masculin, indicat în dicționar prin litera m. "J`aime mon chat" înseamnă "îmi place pisica mea". Rețineți că nu contează dacă sunteți bărbat, ci că pisica (chat) este un substantiv masculin.
    • Ma este folosit atunci când substantivul este feminin, indicat în dicționar prin litera f. "J`aime ma tante" înseamnă "îmi place mătușa mea". Din nou, ceea ce contează este că mătușa este un substantiv feminin, nu că ești bărbat sau femeie.
    • Mesa indică un plural substantiv posesiv, cum ar fi "mătușile mele" sau "pisicile mele". Ați spune "j`aime mes tantes" sau "J`aime mes chats".
  • Imagine intitulată Descrieți-vă în franceză Pasul 9
    4
    Utilizați un adjectiv. Expresia "je suis" (zhe swee) urmată de un adjectiv poate indica interesele dvs. generale. Rețineți că sufixul trebuie să se schimbe în funcție de tipul de bărbat sau de femeie. Dicționarul de obicei tipărește primul și apoi versiunea feminină. "Je suis sportif" (sporteef) pentru bărbați sau "je suis esportiva" (sporteev) pentru femei înseamnă "Sunt atletic".
    • În cazul în care acest lucru este prea provocator, poate fi mai ușor de utilizat recomandările de mai sus pentru a partaja hobby-uri doar că. „J`aime les sport“ „Îmi place sportul“ sau
    • Această construcție funcționează, de asemenea, pentru a descrie trăsăturile de personalitate. De exemplu, gentil / gentille (zhantee / zhanteel) înseamnă bine. Ați spune "je suis gentile" dacă sunteți bărbat sau "je suis gentille" pentru o femeie.
  • Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum de a imita un accent francez convingătorCum de a imita un accent francez convingător
    Cum să învățați limba franceză pentru începătoriCum să învățați limba franceză pentru începători
    Cum să înveți numele părților corpului în francezăCum să înveți numele părților corpului în franceză
    Cum să spui "Bună dimineața" în francezăCum să spui "Bună dimineața" în franceză
    Cum să spui "Noapte bună" în francezăCum să spui "Noapte bună" în franceză
    Cum să spui "nimic" în francezăCum să spui "nimic" în franceză
    Cum sa spui "Nu vorbesc franceza"Cum sa spui "Nu vorbesc franceza"
    Cum să spun "mi-e dor de tine" în francezăCum să spun "mi-e dor de tine" în franceză
    Cum sa spui "Happy Birthday" in francezaCum sa spui "Happy Birthday" in franceza
    Cum să spui "Numele meu este" în francezăCum să spui "Numele meu este" în franceză
    » » Cum să descrie în franceză
    © 2021 itholoinfo.com.com