itholoinfo.com.com

Cum să eliminați îngrijorarea

Preocuparea este o rudă de vinovăție. Creează o mulțime de stres și este extrem de dificil de eliminat din obiceiurile noastre proaste. Prin urmare, este mult mai bine să trăiți o viață fără griji.

conținut

pași

Imagine intitulată Eliminarea îngrijorării Pasul 1
1
Recunoașteți că vă îngrijorați prea mult. Uneori acest lucru este evident, pentru că ne ocupă tot timpul de mintea noastră sau se dezvăluie sub formă de stres. Vezi dacă nu te simți vinovat. În acest caz, ne concentrăm intenționat asupra evenimentelor trecute. Când ne îngrijorăm, evenimentele sunt prezente sau viitoare. Dacă este vina dvs., utilizați căutarea de către wikiHow pentru a găsi articole adecvate.
  • Imaginea intitulată Gestionați-vă finanțele Pasul 7
    2
    Răspundeți la întrebarea: - De ce vă îngrijorați? Dacă este necesar, scrieți răspunsul. Iată câteva exemple:
    • "Cred că voi fi concediat".
    • "Mă îngrijorează că m-aș căsători cu Joan."
    • "Sunt îngrijorat de încălzirea globală".
    • "Sunt îngrijorat că îl trădez pe Beto și el va afla."
  • Imagine intitulată Eliminați îngrijorarea Pasul 3
    3
    Răspundeți la întrebarea: "De ce mă îngrijorează acest eveniment viitor și potențial?" Iată câteva exemple:
    • "Dacă voi fi concediat, nu voi mai fi plătit și nu voi putea să plătesc facturile sau să nu-mi suport familia".
    • "Dacă mă căsătoresc cu Joan, s-ar putea să nu fiu fericită și nu vreau să fiu nefericită".
    • "Încălzirea globală va avea multe efecte negative asupra mediului și poate chiar să pună capăt vieții pe Pământ într-un timp scurt".
    • "Dacă Beto va afla despre trădare, va fi dezamăgit și poate chiar să se despartă de mine".


  • Imaginea intitulată Deal cu hipocondria Pasul 4
    4
    Revedeți ceea ce ați scris până acum. Este evident că nu gândiți rațional? Iată câteva exemple:
    • "Neplata facturilor ar fi cu siguranță rău".
    • "Căsătoria este un pas foarte mare și bineînțeles că nu sunt pregătit pentru asta. De ce intenționez să merg înainte?"
    • „Deși amenințarea încălzirii globale este real, și trebuie să acționăm acum, există puține să vă faceți griji în viitorul apropiat. De ce sunt atât de ocupat cu lucruri care se vor întâmpla după ce sunt mort?“
    • "Am ajuns la concluzia că sunt mai îngrijorat de a nu fi iubit decât de sentimentele lui Beto. Nu mai suntem bine".
  • Imaginea intitulată Alegeți un stoc de calitate pentru investiții Pasul 3
    5
    Răspundeți la întrebarea: "Poți să faci ceva pentru a ține evenimentul să se întâmple?" Gândește-te la toate posibilitățile. De exemplu:
    • „Pot să încerc mai mult la locul de muncă. Dacă fac acest lucru, doar pentru a găsi că acest loc de muncă nu mă servesc, voi căuta un altul care ma satisface mai mult.“
    • „Cred foarte mult și a vedea dacă sunt gata sau nu pentru o relație serioasă. Dacă am ajuns să afle că nu voi fi fericit cu Joan, am să mă despart de ea. Dacă se tem doar vorbind, si eu chiar vreau să-și petreacă restul vieții mele cu ea, mă voi căsători.
    • „Nu pot face aproape orice pentru a preveni încălzirea globală. Aceasta este o problemă politică, așa că nu ar trebui să vorbesc cu căldură despre asta. Poate că pot lua un curs de a vorbi în public pentru a fi în măsură să convingă oamenii că acest lucru va afecta nepoții noștri sau strănepoți. Dar dacă nu am timp, ar trebui să accept această realitate și să mă liniștesc. "
    • "Poate Beto descoperă trădarea și se termină cu mine. Poate că voi avea destul curaj și îi voi spune și să terminăm. această preocupare și continuați. "
  • Imagine intitulată Eliminarea îngrijorării Pasul 6
    6
    Puneți planul în acțiune. Aceasta este cea mai importantă parte. Dacă nu acționați, situația nu va fi rezolvată și veți continua să vă faceți griji.
  • sfaturi

    • Gândurile tale te pot face bine sau rău.
    • Viața este un dar din partea naturii. Fiți fericiți și trăiți intens.
    • Orice rezultat va fi mai bun decât să trăiești îngrijorător.
    • Păstrați ocupat și încercați să "gândiți" în prezent.
    • Etapa 3 este foarte dificilă. Un sfat bun este, dacă nu puteți trece de acest pas, continuați să căutați motivul preocupării și să vedeți dacă este rațional.
    • Fiți încântați când vorbiți sau lucrați.
    • Discutați cu un psiholog, dacă este necesar.
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Ajutând o familie să bea mai puținAjutând o familie să bea mai puțin
    Cum să dormi când sunteți îngrijorați de lipsa de somnCum să dormi când sunteți îngrijorați de lipsa de somn
    Cum să fii întotdeauna fericitCum să fii întotdeauna fericit
    Cum să închei vinovățiaCum să închei vinovăția
    Cum să blochezi gândurile releCum să blochezi gândurile rele
    Cum să evitați anxietateaCum să evitați anxietatea
    Cum să obțineți pacea mintalăCum să obțineți pacea mintală
    Cum să nu vă îngrijorați de ceea ce nu puteți controlaCum să nu vă îngrijorați de ceea ce nu puteți controla
    Cum să nu vă îngrijorați de lucrurile rele care s-ar putea întâmpla cu dvs. sau cu familiaCum să nu vă îngrijorați de lucrurile rele care s-ar putea întâmpla cu dvs. sau cu familia
    Cum să nu vă îngrijorațiCum să nu vă îngrijorați
    » » Cum să eliminați îngrijorarea
    © 2021 itholoinfo.com.com