itholoinfo.com.com

Cum să meditezi asupra lui Shiva

Shiva este Dumnezeul suprem în Yoga și îl vedem ca un simbol al yoghinului victorios. El are conștiința cosmică și trăiește deasupra lumii de vii dualidade- în lumină (pace-unitate de fericire), și, ca conștiința cosmică pot să apară în mai multe forme. încarnările sale cele mai cunoscute meditezi, care binecuvântează (yoginul karmei), ego-ul de sacrificiu (sub rezerva Kali / voia lui Dumnezeu) și dans cu viață (Nataraja). Shiva este stăpânul vieții și trăiește cu calități de teren (asociat cu Brahma, fericire), foc (asociat cu Rudra, putere), apă (asociat cu Vishnu, dragoste), aer (asociat cu Muni, înțelepciune) și eter ( asociat cu tot ceea ce există, spațiu, unitate, transcendență).

pași

Imaginea intitulată Meditează pe Shiva Pasul 1
1
Agitați pumnii de lângă cap și gândiți-vă: Sunt câștigător. Îmi ating scopul ... Scopul meu este ... "
  • Imagine intitulată Meditează pe Shiva Pasul 2
    2
    Scoateți-vă picioarele pe pământ și vedeți Muntele Meru în fața dvs. "Eu stau pe Muntele Meru (Himalaya). Mă tot calm în durere. Cu perseverența mea, îmi fac drumul.
  • Imagine intitulată Meditează pe Shiva Pasul 3
    3
    Faceți cercuri mari cu mâinile în jurul vostru, vizualizați cosmosul plin de stele și gândiți-vă: "Eu locuiesc în marele sistem al cosmosului (naturii). Accept lucrurile asa cum sunt. "
  • Imagine intitulată Meditează pe Shiva Pasul 4
    4
    Vizualizați șarpele Kundalini din interiorul vostru, răsuciți coloana vertebrală, mișcați degetele de la picioare și gândiți-vă: "Sunt un Yoga Hatha. Sunt salvat de exercițiile mele spirituale ".


  • Imagine intitulată Meditează pe Shiva Pasul 5
    5
    Mutați mâna, trimiteți lumină tuturor ființelor și gândiți-vă: "Eu trimit lumină la (numele). Fie ca toate ființele să fie fericite. Fie ca lumea să fie fericită. "Shiva înseamnă" Dumnezeul "- el lucrează pentru o lume fericită.
  • Imagine intitulată Meditează pe Shiva Pasul 6
    6
    Tăiați palmele în fața chakrei inimii, vizualizați cerul de deasupra voastră și gândiți-vă: "Oamenii toți l-au luminat. Om înțelepciune interioară. Te rog să mă conduci și să mă ajuți pe drum.
  • 7
    Concentrați-vă pe o figură sau o statuie a lui Shiva. Mutați o mână și obțineți energia Shiva. Gândiți-vă de mai multe ori în mantra "Om Namah Shivaya" (m-am conectat cu Shiva) sau "Shivo Ham" (Eu sunt Shiva) și simțiți cum energia Shiva curge în tine cu mantra.
  • 8
    Puneți-vă mâinile pe poală, mutați-vă degetele de la picioare și focalizați intern pe un minut pe mantra "Om Shanti. Om Pace ". Deci, pentru un minut, nu te gândi la nimic. Colțul coloanei vertebrale trebuie să fie erect și abdomenul relaxat.
  • Stați ali- nu credeți.

    Imaginea intitulată Meditează pe Shiva Pasul 8

    sfaturi

    • Wikipedia: În hinduism, Ishta-deva sau Ishta devata este un termen care desemnează zeitatea preferată a devotatului. De obicei, practicantul își cultivă Ishta-deva sub forma unui murti (imagine). Această devoțiune poate implica oferirea de obiecte pentru dumnezeirea voastră preferată, cum ar fi tămâie sau flori, recitarea mantrelor, scandând numele lor și oferind rugăciuni.

    avertismente

    • Du-te calea ta personala de adevar si intelepciune. Nu practicați formalitățile, ci meditați cu sentimente adevărate. Găsiți cu creativitate meditația potrivită pentru dvs., deoarece există multe moduri de a medita asupra lui Shiva. Te poți vedea ca pe Shiva sau îl vezi ca un simbol al lui Dumnezeu sau al unui Maestru luminat.

    Surse și cotatii

    Afișați mai multe ... (3)
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum sa faci Yoga avansata pe calculatorCum sa faci Yoga avansata pe calculator
    Cum se face meditatia calculatoruluiCum se face meditatia calculatorului
    Cum se face plimbarea pe YogaCum se face plimbarea pe Yoga
    Cum se face Yoga cu gândire pozitivăCum se face Yoga cu gândire pozitivă
    Cum se face Muntele Pose în YogaCum se face Muntele Pose în Yoga
    Cum să meditezi cu vocea voastră interioarăCum să meditezi cu vocea voastră interioară
    Cum să practici meditația Yoga și KundaliniCum să practici meditația Yoga și Kundalini
    Cum să practice YogaCum să practice Yoga
    Cum se anulează PlayStation PlusCum se anulează PlayStation Plus
    Cum să-i mulțumim lui DumnezeuCum să-i mulțumim lui Dumnezeu
    » » Cum să meditezi asupra lui Shiva
    © 2021 itholoinfo.com.com