itholoinfo.com.com

Alegerea între "eu" și "eu" corect

Atunci când raportezi o poveste în limba engleză, te întrebi dacă ar trebui să spui "Hector și cu mine am mers la filme" sau "Hector și cu mine am plecat ..."? În acest exemplu, ați putea alege prima opțiune, dar nu ar fi întotdeauna corectă. Expresia "Cursa a fost câștigată de Hector și eu" este la fel de agramatică ca și "Hector și cu mine am câștigat cursa". Va fi mai ușor să alegeți corect dacă vă amintiți câțiva pași simpli.

pași

`Imaginea
1
Amintiți-vă de diferențele cauzelor dintre pronume. ambii eu câte sunt pronumele pe care le folosim pentru a ne referi la noi insine, dar eu este nominativă, potrivită pentru a fi utilizată ca obiect al unei sentințe; și este acuzator, potrivit pentru a fi folosit ca obiect al verbului.
  • nominativ - Cazul nominativ este folosit atunci când pronumele este obiectul (de exemplu, m-am dus în mașină) sau, vorbind foarte formal, după o formă a verbului să fie (ex .: Este eu - formal - Eu sunt - informal).
  • acuzativ - Cauza acuzativa este folosita atunci cand pronumele este obiectul (de exemplu, ma condus sa lucrez) sau cu prepozitii (ex: intre voi si eu, nu intre voi si eu).
  • `Imaginea
    2
    Gândește-te ca un vorbitor nativ englez. Majoritatea vorbitorilor nativi rareori comentează erorile cauzelor cu aceste pronume, cu excepția cazului în care sunt asociate cu alte pronume, ca parte a unui obiect sau a unui obiect compus. (Din păcate, problemele precum cazurile pronominal sunt mai frecvente astăzi decât au fost acum 20 de ani). Deși nimeni nu a spus că "Harry ma luat în mașină", ​​este comun să aud niște fraze ca "Harry l-am luat pe Jordan și eu în mașină". Dacă încercați să determinați ce pronume să utilizați într-o propoziție compusă de subiect, încercați propoziția folosind doar partea pronominală a subiectului. Oricare dintre pronumele, eu sau , care sună singură, va fi cea care va fi utilizată pe subiectul compus.


  • `Imaginea
    3
    Evitați să vorbiți ca Bizarro. În benzi desenate Superman, există o versiune imperfectă a Steel Man numită Bizarro, care face totul în sens invers. În limba engleză, el spune "La revedere" când înseamnă "Bună ziua" și spune lucruri precum "Sunt atât de trist să vă văd". Bizar și un pic de concept vă pot ajuta să învățați folosirea corectă a pronumelor: dacă schimbați subiectul sentinței, transformându-l exclusiv și exclusiv în voi, puteți identifica cu ușurință folosirea greșită a eu și dacă asta te face să suni ca Bizarro.
    • Exemple:
      • Harry și cu mine am mers la magazin - Îndepărtează-l pe Harry de pe scena și-ți returnează fraza - nu ai spune niciodată "M-am dus la magazin"
      • "Cine este la ușă?" Răspundeți: "Eu sunt." "Nu, nu, nu! Forma adecvată este "Eu sunt". Luați în considerare o propoziție conexă: "Acel scriitor sunt eu". Încercați să inversați ordinea cuvintelor și veți sfârși cu fraza "Eu sunt scriitorul". Utilizați pronume nominative, cum ar fi eu după formele verbului "să fie" (adică: sunt, sunt, este, a fost, au fost, b, ființă și fost). Verbul "a fi" funcționează cu un semn egal (=), astfel încât numele și pronumele de pe ambele părți ale "semnalului egal" sunt nominative.
      • Tortul a fost făcut de Iustin și de mine. (Ați spune: "Tortul a fost făcut de mine"?)
  • 4
    Utilizați pronumele corect în comparație pentru a evita ambiguitatea. Scrieți comparația completă pentru a decide ce pronume să utilizați.
    • Îi place Winifred mai mult decât mine. (Această propoziție poate fi redusă la: "Îi place Winifred mai mult decât mine", dar forma anterioară pare mai naturală.)
    • Îi place Winifred mai mult decât îmi place. (Această propoziție poate fi redusă la: "Îi place Winifred mai mult decât mine").
  • sfaturi

    • loc eu și după celelalte nume sau pronume.
      • "Elliott, Amanda și cu mine suntem prieteni" (nu "Eu, Elliott și Amanda sunt prieteni")
      • "Profesorul ma văzut pe mine și pe mine" (nu "profesorul ma văzut și pe el")
    • Iată un sfat bun: la fel ca în limba portugheză "eu" nu practică nici o acțiune, "eu" niciodată nu face nimic în limba engleză.
    • Acum, ia un test:
      • Este corect?: "Tu și cu mine mergem mai târziu la filme."
        Răspuns: Nu. Subiectul corect ar fi "Tu și eu". Îndepărtați celelalte pronume din propoziție și încercați din nou: "Eu [nu ] merg mai târziu la filme ").
      • Este corect?: "Mama mea îl duce pe Javier și pe mine în mall."
        Răspuns: Nu. Obiectul corect al verbului "luare" este "Javier și eu". (Scoateți Javier din teză și încercați din nou: "Mama mea mă ia [nu eula mall ").
      • Este corect?: "Ea este mai bună la artă decât mine"
        Răspuns: Nu. Pronumele corecte ar fi "eu". (Scrieți comparația completă: "E mai bună la artă decât mine ] ").
    • Profesorii, nu uitați să vizitați alte articole wikiHow pentru materiale gramatice suplimentare în limba engleză. Le puteți încorpora în învățătura voastră.
    • Utilizați numai "eu" dacă sunteți obiectul ȘI obiectul. Corect: Mă conduc la magazin. Greșit: Vrei să vii la magazin cu Jon și cu mine?
    • Amintiți-vă să vă imaginați folosirea corectă înainte de a începe să vorbiți - luați în considerație propoziția dorită în tăcere pentru a vă determina dacă folosiți cuvântul potrivit.
    • Practicați-vă mental înainte de a spune până când va veni automat.
    • În situații informale, luați în considerare utilizarea cu adevărat dacă nu știți ce pronume să utilizați. Acest formular poate înlocui eu, sau eu.
      • - E mai bine decât al tău cu adevărat.
      • - Amanda și a ta cu adevărat au făcut asta.
      • "Este al tău cu adevărat, m-am primit un mesaj pentru tine" (în "My Place" de Nelly)
      • "Mă pot îngriji cu adevărat" (de Merriam-Webster)

    avertismente

    • Nu utilizați "eu" în loc de "eu" sau "eu". "Eu însumi" pot fi atât un pronume reflexiv, cât și un amplificator.
      • David și eu am fost prezenți. (Pronumele ar trebui să fie în cazul nominativ: "David și cu mine eram prezenți").
      • Evenimentul a fost asigurat de Elizabeth și de mine. (Pronumele trebuie să fie în cazul genitiv: "Evenimentul a fost asigurat de Elizabeth și de mine").
      • M-am taiat. (Propoziția este corectă deoarece pronumele este reflexivă - subiectul a făcut ceva pentru el însuși).
      • Am văzut-o eu. (Propoziția este corectă, deoarece pronumele este intensificator - adaugă accent).
    • Urmăriți pronumele atunci când modificați vocile propoziției. Ține minte asta de este o preposition și necesită cazul acuzativ în propoziții precum "Povestea a fost scrisă de mine". Această frază ar folosi cazul nominativ dacă este scris în vocea activă: "Am scris povestea".
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să scrieți scrisori de rămas bunCum să scrieți scrisori de rămas bun
    Cum să identificați clasele de gramaticăCum să identificați clasele de gramatică
    Cum să folosiți verbul pentru a sugeraCum să folosiți verbul pentru a sugera
    Cum să găsiți obiectul direct al unei frazeCum să găsiți obiectul direct al unei fraze
    Cum să învățați cursuri de gramaticăCum să învățați cursuri de gramatică
    Cum de a învăța o engleză perfectă ca vorbitor nativ de limba englezăCum de a învăța o engleză perfectă ca vorbitor nativ de limba engleză
    Cum să conjugați verbe spaniole (prezent indicativ)Cum să conjugați verbe spaniole (prezent indicativ)
    Cum să predați clase spanioleCum să predați clase spaniole
    Cum să spui "Cum să mergi" în spaniolăCum să spui "Cum să mergi" în spaniolă
    Cum să spui "Sinto Saudades" în spaniolăCum să spui "Sinto Saudades" în spaniolă
    » » Alegerea între "eu" și "eu" corect
    © 2021 itholoinfo.com.com