itholoinfo.com.com

Cum să răspundeți la o întrebare de interviu care sugerează că sunteți super calificată

Există multe întrebări dificile într-un interviu de angajare, iar una dintre cele mai provocatoare este: "Nu credeți că sunteți supra-calificat pentru acest loc de muncă? Îmi fac griji că ești. "Cum răspunzi la această întrebare este foarte importantă, deoarece va demonstra dacă îți poți permite să rămâi într-un loc de muncă care ar fi în realitate o" downgrade ". Iată câteva sugestii pentru dvs.

pași

Imaginea intitulată Răspundeți la o întrebare de interviu care vă sugerează` class=
1
Gândiți-vă cu atenție la motivele încercării unei poziții mai mici decât pozițiile pe care le-ați putea obține pentru dvs. calificările. Dacă nu v-ați gândit destul de mult, această întrebare vă poate prinde prin surprindere și vă puteți uimi. Pentru majoritatea oamenilor, totuși, este clar că interviul este pentru un loc de muncă pe care este supracalificat și trebuie să aveți o idee bună despre motivele pentru care încearcă să obțină locul de muncă. Dacă această decizie este încă neclară pentru dvs., puteți simți un pic de resentimente sau vă puteți părăsi repede locul de muncă, iar acestea sunt exact preocupările intervievatorului. Unele motive personale (pentru propria dvs. reflecție, care nu trebuie neapărat să fie spuse intervievatorului) pot include:
  • Ați fost mult timp departe de piața muncii și credeți că trebuie să vă recâștigeți puterea și să vă recâștigi treptat abilitățile.
  • V-ați urât că sunteți un manager și doriți să vă întoarceți la un loc de muncă mai direct, care nu necesită îngrijorarea cu privire la munca și nevoile altor persoane.
  • Aceasta este lucrarea viselor tale sau ceva ce ai vrut mereu să încerci, dar calificările tale nu au permis acest lucru.
  • Acceptați orice lucrare cu situația economică actuală!
  • Preferați să lucrați pentru această companie particulară.
  • Imaginea intitulată Răspundeți la o întrebare de interviu care vă sugerează` class=
    2
    Rețineți că intervievatorul va pune probabil această întrebare, deoarece a ajuns deja la concluzia că sunteți excesiv calificat. În acest caz, veți avea nevoie de puțină convingere pentru a depăși prejudecățile sale.
    • Intervievatorul este îngrijorat cu adevărat, gândindu-vă că veți obține acest loc de muncă ca un loc de muncă temporar până când apare ceva mai bun sau că vă puteți încurca pe alții încercând să faceți mai mult decât necesită munca dvs. Dacă deveniți frustrați sau în imposibilitatea de a vă încadra în poziția dvs. în cadrul ierarhiei, vă asumați un risc pentru organizație, în opinia intervievatorului.
    • Tratați acest lucru ca o oportunitate de a explica de ce acest post nu este "sub tine" și de ce ar fi ideal.
  • Imaginea intitulată Răspundeți la o întrebare de interviu care vă sugerează` class=


    3
    Adresați întrebarea cu motive întemeiate. În timp ce motivele dvs. personale (enumerate mai sus) vă pot motiva, obiectivitatea unora dintre ele nu este adecvată ca motiv pentru intervievatorul care nu este dispus să angajeze o persoană disperată. După ce vă gândiți extensiv la locul de muncă și la motivațiile personale, luați în considerare următoarele răspunsuri ca idei despre cum să răspundeți la punctul dvs. de vedere:
    • "Am fost un manager senior în ultimul meu loc de muncă și am învățat multe și voi continua să folosesc acea învățare. Cu toate acestea, am hotărât să se potrivească mai bine prin abordarea directă cu creația / clienții / Nedação / ideile etc. și să lucreze mai bine în aceste domenii. Pentru mine, această slujbă nu este un pas înapoi, ci o garanție că voi face ceea ce fac cel mai bine, ceea ce mă va lăsa realizat și îmi va permite să fac și eu cele mai bune rezultate pentru companie. La vechea mea slujbă, am obținut o imagine mai amănunțită a modului în care lucrurile funcționează, dar sunt sigur că voi fi mai fericit să fac o muncă mai directă. "
  • Imaginea intitulată Răspundeți la o întrebare de interviu care vă sugerează` class=
    4
    Simțiți-vă liber să întrebați presupunerea unui intervievator dacă credeți că nu este adevărat. Dar fii politicos - nu e momentul să fii ostil și să îți compari calificările cu ceilalți oameni și poziții. Fii simplu și afirmați că nu sunteți sigur de ce intervievatorul consideră că acest lucru este cazul și cereți mai multe detalii despre viziunea sa. Încercați să argumentați din ceea ce spune el.
    • Dacă, după explicații și discuții cu intervievatorul, sunteți încă preocupat de faptul că această poziție nu este pentru dvs., nu vă fie rușine să spuneți acest lucru. Mulțumiți intervievatorului pentru timp și fiti politicoși. Faceți o impresie bună pentru că nu știți niciodată când vă pot aminti sau când va trebui să căutați din nou o slujbă în aceeași companie.
  • sfaturi

    • Mulți intervievatori înțeleg mai mult când vine vorba de părinții care revin pe piața muncii după un timp. În timp ce puteți folosi acest motiv pentru a vă lua o poziție inferioară celei vechi, nu vă subestimați abilitățile proprii, deoarece angajatorul nu dorește un angajat cu probleme legate de stima de sine, care are nevoie de un psiholog să nu se prăbușească sub presiune. Concentrați-vă pe punctele forte ale anilor anteriori de lucru, cum să învățați cum să faceți mai multe lucruri simultan, să lucrați bine sub presiune și să lucrați voluntar sau să lucrați acasă pentru companie.

    avertismente

    • Uneori, colegii vă pot împinge să încercați o promovare atunci când credeți că nu este timpul. Când te ocupi și o urăști, o revenire la slujba ta anterioară pare o binecuvântare divină. Cu toate acestea, tratați cu atenție această situație și nu vă învinuiți pe colegii dvs., deoarece se pare că nu puteți merge pe propriul dvs. drum (chiar dacă a fost vorba de toată presiunea și masajul în ego-ul colegilor dvs.).

    Materiale necesare

    • Reflecție asupra motivului pentru care doriți acest loc de muncă înainte de a merge la interviu și având motivele scrise pentru a putea să le memorați
    • Îmbrăcăminte corespunzătoare pentru interviul de angajare
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum se deschide un interviuCum se deschide un interviu
    Cum să anulați un interviu pentru ocuparea forței de muncăCum să anulați un interviu pentru ocuparea forței de muncă
    Cum să obțineți un loc de muncă pentru care sunteți necalificatCum să obțineți un loc de muncă pentru care sunteți necalificat
    Cum să faci cea mai bună imprimare într-un interviu de angajareCum să faci cea mai bună imprimare într-un interviu de angajare
    Cum să urmăriți după un interviu de angajareCum să urmăriți după un interviu de angajare
    Cum de a impresiona un interviuCum de a impresiona un interviu
    Cum să răspundeți la întrebările privind conflictele într-un interviuCum să răspundeți la întrebările privind conflictele într-un interviu
    Cum să răspundeți la întrebările interviuluiCum să răspundeți la întrebările interviului
    Cum să răspundeți la întrebările referitoare la resursele umane într-un interviuCum să răspundeți la întrebările referitoare la resursele umane într-un interviu
    Cum să aplicați pentru un interviu de angajareCum să aplicați pentru un interviu de angajare
    » » Cum să răspundeți la o întrebare de interviu care sugerează că sunteți super calificată
    © 2021 itholoinfo.com.com