itholoinfo.com.com

Cum de a explora straturile de minte și de a trăi dincolo

În multe vârste noi și în filosofii tradiționale, mintea este formată dintr-o serie de straturi suprapuse, fiecare cu scopul său. Ele sunt, la urma urmei, construcțiile din mintea noastră și, prin urmare, cu abordarea corectă, de asemenea, poate fi deconstruite atunci când avem nevoie să re-examineze și să se adapteze motivele noastre, visele noastre, temerile, durerile și preocupările cele mai intime. Cunoașterea dvs. este cheia pentru a vă deplasa dincolo de gândurile prezente pe suprafață și pentru a vă răsturna straturile interioare. Este posibil să aveți nevoie de timp pentru a realiza acest tip de cunoaștere de sine, astfel încât să aveți răbdare și să practici în mod constant pentru a atinge această stare de conștientizare crescută.

pași

Partea 1
Explorând interiorul minții tale

Dobândirea mentalității adecvate

Instrucțiunile din această secțiune vă vor ajuta să realizați o stare de spirit liniștită, astfel încât să se poată manifesta introspecție.

Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 1
1
Montați peisajul. Tweak adâncurile mintea ta nu este ceva ce se poate face în timp ce moaie în cafea modul de a lucra. Această introspecție atentă necesită timp și se concentrează pe partea dumneavoastră. Înainte de a începe, găsiți un loc sigur, confortabil și liniștit, unde este puțin probabil ca cineva să vă deranjeze un timp. Dacă este necesar, eliminați toate sunetele și luminile care distrag atenția.
  • Acest loc poate fi oricine vă simțiți în pace - un fotoliu confortabil în biroul dvs., un covor pe podeaua unei încăperi fără mobilier sau chiar în afara în mijlocul naturii.
  • Cele mai multe școli de meditație recomandăm să evitați încercarea de a face acest tip de introspecție în locuri care asociază somnul, ca pat, deoarece acest lucru poate duce la un pui de somn accidentale.
  • Imaginea intitulată Explorați straturile în minte și trăiți dincolo de ele Pasul 2
    2
    Goliți-vă mintea din gândurile distragatoare. Eliberați-vă de orice grijile și stresul care poate cântări pe umerii dumneavoastră. Revedeți că orice vă distrage atenția și vă împiedică să vă dedicați concentrarea totală asupra introspecii este doar un gând - și unul care, ca oricare altul, poate fi ignorat pentru a vă putea gândi la lucruri mai importante. Nu este nici o îngrijorare pe care nu a creat-o pentru sine, deci nu există nici unul pe care să nu-l poată depăși.
    • Acest lucru nu înseamnă neapărat pretindeți că problemele dvs. nu există. Mai degrabă, înseamnă recunoașterea și înțelegerea sentimentelor față de ele, astfel încât să puteți gândi la alte lucruri.
  • Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 3
    3
    Meditația practică. Găsiți o poziție confortabilă, stați liniștit și închideți-vă ochii. Reduceți rata de respirație pe măsură ce respirați adânc și profund. Țineți spatele drept pentru a evita adormirea - altfel, poziția dvs. exactă nu contează. Permiteți-vă gândurile să scape de ciclurile lor obișnuite, neproductive de stres și îngrijorare. Dacă apar gânduri stresante, le recunosc și dau seama că acestea sunt extensii de cel mai profund sine și care pot fi controlate, și le lasă deoparte.
    • Meditația este un subiect care a inspirat multe, multe lucrări scrise. Pentru discuții mai detaliate despre tehnicile de meditație, consultați site-uri precum acest ghid pentru meditația tradițională budistă.
  • Imagine intitulată Explorați straturile în minte și trăiți dincolo de ele Pasul 4
    4
    Transformați focalizarea spre interior. Lăsați gândurile voastre să vină în mintea voastră. Scapă de emoțiile tale. Înțelegeți-vă că noțiunea dvs. de experiențe, de senzațiile și de sentimentele voastre sunt creații ale sinelui interior. Totul în și în afara dvs. este o extensie a minții voastre - împrejurimile voastre, de exemplu, sunt create și interpretate numai de acel "eu". Prin explorarea straturilor minții voastre, puteți ajunge la o înțelegere mai bună a ceea ce este lumea în general.
    • Ideea este să nu te controleze sau te critica - orice sentimente de durere sau disconfort emoțional ar trebui să fie un semn că nu sunt detașate de emoțiile lor.
  • Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 5
    5
    Dacă este necesar, încercați să ieșiți din zona dvs. de confort. Dacă nu puteți medita, extindeți-vă orizonturile. Unii oameni consideră că sunt capabili să ajungă la stări transcendente ale conștiinței prin participarea la activități la care ar avea în mod normal aversiune. Acest beneficiu poate fi de lungă durată - în cele mai extreme cazuri, schimbările de personalitate semipermanente pot face mai ușor să se realizeze introspecție pe termen lung. Atâta timp cât activitățile sunt sigure, poate fi o idee bună să încerci una în loc de a medita. Unele exemple sunt următoarele:
    • Faceți un exercițiu intens.
    • Faceți o excursie la un teren nelocuit.
    • Vorbiți sau efectuați în public.
    • Discutați despre o amintire sau un sentiment secret cu o altă persoană.
    • Scrie despre emoțiile tale interioare într-un jurnal.
    • Faceți saltul în skydiving sau bungee.
  • Identificarea straturilor dvs. mentale

    Instrucțiunile din această secțiune au fost făcute pentru a servi drept îndrumări generale pentru introspecție. Înțelegeți că toate mințile sunt diferite și nu toți acești pași pot lucra pentru dvs.

    Imaginea intitulată Explorați straturile în minte și trăiți dincolo de ele Pasul 6
    1
    Concentrați-vă pe sine pe care o proiectați extern. Primul strat al minții tale, stratul de suprafață, este cel pe care îl folosești pentru a te prezenta altora (mai ales acelea pe care nu le cunoști bine). Este adesea folosită pentru a construi o fațadă care ascunde gândurile și sentimentele sale adevărate în spatele unei stări "adecvate" și "acceptabile" de a fi. Permiteți-vă să explorați gândurile Cine ești tu pentru alți oameni?. Pentru a începe să vă controlați straturile mentale, trebuie să recunoașteți aceste trăsături prezente pe suprafață înainte de a căuta prin sursa lor.
    • Poate fi o idee bună să folosiți aceste gânduri de bază pentru a începe:
    • "Numele meu este ..."
    • "Locuiesc în ..."
    • "Lucrez la ..."
    • "Îmi place asta, nu-mi place ..."
    • "Fac asta, nu fac asta ..."
    • "Îmi plac oamenii, dar nu și pe cei ..."
    • ... și așa mai departe.
    • Amintirile, experiențele și valorile personale pe care le veți întâlni în timpul acestui pas și altele din această secțiune pot fi valoroase. Puteți observa intuițiile pe care le aveți în timpul exercițiilor, dacă doriți, mai ales când vă aventurați în profunzimea conștiinței voastre. Un recorder digital poate fi deosebit de util dacă nu doriți să vă pierdeți concentrarea de a scrie.
  • Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 7
    2
    Examinați rutina și ritualurile voastre. Gândirea la lucrurile pe care le faci de multe ori poate oferi perspective neașteptate atunci când este privită prin lentila introspectivă a conștiinței. Permiteți-vă gândurile să devină evenimente comune care vă pun în evidență viața de zi cu zi. Gândiți-vă: "Cum mă simt în legătură cu aceste lucruri? De ce le fac?" Scopul este să înțelegem și să înțelegem aceste comportamente repetitive.
    • Iată câteva exemple de gânduri. Stabiliți că sunt surprinzător de lumești. Dacă sunteți ca majoritatea oamenilor, o bună parte din mintea voastră va fi dedicată lucrurilor care, la urma urmei, nu contează atât de mult.
    • "Când mă ridic?"
    • "Unde îmi cumpărăm produsele alimentare?"
    • "Ce mănânc de obicei în timpul zilei?"
    • "Ce interese ar trebui să-i dedic în ce momente ale zilei?"
    • "Cu ceea ce fac oamenii prefer să-mi petrec timpul?"
  • Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 8
    3
    Cercetați-vă gândurile despre trecut și viitor. Cum ai ajuns unde ești azi? Unde te duci? Răspunsul sincer la aceste întrebări vă poate deschide ochii. Experiențele, oamenii, obiectivele, visele și temerile nu sunt, de obicei, lucruri care ne afectează într-un singur moment - dimpotrivă, ele se extind de la prezent la trecut și viitor, formând cine suntem cu timpul. Deci, înțelegeți cine a fost și cine va fi vă poate ajuta să obțineți o idee mai bună despre cine este.
    • Iată câteva întrebări pentru a vă concentra:
    • "Ce am lucrat în trecut? Ce vreau să fac în cele din urmă?"
    • "Cine mi-a plăcut? Cine îmi va plăcea în viitor?"
    • "Ce am făcut cu timpul meu în trecut? Cum vreau să-mi petrec timpul pe care l-am lăsat?"
    • "Cum mă simt cine sunt eu? Cum aș vrea să simt în viitor?"
  • Imaginea intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 9
    4


    Căutați adânc pentru a vă găsi adevăratele speranțe și dorințe. Acum că ați stăpânit aspectele importante despre voi, discutate mai sus, veți avea șansa să contemplați sinele vostru interior și adevărat. Începeți prin a găsi acele părți ale voastre nu arată altora. Poate fi de opinii pe care le sunt rușine, lucruri pe care nu a vrut să știe nimeni, nu știu sentimentele expres, și mai mult - ceva care nu face parte din „eu“ pe care le prezintă pe o bază de zi cu zi.
    • De exemplu, vă recomandăm să luați în considerare acest tip de întrebare:
    • "Cum simt cu adevărat lucrurile pe care le petrec cea mai mare parte a zilei?"
    • "Cât de sigur sunt în planul meu pentru viitor?"
    • "În ce memorie sau senzație îmi petrec mai mult timp gândindu-mă și despre care nimeni nu știe?"
    • "Sunt lucruri pe care chiar vreau, dar nu am?"
    • "Vreau să simt un anumit mod?"
    • "Sunt lucruri care, adânc în jos, mă simt în legătură cu oameni apropiați de mine?"
  • Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 10
    5
    Luați în considerare percepția voastră despre lume. Modul în care vedeți lumea - viziunea dvs. asupra ei - este unul dintre cele mai adânci straturi pe care le aveți. Într-un fel, această percepție este cea mai importantă parte a personalitatii tale, deoarece afectează modul în care interacționează cu aproape orice, de la oameni la animale, natura și, desigur, el însuși.
    • Pentru a vă determina viziunea asupra lumii, folosiți întrebări generale despre umanitate și despre lume în general, cum ar fi:
    • "Găsesc oameni de obicei buni sau răi?"
    • "Cred că este posibil ca cineva să-și depășească greșelile?"
    • "Cred într-o putere mai presus de toate?"
    • "Cred că există un scop pentru viață?"
    • "Am nădejde pentru viitor?"
  • Imaginea intitulată Explorați straturile în minte și trăiți dincolo de ele Pasul 11
    6
    Luați în considerare percepția dvs. despre voi înșivă. În cele din urmă, permiteți-vă gândurile să se întoarcă spre interior până când veți afla ce gândiți cu adevărat despre dumneavoastră. Acest strat a minții este una dintre cele mai profunde - nu este întotdeauna că timpul petrecut de gândire despre modul în care ne simțim despre noi înșine, dar astfel de gânduri profunde poate afecta tiparele noastre cognitive și calitatea vieții noastre mai mult decât orice altceva.
    • Nu vă fie teamă să vă săturați adevăruri care vă pot afecta profund - această experiență este adesea foarte luminantă, deși poate fi deranjantă din punct de vedere emoțional. Veți ieși din introspecția voastră cu o mai bună înțelegere a dumneavoastră.
    • Iată câteva lucruri care ar putea fi minunate de luat în considerare. Pe măsură ce răspundeți la întrebări, păstrați răspunsurile din trecut în minte.
    • "Ma critic prea mult?"
    • "Sunt părți din mine pe care le place sau nu le place când le văd cu alți oameni?"
    • "Vreau anumite lucruri pe care le văd în alte persoane?"
    • "Vreau să fiu persoana care sunt eu?"
  • Partea 2
    Îmbunătățirea concepției tale despre tine

    Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 12
    1
    Căutați cauze pentru imaginea de sine. Recunoașterea adevărurilor dureroase în legătură cu aceasta nu ar trebui să fie ultimul pas al călătoriei dvs. de introspecție. Cu o contemplare precaută, este posibilă îmbunătățirea. În primul rând, încercați să determinați de ce aveți imaginea de sine pe care o aveți. Există sau nu poate fi o singură cauză primară. S-ar putea să nu puteți explica deloc, indiferent cât de greu încercați. E în regulă. În acest caz, încercați doar să recunoașteți că vă simțiți într-un anumit fel despre dvs. înșivă din anumite motive. Odată ce îți dai seama că există un motiv pentru a avea o imagine de sine (chiar și una dificilă de definit), poți încerca să te îmbunătăți.
  • Imagine intitulată Explorați straturile în minte și trăiți dincolo de ele Pasul 13
    2
    Prioritizați lucrurile importante din viața voastră. Dacă sunteți ca majoritatea oamenilor din zilele noastre, imaginea de sine nu este atât de perfectă, deoarece este rezultatul faptului că acordați o mare importanță lucrurilor care nu au valoare reală sau nu vă ajută să beneficiați. În mod ideal, eliminarea legăturii cu aceste lucruri vă va duce la o viață mai fericită. și la o imagine mai bună de sine - dacă nu sunteți după așa ceva în mod constant, veți lua mult din stresul zilnic și veți putea să vă concentrați mai mult pe ceea ce contează cel mai mult: pe voi înșivă și pe cei din jurul vostru.
    • Lucrurile care sunt foarte dragi astăzi, dar care au un efect redus asupra fericirii tale, includ: banii, bunurile materiale, statutul etc.
    • Pe de altă parte, lucrurile adesea sacrificate pentru distragerea relativ neimportantă includ: timpul liber, contemplarea, proiectele personale, prietenii și familia. De fapt, sa dovedit deja că o puternică legătură cu familia aduce mai multă fericire decât un salariu mare.
    • În acest sens, lista care demonstrează importanța celor mai relevante elemente din viața unei persoane ar trebui să arate astfel:
      copii
      soț
      rude
      muncă
      prieteni
      pasiune
      bogăție
  • Imagine intitulată Explorați straturile în minte și trăiți dincolo de ele Pasul 14
    3
    Determinați cât de departe sunteți dispuși să mergeți pentru a obține cele mai importante lucruri. Din păcate, uneori oamenii trădează ceva în fruntea listei de priorități (cum ar fi un puternic simț al moralității) pentru a proteja un element de mai jos (cum ar fi conducerea unei mașini legale). Scopul dvs. aici este de a determina cât de departe sunteți dispuși să mergeți pentru a ajunge la partea de sus a listei, știind, bineînțeles, că acest lucru poate însemna sacrificarea celor de mai jos.
    • Un bun exemplu vine din literatura de specialitate: În „Othello“, personajul lui Shakespeare Othello ucide Desdemona, femeia pe care o iubea pentru că prietenul lui Iago convins ca a fost inselat. În acest caz, Othello, din păcate, a ajuns să renunțe pentru totdeauna la ceea ce poate era cel mai important lucru pentru el - cel iubit - pentru că și-a pus onoarea și reputația deasupra lui. Acordând atât de multă importanță unui lucru care nu-l face fericit nu a funcționat prea bine pentru Othello: la sfârșitul piesei, el se ucide.
  • Imagine intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 15
    4
    Găsiți libertate în ceea ce puteți și nu se poate schimba. Odată ce ați determinat exact ceea ce sunteți dispus să faceți pentru a realiza ceea ce se află în partea de sus a listei dvs., ar trebui să fie clar ce puteți sau nu puteți realiza cu adevărat. Deci, nu ar trebui să aveți niciun motiv să păstrați o imagine negativă de sine: aveți deja un plan pentru a obține pentru dumneavoastră cele mai importante lucruri din lume, deci tot ce trebuie să faceți este să mergeți după ei! Având o imagine negativă de sine nu va ajuta cu nimic, deci nu aveți nevoie de ea.
  • Imaginea intitulată Explorați straturile din minte și trăiți dincolo de ele Pasul 16
    5
    Planificați să vă abandonați conexiunea cu lucrurile neimportante din viață. Fiind realist, este adesea dificil să renunți imediat la mari părți din viața voastră. Ceea ce contează în aceste cazuri este să recunoști că îți dedici energiile tale lucrurilor greșite și faci planuri pentru a le corecta. Urmați ultima parte pentru a scăpa de toate aspectele neimportante ale vieții dvs., astfel încât să vă puteți concentra pe ceea ce este cel mai important cu toată atenția.
    • De exemplu, dacă aveți o epifanie care isi petrece mai mult timp îngrijorătoare despre locul de muncă, care stau cu familia (atunci când, de fapt, familia sa este mai important pentru tine), ea poate totuși să nu fie în măsură să schimbe locul de muncă depinde lui salariul. Cu toate acestea, puteți începe să caute un nou loc de muncă, menținându-și în același timp obligațiile.
  • sfaturi

    • Există o varietate de filozofii diferite care includ concepte similare celor discutate mai sus. Pentru a vă înțelege mai bine, ar fi o idee bună să cercetați filozofiile de mai jos:
      • Ananda Marga: O organizație socială, un stil de viață și o filozofie înființată în India în 1955.
      • Freudian psihologia: Convingerile psihologului Sigmund Freud au inclus împărțirea minții în trei regiuni sau straturi numite identitate, auto și supraeul.
      • În plus, există numeroase mișcări metafizice moderne (cum ar fi filosofia "Sclavii condiționării") care includ ideea unei minți cu mai multe straturi.
    • Pentru a vă lărgi baza de cunoștințe, este de asemenea util să studiați filozofiile mintale care provoacă teorii multi-strat ale minții. De exemplu, celebrul filosof creștin Toma d`Aquino credea că mintea nu are mai multe straturi, dar mai multe noțiuni de corp, minte si suflet legate intre ele în inima cunoașterii umane.

    Materiale necesare

    • Jurnal pentru a vă documenta călătoria în formă scrisă

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (5)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să devii iluminatCum să devii iluminat
    Cum de a practica meditatia respiratiei (Anapanasati)Cum de a practica meditatia respiratiei (Anapanasati)
    Cum să mărturisești cevaCum să mărturisești ceva
    Cum să lași câteva gânduri și sentimenteCum să lași câteva gânduri și sentimente
    Cum să dezvolți și să înțelegi introspecțiaCum să dezvolți și să înțelegi introspecția
    Cum să găsiți acceptarea de sineCum să găsiți acceptarea de sine
    Cum să vă exersați mintea pentru a fi mai fericitCum să vă exersați mintea pentru a fi mai fericit
    Explorarea și înțelegerea dorințeiExplorarea și înțelegerea dorinței
    Cum să-ți eliberezi mintea și să gândeștiCum să-ți eliberezi mintea și să gândești
    Confruntarea cu gândurile confuzeConfruntarea cu gândurile confuze
    » » Cum de a explora straturile de minte și de a trăi dincolo
    © 2021 itholoinfo.com.com