itholoinfo.com.com

Cum să opriți separarea

Când îți cereți scuze tot timpul, este ca și cum ai scuza chiar și pentru cele existente. Adesea, puteți avea intenții bune atunci când vă scuzați în exces pentru a fi blând, îngrijitor și modest. Dar când faceți asta, veți sfârși să vă scădeți și deveniți o persoană enervantă, care în curând va fi ignorată de ceilalți. Implicați-vă să nu vă cereți scuze și să trăiți viața pe care o meritați.

pași

Metoda 1
Când trebuie să ne cerem scuze?

Imaginea intitulată Evitați dramă cu cel mai bun prieten al tău Pasul 2
1
Cunoaște momentul potrivit pentru a-ți cere scuze. Când rănești sentimentele altcuiva și ai simțit remușcări, nu ai nici o problemă în a-ți cere scuze. Este, de asemenea, potrivit să faceți acest lucru atunci când vă întâlniți pe cineva pe stradă sau faceți ceva nepotrivit, ceea ce duce la provocarea unor probleme unei alte persoane.
  • Imagine cu titlul Handle Teasing Step 3
    2
    Recunoașteți când nu este momentul să vă cereți scuze. Când spui "Îmi pare rău" sau "Îmi pare rău" tot timpul, pentru că este mai ușor decât să te aperi de la oameni mai aserți și mai intenționați decât tine, este un obicei prost care trebuie abordat cu orice preț.
  • Metoda 2
    Înțelegerea motivelor pentru a-ți cere scuze repetat

    Imagine intitulată Dezvoltați Poise Pasul 2
    1
    Este dificil să recunoști niște obiceiuri fără a le privi. De multe ori, la un anumit nivel, suntem conștienți de unele atitudini care nu ne fac niciun bine, deși nu încercăm nici o încercare de schimbare. Angrenează-te și începe să-ți dai seama când obiceiul tău de a-ți cere scuze scapă din mână.
    • Îți ceri scuze când altcineva face ceva greșit?
    • Îți ceri scuze pentru "păstrarea păcii"?
    • Vă cer scuze pentru că nu ați observat?
    • Există alte situații care te fac să faci asta?
  • Imagine intitulată Evitați dramă cu cel mai bun prieten al dvs. Step 4
    2
    Încercați să aflați sursa nevoii dvs. de a vă cere scuze. Este posibil să te comporți așa pentru că te simți intimidat? Uneori, acest lucru se poate întâmpla persoanelor care au o autoritate asupra noastră. Problema este aceasta: acești oameni perpetuează un ciclu, au fost, de asemenea, intimidați de altcineva. Un alt motiv comun este nevoia de a nu proiecta - mulți oameni își cer scuze doar pentru că nu trebuie să vorbească deschis despre ceva ce gândesc sau simt.


  • Imaginea intitulată Act Bossy Pasul 1
    3
    Cum vă simțiți în legătură cu necesitatea de a vă cere scuze în orice moment? Probabil prima emoție este frustrarea pentru că nu spui ceea ce simți cu adevărat. Prin ascunderea în acest fel, dați de suferință multe frustrări și nevoi nesatisfăcute, ceea ce vă face să vă răsplătiți, să vă temeți și să evitați contactul cu oamenii. În cele din urmă, acest comportament este considerat o reacție pasivă-agresivă, care îl lovește cu iritare și conflicte interne.
  • Metoda 3
    Modificarea abordării

    Imaginea intitulată Stop Stopând falsul Pasul 4
    1
    Începe să fii cinstit cu tine însuți. Indiferent de problema dvs., este timpul să vă confruntați cu situația și să vă îmbunătățiți stima de sine. Unele cărți despre creșterea stimei de sine, câștigarea încrederii și devenirea mai asertivă pot fi de mare ajutor. O alta idee este sa aerisesti pe cineva in care ai incredere, sau chiar pe un terapeut. În cele din urmă, ceea ce contează este să învățați să vorbiți despre sentimentele voastre, fără a le respecta pe ceilalți în acest proces.
  • 2
    Realizați și acceptați faptul că aveți aceleași drepturi ca și alte persoane. Aveți dreptul să vă simțiți răniți, să spuneți nu, să doriți ceva, să vă apărați, să faceți tot ce este necesar pentru a vă promova dezvoltarea de sine, pentru a fi tu, pentru a obține ceea ce vrei și așa mai departe. De asemenea, aveți dreptul de a fi fericit, serios, extrovertit etc. Întotdeauna vor exista oameni care cred că o anumită ocazie necesită o emoție, o abordare sau un mod diferit de a fi. Este timpul să vă oferiți sentimentele dvs. locul potrivit și respectul. Sunt la fel de valoroase ca și cele ale altor oameni, așa că nu te lăsa trecute cu vederea. Vedeți-vă ca persoana minunată care vă aflați.
  • Imagine intitulată Act Bossy Pasul 4
    3
    Aflați să refuzați o solicitare fără a cere scuze. Aceasta este probabil cea mai dificilă parte a călătoriei dvs. - atunci când sunteți o persoană care vă place să vă mulțumiți și să vă relaxați, este foarte important să stabiliți limite. Fii pregătit să spui nu atunci când este nevoie, fără să te simți prost în legătură cu asta. Desigur, puteți refuza o cerere politicos, chiar și cu inteligență și înțelepciune. Faceți aceste situații cu puterea onestității.
  • sfaturi

    • Încercați să schimbați cuvintele "Îmi pare rău" pentru "iertare" sau "scuză-mă". Acest lucru vă va ajuta să vă exprimați mai bine sentimentele în legătură cu ceva, lăsând scuze pentru momentele potrivite.

    avertismente

    • Scuzați tot timpul că această expresie își pierde semnificația pentru oamenii din jurul vostru. Când într-adevăr trebuie să-ți cereți scuze, alții nu o pot lua în serios. Acest lucru vă poate face să pierdeți încrederea și prietenia oamenilor.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să obțineți iertarea unui băiat (pentru fete)Cum să obțineți iertarea unui băiat (pentru fete)
    Cum să-mi cereți scuze profesoruluiCum să-mi cereți scuze profesorului
    Cum să vă cereți scuze pentru revenirea la muncăCum să vă cereți scuze pentru revenirea la muncă
    Acceptarea unei scuzeAcceptarea unei scuze
    Cum să-i spui prietenului tău, îți pare răuCum să-i spui prietenului tău, îți pare rău
    Cum să faci o fată care este foarte curajoasă cu tine IartăCum să faci o fată care este foarte curajoasă cu tine Iartă
    Cum să-mi cereți scuze unui prietenCum să-mi cereți scuze unui prieten
    Cum să-mi cer scuze pentru prietena taCum să-mi cer scuze pentru prietena ta
    Cum să încheiați o certăreală cu cel mai bun prieten al tăuCum să încheiați o certăreală cu cel mai bun prieten al tău
    Cum să-mi cereți scuze unui prietenCum să-mi cereți scuze unui prieten
    » » Cum să opriți separarea
    © 2021 itholoinfo.com.com