itholoinfo.com.com

Cum să nu mai spun că nu știu

Te asculți spunând "Nu știu" până la punctul de a simți că oamenii cred că ești prost și gol? Adesea oamenii se încadrează în acest obicei datorită lenei sau apatiei. Cum să depășim acest obicei? Acest articol vă va oferi o inspirație!

pași

Picture Stop Stoping I Don` class=
1
Cât de des spui? Păstrați un jurnal sau înregistrați de câte ori utilizați această expresie. Nu este nevoie să fie elaborată - doar marcați-o cumva ori de câte ori spui. Utilizați partea din spate a unui notebook, a unui notepad sau altceva care funcționează cel mai bine pentru dvs.
  • Ideea nu este de a face sa te simti groaznic despre tine să știi cât între persoane de același des ai acest comportament, puteți deveni mai conștienți de cuvintele tale, și pentru a urmări progresul dvs. de succes a lungul timpului.
  • Amintiți-vă: concentrați-vă asupra conștientizării acestui obișnuit ... nu trebuie să vă pedepsiți să vă despărțiți de acest model.
  • Picture Stop Stoping I Don` class=
    2
    Găsiți o frază de înlocuire. Spuneți-vă că nu veți spune "nu știu" - dacă nu ați ascultat cu atenție și nu știți cu adevărat. În schimb, încercați să spuneți altceva - orice.
    • Ar putea fi util să vină câteva propoziții diferite, pentru a evita ca un cuvânt de substituție să devină, de asemenea, un obicei. Câteva exemple includ: "Hmmm". Sau "nu sunt sigur". Sau, "Poate". Sau, "Ce crezi?" Sau, "aș vrea să aud mai multe despre asta înainte să mă angajez la un răspuns". În acest din urmă caz, pune o întrebare înapoi la persoana poate obține o să gândească un pic mai mult despre ceea ce a spus ea, care vă va oferi, de asemenea, un pic de timp să se gândească.
  • Picture Stop Stoping I Don` class=
    3
    Recunoașteți că această expresie este percepută ca fiind leneșă deoarece este leneșă. Persoana cu care vorbiți va ști imediat că pur și simplu nu vreți să vă gândiți la ceea ce a spus sau că nu sunteți chiar interesat să discutați cu ea. Spunând "Nu știu", ucizi conversația. Acesta este un obicei brut.
    • Dacă într-adevăr nu știu ce să spun despre asta, de ce nu spune „Nu mă simt confortabil vorbind despre asta acum (puteți urmări cu“ Pur și simplu nu știu suficient despre ea „sau“ nu am avut timp să se gândească la asta ") Putem vorbi despre asta mai târziu sau mâine?
  • Picture Stop Stoping I Don` class=
    4


    Ascultați activ. În loc să vă gândiți la alte lucruri, să priviți în spațiu sau să vă gândiți la ceea ce doriți să vorbiți, încercați să ascultați cu adevărat partenerul de conversație. Puneți o întrebare sau două despre ceea ce spune el - orice este suficient. Încercați, "Într-adevăr?" când îți dai seama că cealaltă persoană pare să te aștepte să spui ceva. De asemenea, luați în considerare întrebările care vă vor ajuta să învățați. De exemplu: De exemplu:
    • "Deci, ce crezi despre scenariul filmului?" "Nu sunt sigur că am înțeles de ce X a ales să facă Y. Ați prins asta?"
    • - Ce știi tu despre tipul ăsta drăguț care face povestea Calculului cu noi? - Nu prea ... nu a spus că e de la Florianopolis?
    • "De ce a fost așa de supărată de Tamara aseară?" "Tu o întrebi? Ea a trecut de mine!"
    • - John, ce ai pus la întrebarea 3? „Am avut probleme, Silva domnișoară. Am avut probleme în a înțelege ce a însemnat Hamlet aici ...“ (Ai arăta cine gândit la locul de muncă, și profesorul tău, probabil, nu va face viața mai greu.)
  • Picture Stop Stoping I Don` class=
    5
    Gândește-te la ceea ce te întreabă. Dacă nu aveți un răspuns imediat, luați o pauză în loc să spuneți "Nu știu". Gândește-te. Dacă sunteți într-adevăr confuz, cereți-mi scuze partenerului dvs. de conversație spunând ceva de genul: "Nu cred că m-am gândit vreodată până acum." Cel puțin acesta permite partenerului tău știe că ai auzit ce se spunea, și ceea ce se gândesc în mod activ pe această temă, mai degrabă decât doar să răspundă în mod automat cu „Nu știu.“
  • Picture Stop Stoping I Don` class=
    6
    Imaginează-te dacă termini să spui. Și nu fi nervos în legătură cu asta. Dacă ți-e dor de nehotărâtul "Nu știu", spune-l imediat: "Așteaptă ... Cred ... Lasă-mă să mă gândesc la asta pentru o secundă". Partenerul dvs. de conversație va fi foarte generos în această privință, mai ales dacă crede că doriți să vă gândiți la ceea ce sa spus. Nimic nu este mai bun într-o conversație decât să faci cealaltă persoană să se simtă ca și cum tu crezi că tot ceea ce vorbește este foarte important și merită să te gândești.
  • Picture Stop Stoping I Don` class=
    7
    Acceptați că răspunsul la persoanele cu "Nu știu" este un obicei prost și va dura ceva timp pentru a le rupe. Nu vă îngrijiți prea mult dacă vă aflați în continuare spunând din când în când această frază.
  • sfaturi

    • Nu vă fie teamă să spuneți că nu știți dacă într-adevăr nu știți - dar nu repetați fraza pentru toate ocaziile.
    • Nu vă faceți griji dacă aveți o întârziere ocazională. Aceasta este o parte normală a procesului de dezmembrare a obiceiului.
    • Acordă-ți ceva timp pentru a sparge acest obicei rău.
    • Dacă sunteți o persoană tânără, în general nu veți cunoaște sau înțelege lumea, nici o persoană matură. Acest lucru este normal - în viitor veți avea mai multă experiență și înțelepciune. Doar nu continuați să spuneți "Nu știu" tot timpul pentru a nu arăta prost.

    avertismente

    • Nu intră în obișnuința de a nu recunoaște niciodată că nu știi nimic. Moderarea și discernământul sunt fundamentale.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum de a obține pe cineva să nu vă ignoreCum de a obține pe cineva să nu vă ignore
    Cum să-i oprești pe părinții tăi să nu spună nimănuiCum să-i oprești pe părinții tăi să nu spună nimănui
    Cum sa te gandesti pentru tineCum sa te gandesti pentru tine
    Cum să știți că aveți credințăCum să știți că aveți credință
    Cum să oferiți sfaturiCum să oferiți sfaturi
    Cum să dați un răspuns bunCum să dați un răspuns bun
    Cum sa-ti spui prietenei tale ca Ama (pentru fete)Cum sa-ti spui prietenei tale ca Ama (pentru fete)
    Spune-i prietenului tău că ești îndrăgostit de elSpune-i prietenului tău că ești îndrăgostit de el
    Cum să-i faci pe Companion să recunoască o trădareCum să-i faci pe Companion să recunoască o trădare
    Cum să răspundeți când persoana pe care o plătiți întreabă o întrebare ciudatăCum să răspundeți când persoana pe care o plătiți întreabă o întrebare ciudată
    » » Cum să nu mai spun că nu știu
    © 2021 itholoinfo.com.com