itholoinfo.com.com

Cum se joacă un Tiebreaker pe tenis

Inventat de Van Alen în 1965 și a fost introdus în US Open în 1970, „tie-break“ (break-cravată literalmente) a ajutat la reducerea, uneori, a dus la meciurile lungi si monumentale de tenis, care, uneori, ar putea dura zile pentru a termina .

Traversa de tenis este un joc intens și este folosit în mod obișnuit pe un set. Se folosește atunci când jucătorii sunt legați la 6-6 într-un set pentru a determina câștigătorul setului. Când învățați să jucați tenis sau sunteți un spectator, este important să înțelegeți regulile din spatele acestui joc interesant.

pași

Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker pentru tenis 1
1
Înțelegeți când se va juca un joc de tip tiebreak. "Setul" este o serie de jocuri în tenis și un jucător trebuie să câștige 6 dintre ei pentru a câștiga setul.
  • Jocul de egalitate se joacă când fiecare jucător câștigă 6 meciuri fiecare. Este folosit pentru a determina câștigătorul acelui set. Dacă ambii jucători au expirat 5 jocuri, trebuie să câștige 2 jocuri consecutive. Când ambele echipe au 6 meciuri, va fi necesar să decidă setul.
    Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker de tenis Step1Bullet1
  • Este posibil ca tiebreak-ul să fie folosit pe toate seturile în timpul întregului joc, dacă jucătorii sunt în formă de top. În acest caz, meciul va fi probabil foarte interesant pentru a fi asistat și poate fi obositor fizic și mental pentru jucători. Multe defecte duble pot apărea, deoarece "bătăliile psihice" vor însoți jocul!
    Imaginea intitulată
  • 2
    Aflați scorul pentru un joc tiebreak.
    • Punctele dintr-o coloană sunt marcate de la zero, una, două, trei, etc. Aceasta este, este diferit de marcajul obișnuit, care este 15, 30, 40, etc.
      Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker de tenis Step2Bullet1
    • Primul jucător care a câștigat 7 puncte, cu condiția să existe o diferență de 2 puncte între jucători, să câștige jocul și să facă seturi.
  • Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker pentru tenis 3
    3
    Joacă un joc de tip tiebreak. Jucătorul care are ocazia de a atrage (care a primit servirea în jocul precedent) va lua primul punct al jocului, în partea dreaptă a curții. Primul punct este doar o singură servire. Următorul jucător și toți jucătorii ulteriori (dacă joacă în perechi) se vor desena pe partea stângă a curții, pe primul servit și pe partea dreaptă, pe cea de-a doua.
    • Dacă jucați duble, continuați rotația obișnuită a tragerii, ca într-un joc normal de duble.
      Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker de tenis Step 3Bullet1
    • Dupa ce kickoff-ul a fost facut, adversarul va trage urmatoarele doua puncte, iar toate draw-urile vor fi schimbate la fiecare doua puncte pana la sfarsitul jocului.

• Jucătorii își schimbă partidele după fiecare 6 meciuri jucate (ex: 4-2, 6-6) sau orice multiplu de 6 puncte. Dacă scorul setului este 7-6, jucătorii schimbă laturile, deoarece tiebreak contează ca joc. Spre deosebire de schimbările laterale care au loc în timpul meciului, schimbarea laturii în timpul meciului nu permite restul - jucătorii trebuie să joace continuu, cu excepția cazului în care există un accident.
      Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker pentru tenis 3Bullet3
    • Primul jucător care ajunge la 7 puncte câștigă tiebreak, cu condiția ca acesta să fie de 2 puncte. De exemplu, 7-6 nu va câștiga jocul pentru unul dintre sportivi, spre deosebire de un 8-6. Indiferent de cât de multe puncte sunt necesare, cu toate acestea, câștigătorul unui tiebreak va fi înregistrat ca având câștigat setul cu 7-6.
      Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker pentru tenis 3Bullet4
  • Imaginea intitulată
    4
    Învingeți. Indiferent dacă jucați sau vizionați, această parte este crucială! Dacă te uiți, încercați să vedeți dacă puteți interpreta ceea ce gândește fiecare jucător sau care reacționează înainte de fiecare mutare pe baza următoarelor sfaturi. Dacă jucați, există câteva lucruri importante pe care să le aveți în vedere pentru a vă ajuta în joc:
    • Încearcă să iei conducerea la început, să îți alunți servirile și să joci bine după fiecare servire. Răspunzând dublele defecte pot să vă "înșelați" cu capul în mod greșit - faceți tot ce este mai bun pentru a evita această greșeală obișnuită, care se întâmplă atunci când pierdeți concentrarea.
    • Fiți siguri și consecvenți. Având o consistentă servi este esențială pentru a câștiga un tiebreak- plus, au o stare de spirit axat pe câștigarea jocului este important, deoarece tiebreak provocare, de asemenea, mintea ta. Se recomandă să vă bazați pe cele mai reușite strategii și să vă mențineți în acest stadiu al jocului.
    • Dacă aveți în minte o strategie "secretă", asigurați-vă că sunteți pricepuți și sigur de ceea ce faceți!
      Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker pentru tenis 4Bullet3
    • Dacă vă puteți ajuta, "citiți" și aflați cum adversarul dvs. va reacționa la situația de tip tiebreak. Există o istorie a acesteia în această situație? Pare el calm sau frustrat? Dacă ați fost un jucător bun și un bun "cititor" al situației, este posibil să puteți forța presiunea în mișcare care vă va uza adversarul.
      Imaginea intitulată Redați un Tiebreaker pentru tenis 4Bullet4
    • Vedeți articolele Wiki care vă învață să practicați tenisul "Zen", precum și alte sfaturi pentru menținerea echilibrului emoțional în tenis.
  • sfaturi

• Numai US Open (US Open) are un set de tiebreak finală, toate turneele de Grand Slam (Australian Open, French Open, Wimbledon si US Open sunt turneele Grand Slam).
    • Un meci de obicei este mai bun de 3 seturi, adică un jucător trebuie să câștige două pentru a câștiga meciul. Cu toate acestea, în unele evenimente, cum ar fi Grand Slams, în meciurile masculine simple, cel mai bun este 5 seturi, care au nevoie să câștige 3 seturi pentru a câștiga meciul.
    • Unele jocuri se joacă cu setul final ca un "Set de avantaje", adică un avantaj stabilit și nici un tiebreak. Aceasta înseamnă că jucătorul trebuie să câștige 6 jocuri cu o diferență de 2 jocuri. Aceasta înseamnă că setul se va termina numai când unul dintre ele primește 2 seturi de diferențe (de exemplu, 9-7).

Materiale necesare

• Pantofi Cunoștințe

Surse și cotatii

Afișați mai multe ... (1)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
    Cum sa faci o minge rapida pe tenisul WiiCum sa faci o minge rapida pe tenisul Wii
    Cum să deveniți jucător profesionist de tenisCum să deveniți jucător profesionist de tenis
    Cum se joacă MahjongCum se joacă Mahjong
    Cum se joacă viteza (joc de cărți)Cum se joacă viteza (joc de cărți)
    Cum să câștigi la jocul vechiCum să câștigi la jocul vechi
    Cum se joacă faza 10Cum se joacă faza 10
    Cum să joci un tren mexican în dominoCum să joci un tren mexican în domino
    Cum să înscrieți scorul tenisului în francezăCum să înscrieți scorul tenisului în franceză