itholoinfo.com.com

Cum se inversează Karma negativă

"Karma" înseamnă acțiune. Este un cuvânt vechi care se referă la "ordinea universală" - legea acțiunii și a reacției. Conceptul de karma este folosit de diferite religii și credințe spirituale, inclusiv hinduismul și budismul, și reflectă acțiunile din trecut în viața unei persoane. Dacă credeți că karma negativă vă însoțește, iată câteva exemple care vă pot ajuta în căutarea echilibrului.

pași

Metoda 1
Corectarea erorilor

Imaginea intitulată
1
Mi cer scuze. Dacă știți că ați făcut ceva greșit sau că ați ofensat pe cineva, cereți-mi scuze. Fii sincer cu privire la greșelile pe care le-ai făcut și la ce ai învățat de la ei. Această atitudine vă va conduce spre calea karmelului pozitiv. Încercați să spuneți:
  • "Îmi pare rău pentru ceea ce am spus despre mancarea ta săptămâna trecută, nu am vrut să-ți rănesc sentimentele, te rog să mă ierți".
  • "Îmi pare rău că nu te-am sunat noaptea trecută. De ce nu avem cafea la sfârșitul săptămânii?"
  • "Aveți absolut dreptul de a fi supărat de ceea ce am făcut. Nu se va mai întâmpla niciodată."
  • "Ceea ce am spus în discuția noastră săptămâna trecută a fost gura-la-gură, îmi cer scuze pentru umorul meu prost, mă ierți?"
  • Imaginea intitulată Intră într-o rutină de dimineață Pasul 1
    2
    Scrie despre nelegiuirile tale. Dacă credeți că aveți o karma negativă, dar nu sunteți sigur de unde provine, începeți să scrieți despre ceea ce credeți că este greșit. Gândiți-vă la un anumit moment din trecut și faceți o listă a atitudinilor dvs. care ar fi generat această karma. Această inițiativă va servi drept punct de plecare pentru a efectua reparațiile necesare. Gândiți-vă cu atenție:
    • Ai ofensat pe cineva cu cuvinte?
    • Ai ofensat pe cineva cu atitudine?
    • Ați uitat sau ați ignorat ceva ce ar fi trebuit să faceți?
    • Ați mințit ceva?
    • Ai încălcat o regulă sau ai încălcat orice lege?
    • Ai fost egoist sau neglijent?
  • Imaginea intitulată Meditația sexuală Pasul 1
    3
    Reflectați sau meditați. Poate că știți ce ați făcut pentru a primi karma negativă. Cu toate acestea, trebuie să înțelegeți de ce acțiunile dvs. au avut un impact negativ asupra dvs. și a oamenilor din jurul dvs. Pentru a înțelege mai bine, reflectați asupra acțiunilor dvs. Există diferite tehnici de meditație:
    • Meditația respirației - Accentul acestei meditații este de a controla respirația. Această tehnică ajută la controlul minții și la promovarea păcii interioare. Într-un loc liniștit, stați într-o poziție confortabilă. Închideți ochii și concentrați-vă asupra respirației. Fiți conștienți de senzația de aer care intră prin nas și prin gură. Continuați acest exercițiu până când începeți să vă relaxați și să vă simțiți clar mintea.
    • meditație de transformare - Acest tip de meditație are scopul de a aduce pacea interioară de formare a corpului să nu fie deranjat de disconfortul fizic sau mental. Aceasta se face prin studiul filosofiei care ghideaza valorile morale, și vă puteți egal la egal în materialele supuse lectură de religie sau de figuri religioase, legate de acesta, citind lucrarea de filosofi, sau studiază pe știință și crearea universului.
    • Meditația de bunătate iubitoare - Acest tip este practicat în patru etape: pregătirea, contemplare, meditație și dăruire. În primul pas, trebuie să stați într-o poziție confortabilă și să respirați adânc. În etapa contemplare, este necesar să se gândească la modul în care viața ar trebui să fie apreciat și că fericirea vine de la fapte bune. Partea meditație se inspira idei concrete pentru fapte bune, cum ar fi: „Îmi place în fiecare zi“ sau „Eu voi fi Kinder pentru mine și pentru alții.“ Stadiul dedicării este de a experimenta promisiunile făcute în timpul meditației.
  • Imagine intitulată Ajutor pentru cetățenii fără cetățeni fără adăpost Pasul 1
    4
    Fii caritabil. Faimoasa frază a lui Mahatma Gandhi spune că "Cea mai bună cale de a te găsi este să te pierzi în beneficiul altora". Karma negativă poate fi inversată cu atitudini pozitive, care includ:
    • Acordați-vă timp pentru o anumită cauză (adică voluntariat la un adăpost pentru animale sau servirea unei supă pentru persoanele fără adăpost).
    • Donați bani pentru o anumită cauză (de exemplu, Asociația națională pentru îngrijirea diabetului.)
    • Lăudați mai mult.
    • Faceți o bunătate (de exemplu, cina de gătit pentru companie sau faceți reparații la domiciliul vecinilor vârstnici.)
  • Metoda 2
    Mergând mai departe

    Imaginea intitulată
    1
    Spargeți rutina. Dacă ați fost deja în măsură să identificați acțiunile care au condus la karma negativă, este timpul să faceți o schimbare a atitudinilor.
    • Când îți dai seama că ești negativ față de cineva, data viitoare când îl întâlnești, începi conversația cu un compliment. Păstrați practicarea acestei acțiuni ca un nou obicei pozitiv.
    • Dacă sunteți egoiști, faceți un fel de caritate, chiar dacă este mic. Încercați ceva simplu, cum ar fi să țineți ușa pentru ca cineva să treacă. Dezvoltați o rutină de fapte bune.


  • Imaginea intitulată Gândiți-vă pozitiv Pasul 2
    2
    Fii pozitiv. Viața este dificilă și se întâmplă lucruri rele. Gândirea pozitivă nu poate inversa evenimentele rele, dar vă va ajuta să faceți față situațiilor stresante. Încercați să gândiți lucruri pozitive și întotdeauna să vedeți partea bună a tuturor lucrurilor.
    • Bucurați-vă de timp. Dacă vremea este bună, gândiți-vă că nu va fi întotdeauna așa.
    • Vă mulțumim pentru sănătate.
    • Bucurați-vă de o masă. Uneori mâncăm fără să ne gândim. Încearcă să fii conștient de gustul unei mese bune.
  • Schimbați-vă viața pentru un pas mai bun 26
    3
    Fii responsabil de acțiunile tale. Karma înseamnă acțiune, iar tu singur ții responsabilitatea ta. încercați:
    • Nu mai bate pe ceilalți. Este un obicei prost. Gândește-te la ce sa întâmplat și învață să mergi mai departe. Încălcarea altora va întârzia acest proces.
    • Practicați conștiința de sine. Îngrijorarea cu privire la viitor nu vă va ajuta să trăiți în prezent. Concentrați-vă pe sarcinile zilnice pe care le puteți controla pentru a trăi o viață mai pozitivă.
    • Fii responsabil. Ești singurul responsabil pentru acțiunile tale. Dacă vă aflați într-o discuție cu cineva, de exemplu, puteți controla ceea ce veți spune sau cum veți acționa. Concentrează-te pe asta.
  • Metoda 3
    Crearea karmelor pozitive

    Imaginea intitulată
    1
    Fii constient. Buddha spune că "mintea precede toate stările mentale". Aceasta înseamnă că ar trebui să reflectați asupra propriilor acțiuni și asupra modului în care acestea afectează alte persoane din jur. La fel ca în practica concentrării de sine, trebuie să fiți conștienți de acțiunile și deciziile voastre, așa cum se reflectă în atitudinile altora față de voi.
  • Imaginea intitulată Modificați-vă viața pentru un pas mai bun 20
    2
    Fii blândă. Ea are o zicală care spune: "Bucurați-vă pe alții așa cum ați vrea să fiți tratați". Această regulă de aur poate ajuta la inversarea karmei negative prin creșterea bunătății și a bunătății. Acordați complimente cum ar fi: "Ce ați spus despre [x] a fost foarte inteligent" sau "Această cină este delicioasă. Mulțumesc că m-ai gatit!
  • Imagine intitulată Începe meditația Zen (Zazen) Pasul 10
    3
    Apoi mantrele. Limbajul este un instrument puternic. Pentru a crea o conștiință pozitivă, puteți cânta sau recita o mantra.
    • Practicați auto-afirmarea în fața oglinzii zilnic. S-ar putea să spui ceva de genul "Voi fi mai pozitiv astăzi" sau "O să mă plâng mai puțin de probleme". Acest lucru va ajuta la sporirea încrederii în sine și la dezvoltarea unei rutine mai pozitive.
    • Apoi mantrele au legătură cu spiritualitatea ta. De exemplu, în catolicism, cuvintele pot fi rostite prin rugarea rozariului. Nianfo este un cântec budist din Asia de Est. Indiferent de religie sau credință, aflați dacă există o mantra sau un cântec care vă aduce mai aproape de credința voastră.
  • Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (4)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să se ocupe de agresarea verbalăCum să se ocupe de agresarea verbală
    Cum să vă îmbunătățiți carmaCum să vă îmbunătățiți carma
    Cum să schimbi o atitudine negativăCum să schimbi o atitudine negativă
    Cum să vă inversați carmaCum să vă inversați carma
    Cum să-mi cereți scuze profesoruluiCum să-mi cereți scuze profesorului
    Cum să ierțiCum să ierți
    Cum să înțelegi KarmaCum să înțelegi Karma
    Cum să practici budismulCum să practici budismul
    Cum să deveniți budistCum să deveniți budist
    Cum să fii o Karma yoghină (Religia iubirii)Cum să fii o Karma yoghină (Religia iubirii)
    » » Cum se inversează Karma negativă
    © 2021 itholoinfo.com.com