itholoinfo.com.com

Tratarea insomniei

Puteți vedea multe articole despre eliminarea insomniei, dar acest articol va amesteca puțin din fiecare. Acest articol va explica cum să se ocupe de insomnie.

pași

Metoda 1
Înainte de a începe

Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 1
1
Observați că nu este nimic în neregulă cu insomnia. Puteți face unul din cele două lucruri: rezolvați-o sau încercați să o "reparați". Ambele sunt dificile și există oameni care preferă unul sau altul, dar trebuie să lucrați la opțiunea pe care o preferați.
  • Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 2
    2
    Gândește-te foarte bine la ceea ce vrei. Asigurați-vă că ați luat decizia potrivită. Credeți sau nu, acest lucru ar putea afecta mai multe părți ale vieții voastre. Luați în considerare aceste lucruri:
    • Cum mă simt când mă culc și mă trezesc? V-ați săturat? Supărat? Fericit? Emoționat?
    • Trec prin orice stres sau emoție care ar putea provoca insomnia mea? Pot să scap de asta? Cine va afecta dacă pot? Ar trebui să scap de el doar pentru că nu pot dormi bine?
    • Ce fel de insomnie am? Problema mea este să dorm? Sau să mă țină adormit?
    • Ce / cum simt că am insomnie sau că mă gândesc la asta?
    • Ce fac deja pentru a scăpa de insomnie? Functioneaza? Care sunt efectele insomniei mele?
    • (Doar pentru a clarifica, "eu" este folosit ca și cum ați pune întrebări pentru dvs.)
  • Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 3
    3
    Încercați să faceți o listă de "argumente pro și contra" dacă credeți că vă va ajuta. Este o modalitate bună de a vă organiza gândurile și de a vă lua decizia.
  • Metoda 2
    Pe drum

    Imagine intitulată Cope With Insomnia Pasul 4
    1
    Faceți ceva ce vă place o oră înainte de a merge în camera dvs. și încercați să dormiți. Faceți acest lucru interesant. Rulați puțin pe banda de alergare, jucați un sport (în interior, dacă este târziu, evident) sau dansați. E un lucru bun despre insomnie. Dacă faceți acest lucru, nu trebuie să vă ușurați înainte de a vă culca. În orice caz, nu veți putea să dormiți de îndată ce vă culcați sau chiar o oră mai târziu.


  • Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 5
    2
    Înainte de a merge la culcare, indiferent dacă este sau nu de culcare, dacă nu e nimic de privit la televizor, meditați. Stai, trateaza-ti picioarele, inchide-ti mintea si gandu-ti gandurile. Sau, dacă vreți, rugați-vă lui Dumnezeu. Îi poți mulțumi, cere ceva sau doar discuta cu el. Doar încercați să faceți ceva care vă va relaxa. Acum, ca te distrezi, poți să-l ușurezi.
  • Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 6
    3
    Asigurați-vă apatic și relaxantă, cum ar fi cititul, sala de dans, face patul, sau de a lua acel loc de munca sunt „gândire de a face“ în ultimele 8 săptămâni.
  • Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 7
    4
    Doar pentru că aveți insomnie nu înseamnă că nu vă obosiți (cu excepția cazului în care este un caz extrem, care este semi rare). Când începeți să vă obosiți puțin, mințiți în pat și închideți-vă ochii. Dacă insomnia ta te dezactivează de somn constant, așa că te trezești din nou, închide ochii și gândește-te la ceva ce-ți place.
  • Imagine intitulată Cope with Insomnia Pasul 8
    5
    Noaptea, lasă-te liber de toate necazurile tale. Eliberați stresul și relaxați-vă. Acest lucru va face insomnia să pară doar o "pauză" pentru a reflecta și a vă bucura în zilele voastre, sau mai devreme.
  • sfaturi

    • Rețineți că există multe tipuri diferite de insomnie. Acest articol este destinat pentru cele mai frecvente probleme de somn și / sau probleme de a rămâne adormit.
    • Nu utilizați prea mult computerul sau telefonul smartphone înainte de culcare. Dacă este posibil, ascundeți-le!
    • Nu luați pilule de dormit pentru o lungă perioadă de timp. Folosiți-o numai atunci când într-adevăr nu dormiți de zile și numai atunci când noaptea este insuportabilă. Deoarece pastilele de somn sunt dependente. Încercați acest lucru fără ele.
    • Există efecte bune și rele asupra insomniei și a lipsei acesteia. Deci, ia în considerare cu adevărat pasul 2. De exemplu, să spunem că aveți un prieten care a avut insomnie și a tratat-o ​​de ceva timp. A plecat noaptea târziu și sa întâlnit cu fata visurilor sale (și acum cu soția lui). Dacă nu ar fi avut insomnie, nu ar fi știut-o. Din nou, din câte știe, dacă el nu a avut insomnie, este posibil să fi găsit un bilet de loterie a doua zi și a făcut milioane de dolari, ceea ce nu înseamnă că s-ar fi întâmplat, de fapt.

    avertismente

    • Cu efecte bune apare efecte negative. Dacă există efecte extreme cu care aveți dificultăți în a face față, vă rugăm să discutați cu un medic sau un psiholog imediat. Cele mai multe simptome de insomnie sunt totuși suportabile.
    • Acest articol este o îndrumare cu privire la modul de a trata psihologic insomnia. Fiți atenți la cât de departe veți scăpa de insomnie.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să dormi repedeCum să dormi repede
    Cum de a vindeca insomniaCum de a vindeca insomnia
    Cum să dormiți cu calitateaCum să dormiți cu calitatea
    Cum să dormi în timpul menstruațieiCum să dormi în timpul menstruației
    Cum să dormi mai bine când suferiți de depresieCum să dormi mai bine când suferiți de depresie
    Tratarea paraliziei somnuluiTratarea paraliziei somnului
    Cum să opriți utilizarea butonului AmânareCum să opriți utilizarea butonului Amânare
    Cum de a preveni insomniaCum de a preveni insomnia
    Cum să știți dacă aveți somn privareCum să știți dacă aveți somn privare
    Cum să ai vise buneCum să ai vise bune
    » » Tratarea insomniei
    © 2021 itholoinfo.com.com