itholoinfo.com.com

Cum sa scapi de foamea emotionala

foamea emoțională este o problemă de sănătate și este printre tulburari alimentare invizibile, astfel încât acestea sunt numite de a provoca manca chef si prin alimente orb, cu foamea emoțională consumă cu constrângere atunci când ești trist, fericit sau supărat, de exemplu, fără să înțelegi nici măcar că mănânci. Practic, dacă consumi un cookie de fiecare dată când simți vreo emoție, mănânci "emoțional". Iată câteva modalități de a vă controla foamea emoțională și de a pune capăt acestei probleme.

pași

Imaginea intitulată Stop Emotional Eating Pasul 1
1
Identificați emoția pe care o simți când vă simțiți să mâncați. Cum? Începeți să vă desfășurați activitățile zilnice normale și când vă simțiți mâncată, gândiți-vă: "Îmi este foame sau este vorba de foamea emoțională? Mă simt doar o emoție? „Se poate spune că este“ cu adevărat „foame asculta stomacul ei, dacă nu vă simțiți dureri de foame, nu se simte stomacul maraitul sau gol, nu ți-e foame, dar papilele gustative gust-calmează-i prin mestecarea unei gume care este gustoasă, dar nu conține zahăr.
  • Imaginea intitulată Stop Emotional Eating Eating Pasul 2
    2
    Găsiți un alt mod de a sărbători fericirea. De exemplu, în loc de „cadou“ cu o înghețată de ciocolată atunci când obține postul dorit a vrut, dans casa- va arde calorii și să se distreze în același timp.
  • Imaginea intitulată Stop Emotional Eating Pasul 3
    3
    Găsiți alte modalități de a scăpa de furie. Gândește-te, bate, lovi cu piciorul, scrii sau meditează - fă orice, dar stai departe de mâncare!


  • Imaginea intitulată Stop Emotional Eating Pasul 4
    4
    Găsiți un alt mod de a depăși tristețea. Vorbește cu cineva despre sentimentele tale sau scrie despre ele - poți, de asemenea, să dansezi sau chiar să fugi în jurul cartierului, deoarece se dovedește că activitatea fizică ușurează stresul. Faceți "orice" care vă va ajuta să treceți prin momente dificile - chiar și țipând la perna dvs. este mai bine decât să mâncați alimente care nu este sănătoasă.
  • Imaginea intitulată Stop Emotional Eating Pasul 5
    5
    Păstrați un jurnal al obiceiurilor alimentare. Acest lucru vă va ajuta să urmăriți ce declanșează durerile emoționale ale foamei și vă poate ajuta să rezolvați problema.
  • Picture Stop Emotional Eating Pasul 6
    6
    Permiteți-vă să simțiți emoția pe care ați încercat să o umpleți de mâncare. Nu mâncați emoțional timp de cinci minute la un moment dat. În timpul procesului de a se simți aceste emoții înainte de evitat vorbesc cu el însuși „îmi permit să experimenteze o gamă completă de emoții“ sau „Feel emoțiile mele mă ajută să trăiesc o viață mai completă.“ Uneori sentimentele pe care le difuzați poate fi decisă într-o perioadă relativ scurtă de timp și vă puteți elibera de model numai refuzând să fugiți de ele.
  • sfaturi

    • Dacă sunteți atacați de foamea emoțională din cauza furiei, a tristeții sau a fericirii, nu vă judecați pentru asta. Tot ce trebuie este să rețineți ceea ce ai făcut și why- să vă spun „, am mâncat din cauza ... (stres, o luptă, etc) - poate data viitoare mă opresc înainte de a mânca din același motiv și să facă ceva mai sanatos ".
    • Uneori vorbind cu cineva - cu oricine - despre obiceiul tău, poți să-ți iei puterea de mâncare - problema pare să fie mai mică atunci când vorbești despre asta.

    avertismente

    • Niciodată nu te învinovăți!
    • Știți că mâncarea atunci când nu vă este foame va perturba numai dvs. de potrivire emoțională, sporindu-vă problema.
    • Mâncarea compulsivă este o problemă extrem de periculoasă și poate duce la alte complicații - nu ignorați foamea emoțională și nu obțineți ajutor cât mai repede posibil!
    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit
    Cum să trăiești ca o persoană naturalăCum să trăiești ca o persoană naturală
    Cum să mănânci când ești foame, dar nu cu voința de a mâncaCum să mănânci când ești foame, dar nu cu voința de a mânca
    Cum să scadă apetitulCum să scadă apetitul
    Cum să evitați să deveniți foame rapidCum să evitați să deveniți foame rapid
    Cum să evitați zgomotele stomacului în publicCum să evitați zgomotele stomacului în public
    Cum să ignorați foameaCum să ignorați foamea
    Cum să te ocupi de supraalimentareCum să te ocupi de supraalimentare
    Cum se face cu foameaCum se face cu foamea
    Confruntarea cu alimentatia compulsivaConfruntarea cu alimentatia compulsiva
    Cum să nu fii foame tot timpulCum să nu fii foame tot timpul
    » » Cum sa scapi de foamea emotionala
    © 2021 itholoinfo.com.com