itholoinfo.com.com

Cum sa spui nu presiunii realizate de prieteni

În zilele noastre, unul dintre cele mai dificile lucruri pentru adolescenți este să spui "nu" presiunii prietenilor. Iată câteva sfaturi pentru a vă ocupa de acești prieteni și pentru a evita influențele negative, astfel încât să vă simțiți bine despre voi înșivă.

pași

Imaginea intitulată
1
Spuneți "nu" unei idei și spuneți de ce. Dacă un prieten dorește să meargă afară și să fumeze țigări cu dvs., spuneți-i: "Nu, nu vreau să ieșesc și să am o țigară, deoarece fumatul este rău pentru sănătatea mea".
  • Imaginea intitulată
    2
    Aranjați o idee mai bună. Nu puneți niciodată un refuz în aer: după ce spuneți "nu" și spuneți motivul, folosiți contrainfluența și sugerați o alternativă sănătoasă la idee, cum ar fi "În loc să fumezi marijuana, de ce nu mergem la filme?"
  • Imaginea intitulată


    3
    Începeți să faceți programul pe care l-ați recomandat și lăsați ușa deschisă pentru ca cealaltă persoană să meargă după ea. Spune ceva de genul „Mă duc la film acum, vii cu mine?“ Ieșire locală și lăsați ușa deschisă pentru persoana după el.
  • Imaginea intitulată
    4
    Arătați-le că nu le doriți și că prietenii adevărați nu vă pot împinge să faceți ceea ce nu vă place. Spune: "Am spus nu. Prietenii adevărați nu-i presează pe ceilalți prieteni să facă ceva pentru care nu sunt pregătiți ".
  • 5
    Întoarceți jocul. La început, se pare că face ceea ce sugerează, așa că fă o mică căsuță. De exemplu:
    • Dacă vă oferă o țigară, spuneți da.
    • Luați țigara, țineți-o în fața persoanei și rupeți țigara în mijloc. Acum țigara nu mai poate fi fumată.
    • Aruncați țigara pe podea și frământați-o cu picioarele.
    • Gata. Luați o "înțelegere cu ea" uite și plecați.
  • sfaturi

    • Prietenia presiunii este ca un test pentru a vedea dacă vei refuza ceva ce nu vrei să faci. Un prieten adevărat va accepta un "nu" ca răspuns și nu va încerca să te forțeze să faci ceva ce nu vrei.
    • Gândiți-vă la regula "ieșirea din relație". Analizați-vă relația cu persoana și, dacă știți că nu puteți ieși din relația cu aceștia în orice moment, tăiați obligațiunile. Așa e, a tăiat toate legăturile cu persoana. Bineînțeles că va fi dificil și dureros, însă ieșirea dintr-o relație este ultima dvs. linie de apărare împotriva altcuiva și, dacă nu o puteți face, ați pierdut ultima șansă de apărare. Singurul motiv pentru care nu trebuie să plecați de la cineva din acest motiv este dacă aveți încredere în persoană și sunteți sigur că nu sunt doar "hormoni" care vă fac să aveți încredere în persoană.
    • Nu fiți prea nepoliticos atunci când vorbiți - fiți fermi și în curând prietenii dvs. vor începe să vă respecte deciziile.

    avertismente

    • Feriți-vă de acei prieteni care întotdeauna fac cele mai grave lucruri și sunt controlori. Viața ta este mai bună fără ei.
    • Dacă fac lucruri pe care nu le convine, evitați-le.
    • Dacă nu știți și nu aveți încredere în persoană, pur și simplu mergeți departe. Nimeni nu te poate împinge să faci lucruri pe care nu vrei să le faci dacă nu ești acolo!
    • Învățați să diferențiați adevărurile de miturile pe care oamenii le folosesc pentru a presa pe alții să facă lucrurile pe care nu le doresc.
    • Aflați ce cred oamenii și ce le place înainte de a începe să mergeți cu ei.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să pedepsiți copiii dvs. pentru fumatCum să pedepsiți copiii dvs. pentru fumat
    Cum să-i spui părinților să fumeziCum să-i spui părinților să fumezi
    Cum să spui nu unui băiatCum să spui nu unui băiat
    Cum să spui nu unei întâlniriCum să spui nu unei întâlniri
    Cum să spui cuiva pe care nu vrei să renunți din nouCum să spui cuiva pe care nu vrei să renunți din nou
    Cum să spui dacă prietenul tău este homosexualCum să spui dacă prietenul tău este homosexual
    Cum sa faci prieteni cu un tip pe care tocmai l-ai intalnitCum sa faci prieteni cu un tip pe care tocmai l-ai intalnit
    Cum să rezistă presiunii prietenilorCum să rezistă presiunii prietenilor
    Cum să răspundeți la întrebarea - "Do You Like Me"Cum să răspundeți la întrebarea - "Do You Like Me"
    Cum să știu dacă prietenii tăi se obosesc de tineCum să știu dacă prietenii tăi se obosesc de tine
    » » Cum sa spui nu presiunii realizate de prieteni
    © 2021 itholoinfo.com.com