itholoinfo.com.com

Cum să vă exprimați interesul pentru un loc de muncă

Atunci când se pregătesc pentru interviuri de angajare, este important să se ia în considerare tipurile de întrebări care pot fi adresate. Acest lucru vă permite să vă pregătiți răspunsurile înainte de interviu, astfel încât să nu fiți capturate în acel moment. Există întrebări specifice pe care le puteți aștepta să le cereți intervievatorului. Unul este, "Ce te interesează în acest loc de muncă?" Această întrebare obișnuită în interviurile de angajare este de obicei folosită pentru a vă evalua interesele, punctele tari și cunoștințele despre obligațiile de serviciu. Prin urmare, este important să formulați un răspuns care să răspundă nevoilor companiei și care să reprezinte aptitudinea dumneavoastră pentru această activitate. Puteți urma pașii următori pentru a răspunde la această întrebare.

pași

Imaginea intitulată Acceptă o scrisoare de demisie Pasul 1
1
Studiați descrierea postului înainte de interviu. Citirea descrierii postului este cea mai bună modalitate de a pregăti răspunsurile la un interviu care vor vorbi despre nevoile companiei. De exemplu, dacă descrierea cere "gestionarea timpului și originalitatea" și specificați că va trebui să lucrați cu o echipă, atunci știi că compania poate căuta pe cineva care are calități cum ar fi capacitatea organizațională, punctualitatea , creativitate, inventivitate, abilități de comunicare și cooperativism.
  • Imagine intitulată Interviu cu o femeie solicitantă Pasul 6
    2


    Identificați caracteristicile pe care le aveți conforme cu descrierea postului. Este important să alegeți în mod realist o dată ce doriți să aveți posibilitatea de a găsi răspunsurile dvs. în timpul interviurilor de angajare. De exemplu, dacă spui că ești un rezolvator de probleme creative, atunci ar trebui să poți furniza descrieri ale experiențelor personale care susțin afirmația ta.
  • Imaginea intitulată Interviu cu o femeie solicitantă Pasul 5
    3
    Formulați un răspuns. Urmați aceste recomandări pentru a crea un răspuns complet și motivat:
    • Spuneți ceva frumos despre companie. De exemplu, ați putea spune că "compania XYZ are o reputație atât de bună în industrie încât a fost întotdeauna scopul meu de a găsi în cele din urmă un loc în ea".
    • Menționați toate acreditările pe care le aveți care vă califică pentru locul de muncă, spunând ceva de genul: "Când mi-am primit diploma de marketing, am decis să aplic pentru XYZ."
    • Indicați poziția pentru care aplicați, împreună cu funcțiile pe care ați ales să le evidențiați ca răspuns la întrebarea interviului de angajare. Puteți alege să abordeze acest lucru prin a spune: „Am fost încântată să constate că ați accepta cererile de un expert în relații publice, pentru că știu că educația mea, creativitatea, inventivitatea și tenacitatea de rețea de comunicare mi un candidat excelent pentru a face vag ".
    • Exprimați ce ar însemna pentru dvs., personal, dacă v-ați lăsat cu postul vacant. Puteți face acest lucru, după cum urmează: „Eu știu că acest post mi-ar oferi posibilitatea de a arăta talentul meu, iar scopul meu este să crească cu aceste talente și o zi a gestiona milioane de conturi cu o companie ca a ta.“
  • sfaturi

    • Cereți unui prieten să întrebe această întrebare în diferite moduri și apoi să răspundă în mod diferit de fiecare dată. De exemplu, întrebarea: "De ce ați aplicat pentru această poziție?" poate necesita un răspuns diferit decât întrebarea "Ce vă place în descrierea postului?"
    • Doar aplicați pentru locuri de muncă pe care sunteți cu adevărat interesați.

    avertismente

    • Evitați repetarea răspunsurilor la interviu cuvânt cu cuvânt, deoarece nu doriți să sune ca acestea sunt pregătite înainte de timp și apoi decorate.
    • Aveți grijă să nu vă concentrați răspunsul din motive financiare. Dacă răspundeți spunând că ați fost interesat de locul de muncă din cauza salariului, intervievatorul ar putea crede că nu sunteți în mod necesar interesat de locul de muncă în sine.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să obțineți rapid un loc de muncăCum să obțineți rapid un loc de muncă
    Cum să vorbești despre tine în cadrul unui interviu de angajareCum să vorbești despre tine în cadrul unui interviu de angajare
    Cum să vorbim despre posturile anterioare într-un interviuCum să vorbim despre posturile anterioare într-un interviu
    Cum să cheltuiți un interviu pentru ocuparea forței de muncăCum să cheltuiți un interviu pentru ocuparea forței de muncă
    Cum sa te intrebi daca ai primit postulCum sa te intrebi daca ai primit postul
    Cum să răspundeți la întrebările interviuluiCum să răspundeți la întrebările interviului
    Cum să răspundeți la întrebările referitoare la resursele umane într-un interviuCum să răspundeți la întrebările referitoare la resursele umane într-un interviu
    Cum să aplicați pentru un interviu de angajareCum să aplicați pentru un interviu de angajare
    Cum se pregătește pentru un interviuCum se pregătește pentru un interviu
    Cum de a comunica eficient într-un interviu de angajareCum de a comunica eficient într-un interviu de angajare
    » » Cum să vă exprimați interesul pentru un loc de muncă
    © 2021 itholoinfo.com.com