itholoinfo.com.com

Cum să reacționați atunci când scuzele dvs. nu sunt acceptate

Te-ai certat, nu ai de acord sau ai argumentat.

aproximativ cu cineva draga? Ați cerut sincer scuze, dar nu sunteți sigur că, de fapt, persoana a acceptat iertarea voastră? Dacă aveți dreptate, cum ar trebui să reacționați?

pași

Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
1
Încearcă să înțelegi. Poate că rana este încă prea recentă ca să se gândească clar și să accepte scuze. Este posibil ca persoana nu are nici un interes să te ierte și vrea să trăiască pentru totdeauna cu vina pentru ceea ce a avut loc la acest lucru, este necesar să se împace sentimentele de vinovăție care pot avea în legătură cu faptul de remușcare sentiment.
  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    2
    Faceți loc pentru individ. Lasă-l să se gândească din nou la ceea ce a făcut și să vorbească cu persoana din nou după cel puțin o săptămână. Acest lucru vă va oferi timp pentru a lua în considerare opțiunile pe care le aveți și ce sentimente sunt. Întotdeauna amintiți-vă că scuzele dvs. nu pot fi acceptate niciodată. Acest lucru vă va ajuta dacă lucrurile nu merg bine.
  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    3
    Vorbeste din nou cu ea. Dacă te tratează în același mod ca înainte de conflict, bine. Dacă ea spune "Iartă-te" sau ceva, chiar mai bine! Dar dacă nu se întâmplă nimic, citiți mai departe.
    • Nu te defensivă. Nu începeți următoarea propoziție cu ceva de genul "Oh da, deci ghici ce!" Aceste cuvinte vor face mai rău doar o situație proastă.
  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    4
    Evaluați comportamentul persoanei. Dacă se pare că e vorba de frig cu tine, probabil că nu e prea fericită să te găsească. Dacă îi tratează ostil, cu siguranță nu și-a acceptat scuzele. Relația dintre dvs. este probabil depășită și veți fi foarte rănită.


  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    5
    Aflați de ce refuzul iertării. Are vreo poftă? Nu se ocupă bine de situații nervoase? Dacă este așa, poate fi necesar să așteptați puțin mai mult pentru ca subiectul să-și ceară scuze.
    • Relația se apropie de sfârșit datorită unor evenimente care nu pot fi amânate (absolvire, etc.)? Dacă răspunsul este pozitiv, se recomandă să mergeți mai departe. Menținerea unei prietenii după un eveniment este complicată, dar va fi foarte dificil dacă cealaltă persoană nu este mulțumită de ea înainte de evenimentul care se întâmplă.
    • Persoana este arogant, rău sau un tâmpit total cu niște oameni? Urmează-ți viața. Nu merită și nu merită prietenia ta. Evitați-le în viitor.
    • Ea te acționează cu răceală? Probabil că este suprimată furia, așa că o lași singură.
    • Nu există nici o reacție? Persoana poate să vă regândească sau să vă spună politicos să o părăsiți. Puneți acest lucru în contextul personalității și importanței relației.
  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    6
    Răspundeți într-un mod simplu. Educație, spun „Îmi pare rău să aud asta. Am vrut să știi despre faptul de a nu putea să mă ierți. Dacă vrei să vorbim despre asta în viitor, eu sunt dispus. Sper că într-o zi putem depăși acest lucru.“ Prin a ieși la suprafață, v-ați salvat integritatea, precum și posibilitatea unei reconcilieri viitoare.
  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    7
    Urmează-ți viața. Oricum, persoana nu merită. Dacă ea trebuie să te trateze prost, atunci este probabil cineva care nu a fost niciodată prietenul tău să înceapă.
  • Imaginea intitulată Reacționează când apologia ta nu este` class=
    8
    Faceți noi prieteni. Nu te misti cu indivizii asociati cu acel subiect si gasesti oameni care sunt egali cu tine in diferite moduri.
  • sfaturi

    • Dacă persoana este arogantă, rău, nepoliticoasă sau convingătoare, ea nu merită atenția voastră. Stai departe de acest tip de persoană pentru a evita o doare mai mare.
    • Întotdeauna amintiți-vă că vă puteți întâlni din nou în viitor, cauzând restaurarea prieteniei. Dacă se întâmplă acest lucru, persoana vă iartă sau nu vă amintesc. Dar nu aveți încredere în ea ca în trecut sau veți fi în aceeași capcană încă o dată.
    • Fii realist în legătură cu importanța prieteniei și a șanselor de revigorare a acesteia. Singura persoană rănită când înșelăci ești tu.
      • Anumite condiții emoționale, cum ar fi depresia, pot interfera cu percepțiile dvs. Luați acest lucru în considerare atunci când evaluați importanța relației.
    • În cazul în care persoana este un frate sau văr narcisist, fals și enervant, care acționează ca tine nu exista si ignora-l complet, desista- ea nu se va schimba mintea ei. Nu pierdeți timpul și energia pe acești indivizi, chiar dacă o rudă vă forțează să fii "cool" cu ei. Acest tip de persoană va provoca doar că eforturile lor sunt în zadar, pentru că acestea par să aibă un fel de pică pe tine pentru nici un motiv aparent și nu este posibil să știi de ce te urăște. Adevărul este că ești mai bun și mai puternic decât ei, așa că nu te lăsa la acest nivel. Apăra și distanța ei înșiși aceste subiecte cu capul este cea mai bună atitudine poate adopta, deoarece acestea nu sunt în valoare de ea. Este a lor, nu a ta.
    • Nu reacționează cu violență sau insulte la negarea scuze. Acest lucru va anula complet cererea dvs., ceea ce face procesul pierdere completă a timpului.
    • Dacă doriți răzbunare, faceți prieteni noi. Acest lucru va arăta persoanei că el sau ea nu este mai important pentru tine și că toată lumea care te apreciază cu adevărat o face prin adevăratul tău mod de a fi.
    • Dacă dintr-un motiv oarecare trebuie să partajați un spațiu cu subiectul în cauză, nu interacționați cu acesta. Lăsați-l în pace și petreceți cât mai puțin timp cu el.
    • Evitați, pe cât posibil, toate locurile unde puteți contacta o astfel de persoană.
    • Dacă ajută, rugați-vă, medita sau du-te la o adunare religioasă (care nu este recomandată dacă două sunt același loc. Dacă este posibil, găsiți un alt).

    avertismente

    • Dacă lucrurile se "calmează", pleacă. Și încercați să nu vă asociați cu acest tip de persoană.
    • Nu încercați prea mult să deveniți dușman sau rival al acestui ex-prieten. Lasă-l în pace.
      • Orice rivalitate inițiată va fi foarte negativă, precum și delegitimizarea oricărei încercări de reconciliere.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum de a obține pe cineva să nu vă ignoreCum de a obține pe cineva să nu vă ignore
    Acceptarea unei scuzeAcceptarea unei scuze
    Cum să-i spui prietenului tău, îți pare răuCum să-i spui prietenului tău, îți pare rău
    Cum să faci pace după o luptăCum să faci pace după o luptă
    Cum să faci o fată care este foarte curajoasă cu tine IartăCum să faci o fată care este foarte curajoasă cu tine Iartă
    Cum să-mi cereți scuze pentru un taurCum să-mi cereți scuze pentru un taur
    Cum să-mi cereți scuze unui prietenCum să-mi cereți scuze unui prieten
    Cum să-mi cer scuze pentru prietena taCum să-mi cer scuze pentru prietena ta
    Cum să ierți și să uițiCum să ierți și să uiți
    Cum să-mi cereți scuze unui prietenCum să-mi cereți scuze unui prieten
    » » Cum să reacționați atunci când scuzele dvs. nu sunt acceptate
    © 2021 itholoinfo.com.com