itholoinfo.com.com

Confruntarea cu persoanele neplăcute

Unii dintre noi se pot preface că viața nu este plină de oameni urâți, dar acest lucru nu este adevărul. Fiind dezagreabil cu ceilalți este adesea un mecanism de apărare. Ridiculos, nu-i așa? Toți suntem supuși acestei situații atunci când ne înfuriăm sau suntem răniți, dar există întotdeauna ceva de făcut pentru a ne îmbunătăți reacțiile.

pași

Imaginea intitulată
1
Acceptați că există oameni neplăcuți. Dacă nu locuiți în lumea lunii, șansele dvs. de a găsi mai mulți dintre acești oameni în viața de zi cu zi sunt foarte mari. Voi puteți fi uneori unul dintre ei. Pentru a face față într-un mod constructiv, acceptarea realității este primul pas.
  • Imaginea intitulată
    2
    Nu vă implicați cu o persoană neplăcută pentru o perioadă lungă de timp. Cu cât ignorați mai mult atitudinile negative ale unei persoane, cu atât mai mult le intensificați. În loc să argumentați, fiți gata să părăsiți conversația, după cum se arată în pasul următor.
  • Imaginea intitulată
    3


    În timpul interacțiunii cu o persoană neplăcută, fiți gata să răspundeți pe scurt și să încheiați conversația. Răspunsurile dvs. ar trebui să fie scurte, faptice, cât mai pline de compasiune, dar ferme. Unele exemple de mai jos pot funcționa pentru dvs.:
    • "Nu știam că acest lucru a fost atât de important pentru tine. Îmi pare rău dacă comentariul meu a făcut lucrurile să se înrăutățească. O să mă gândesc mai bine și apoi vom vorbi."
    • "Văd că aveți o zi proastă, îmi cer scuze, sper că totul se va face mai bine mâine, ne vedem mai târziu".
    • "Mă bucur că ați arătat cum vă simțiți, iar acum vă înțeleg mult mai bine, nu sunt de acord cu opinia dvs., dar mă voi gândi mai bine și mai târziu vom vorbi".
    • "Îmi pare rău, eu sunt ce? Asta e știrea pentru mine ... și deja m-ai sunat foarte mult, indiferent, mă grăbesc, atunci ne vom da seama!"
    • "Am înțeles că comentariul meu te-ar fi deranjat, provocând această reacție. Să vorbim mai târziu, după ce am o șansă să-mi regândesc opiniile".
    • "Ei bine, vă mulțumesc pentru clarificarea opiniei dvs., data viitoare voi fi mai bine informat".
    • (Pentru persoanele pe care nu doriți să le negociați din nou) "Acest produs spart (sau serviciu slab livrat) nu este cu siguranță problema mea. Nu voi mai argumenta mai mult ca tine - vreau un produs nou sau o să mă duc și să-l caut pe superiorul tău "
  • Imaginea intitulată
    4
    Cut relații. Din moment ce o persoană era proastă și neplăcută pentru tine, orice interacțiune suplimentară nu ar face decât să înrăutățească lucrurile. Dacă pur și simplu nu puteți lăsa și ignora această persoană (de exemplu, dacă așteptați ca un produs să vi se aducă sau așteptați un proces de returnare), așteptați pur și simplu în tăcere, privindu-vă ceasul din când în când și prezentând cât mai încrezători.
  • Imaginea intitulată
    5
    Încearcă să te pui în pantofii persoanei. Amintiți-vă de lucrurile care vă fac să deveniți, chiar momentan, o persoană neplăcută, cum ar fi oboseala, foamea, o anumită stare de rău, stres etc. Ori de câte ori este posibil, recunoașteți că persoana se ocupă de unele dintre aceste lucruri și încearcă să reacționeze cu cât mai multă empatie posibilă. Toată lumea a avut deja un sef rău, dureri la ieșire din pat, un prânz care nu a căzut bine, etc.
  • Imaginea intitulată
    6
    Cântărește-ți propriile cuvinte și acțiuni. Ați făcut sau ați spus ceva care merită un tratament impolit? Uneori, ceea ce înțelegeți ca fiind politicos și considerat poate fi înțeles ca lipsă de fermitate și acest lucru poate lăsa mulți oameni iritați. S-ar putea să fi spus și ceva rău fără a fi nevoie (de exemplu, spunând că cineva ar trebui să muncească mai mult, fiindcă acea persoană este deja încărcată cu treburi). Dacă ați meritat o reacție neplăcută, aceasta este o bună ocazie de a învăța cum să rezolvați problemele de interacțiune prin înțelegerea reciprocă.
  • Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să eliminați și să vă opriți cu gânduri negativeCum să eliminați și să vă opriți cu gânduri negative
    Cum să evitați să vă simțiți ofensați ușorCum să evitați să vă simțiți ofensați ușor
    Cum să faci ceea ce trebuieCum să faci ceea ce trebuie
    Confruntarea cu persoanele negativeConfruntarea cu persoanele negative
    Confruntarea cu persoanele răuvoitoareConfruntarea cu persoanele răuvoitoare
    Cum să te descurci cu faptele de a fi diferiteCum să te descurci cu faptele de a fi diferite
    Cum să fii tolerant cu ceilalțiCum să fii tolerant cu ceilalți
    Cum să tolerați persoanele incompatibile cu dvs.Cum să tolerați persoanele incompatibile cu dvs.
    Confruntarea cu oameni dificiliConfruntarea cu oameni dificili
    Să se ocupe de invidie și de oameni urâțiSă se ocupe de invidie și de oameni urâți
    » » Confruntarea cu persoanele neplăcute
    © 2021 itholoinfo.com.com