itholoinfo.com.com

Cum de a înțelege marcarea tenisului

Jocul de tenis are unul dintre cele mai diferite sisteme de scoruri printre sporturi, dar fără îndoială este una dintre cele mai distractive pentru a practica. Ar putea părea dificil la prima vedere, dar odată ce ați învățat cum sunt marcate punctele, nu veți uita niciodată. Citiți textul de mai jos pentru a înțelege detaliile unui meci de tenis.

pași

Partea 1
Înțelegerea punctelor

Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 1
1
Înțelegeți diferența dintre "joc", "set" și "potrivire". Termenul "meci" înseamnă meci și reprezintă meciul de tenis complet. Un meci este câștigat cu cele mai bune trei sau cinci seturi (în funcție de tipul de meci). Fiecare set este format din șase jocuri.
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 2
    2
    Înțelegeți cum sunt punctate punctele. La fiecare joc unul dintre jucători are serviciul, numit și "serviciu". De obicei, un joc este câștigat atunci când jucătorul reușește să înscrie patru puncte. O dispută punctuală începe când jucătorul atrage, adversarul returnează mingea și așa până când unul dintre jucători nu este în măsură să returneze mingea, să-l trimită sau până când mingea intră în plasă. Merită să ne amintim că un joc poate avea mai mult de patru puncte dacă, de exemplu, un jucător face trei puncte, iar celelalte patru puncte. Fiecare punct este reprezentat de o valoare ::
    • Primul punct este numit 15.
    • Al doilea punct se numește 30.
    • Al treilea punct este numit 40.
    • Al patrulea punct închide jocul (reprezentând sfârșitul jocului).
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 3
    3
    Cum să numărați scorul când desenați. Pentru fiecare meci, este obligația jucătorului de a-și exprima scorul, astfel încât adversarul să poată auzi (dacă nu sunteți într-o ligă profesională în care există o persoană responsabilă de acea sarcină). Ar trebui să-ți spui mai întâi punctele și apoi punctele adversarului tău. De exemplu:
    • Dacă ați făcut două puncte și adversarul dvs. a făcut una, ar trebui să spuneți: "30-15".
    • Dacă adversarul tău are trei puncte și ai unul, spui "15-40".
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 4
    4
    Cum este setat un set. Fiecare set este jucat până când cineva poate câștiga șase jocuri. Când atragi, trebuie să spui numărul de jocuri pe care fiecare jucător le-a câștigat până acum, întotdeauna începând cu scorul tău. De exemplu:
    • Dacă ați câștigat patru jocuri și adversarul dvs. a câștigat două, ar trebui să spuneți: "4-2" înainte de a vă servi.
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 5
    5
    În cazul unei cravate, va trebui să câștigi o diferență de două puncte. Această regulă se aplică atât jocurilor, cât și seturilor. Iată câteva exemple:
    • Dacă scorul este de 40-40, atunci ar trebui să înscrieți încă două puncte consecutiv pentru a câștiga acest joc. (Pentru detalii, consultați Pasul 3 din Metoda 2)
    • Dacă fiecare jucător a câștigat cinci jocuri, atunci trebuie să câștigați încă două jocuri la rând pentru a închide setul cu șapte până la cinci.
    • Dacă scorul este de cinci până la cinci și veți câștiga următorul joc, scorul va ajunge la șase la cinci. Dacă pierdeți următorul joc, scorul trece la șase la șase și apoi va trebui să ajungeți la opt la șase pentru a închide acest set. Dacă nu există un break-tie, într-un concurs aprig, seturile pot ajunge la 12-10 sau chiar mai mult.
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 6
    6
    Cum să știți când ați câștigat (sau ați pierdut) meciul. În funcție de jocul pe care l-ați ales, beneficiați de cele mai bune trei sau cele mai bune cinci seturi. Cu toate acestea, la fel ca și în jocuri și seturi, regula draw se aplică și aici: ar trebui să câștigi cu o diferență de două. Aceasta înseamnă că meciurile ar putea fi câștigate cu cinci din șapte seturi sau șapte din nouă seturi dacă tragerea la sorți va continua.

• Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 7
    7
    Cum se înscrie scorul după meci. Pe un card de scor, trebuie să scrieți tabloul de bord al fiecărui set, plasând întotdeauna punctele dvs. în primul rând. De exemplu, dacă ați câștigat meciul, cartea dvs. de scor ar trebui să arate astfel:
    • 6-3, 4-6, 6-2. Asta înseamnă că ai câștigat primul set pentru șase jocuri la trei - a pierdut al doilea set cu patru jocuri la șase și a câștigat al treilea set cu șase jocuri la două.
  • Partea 2
    Înțelegerea expresiilor

Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 8
    1
    Ceea ce înseamnă "egal" în adidași. În limba tenisului, "egal" înseamnă "ambele". Dacă tu și adversarul tău ați făcut un punct, scorul va înscrie 15-15, după care veți spune "15-egal". Același lucru este valabil și pentru seturi. Dacă amândouă ați câștigat trei jocuri, ați spune "trei-egal" înainte de a vă servi.
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 9
    2
    Semnificația "iubirii". Aceasta este o expresie rar utilizată în Brazilia și chiar dacă ar putea aduce un aer romantic la început, ea reprezintă de fapt numărul zero. De exemplu:
    • Dacă plecați și nu ați făcut nici un punct, dar adversarul dvs. a marcat deja 2, veți spune "dragoste-30".
    • Același lucru pentru jocuri. Dacă ați câștigat trei jocuri, dar adversarul dvs. nu a câștigat niciunul, veți spune: "trei-dragoste".
    • Dacă începeți meciul și nimeni nu a marcat încă puncte, puteți spune "iubire-egale".
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 10
    3
    Ceea ce înseamnă "deuce" și "avantaj". În tenis, cravata la 40-40 este numită "deuce". Există două modalități de a rezolva "deuce": prima persoană care face următorul punct câștigă jocul sau este aruncată în "avantaj". Acest lucru înseamnă că jucătorul trebuie să facă alte două puncte la rând.
  • Imagine intitulată Păstrați scorul pentru tenis Pasul 11
    4
    Înțelegeți avantajul serverului și avantajul receptorului, numit și dezavantajul. Când jucătorul care execută câștigă punctul de egalitate de puncte, avantajul este sertar, dar când celălalt jucător câștigă punctul egalitate de puncte, avantajul este receptorul, și este, de asemenea, numit „dezavantaj“. Dacă un jucător câștigă punctul de deducție, dar nu poate câștiga punctul următor, scorul se întoarce la deuce.
    • De exemplu, dacă decolați și amândouă ați marcat deja patru puncte (scorul de 40-40, sau de două ori), atunci va trebui să vă retrageți din nou. Să presupunem că ați câștigat punctul de deducție, profitând de avantajul serverului. Dacă câștigi următorul punct, câștigi jocul. Dacă pierdeți următorul punct, scorul se va întoarce la zero și rivalul dvs. va avea șansa de a câștiga avantajul beneficiarului. Dacă adversarul își pierde avantajul, el se va întoarce din nou și până când unul dintre jucători poate face două puncte la rând.
  • sfaturi

• Când jucați cu cineva pentru prima dată, este bine să discutați regulile care vor fi utilizate. Unii jucători consideră scorul să fie cântat la fiecare punct, alții nu vă deranjează. De exemplu, atunci când cineva spune "nici un avantaj", înseamnă că vor să joace fără cele două puncte avantajoase atunci când scorul este egal cu 40-40.
    • Dacă ați uitat să înscrieți puncte în timpul unui joc, acordați atenție părții pe care o desenați. Orice scor care se termină cu "egal" este în partea dreaptă.
    • Dacă nu doriți, nu trebuie să înscrieți scorul. Adesea, doar lovirea unei mingi poate fi la fel de distractiv ca și jocul în serios.